pl | en

SŁUCHAWKI ELEKTROSTATYCZNE STAX SR-009

Japoński Stax jest od lat niekwestionowanym liderem w zakresie produkcji elektrostatycznych słuchawek najwyższej klasy i dedykowanych im wzmacniaczy. Firma szczyci się ponad 70-letnią historią, niemniej jej pierwszy głośnik elektrostatyczny ujrzał światło dzienne w 1954 roku, zaś słuchawki tego typu – przeznaczone do użytku studyjnego – w roku 1960. Na rynku komercyjnym Stax zadebiutował w 1979 serią słuchawek Lambda mając już ugruntowaną pozycję dostawcy sprzętu profesjonalnego.

SR-009 są najnowszym, flagowym modelem słuchawek, stanowiących – co firma z dumą podkreśla – ukoronowanie 30-letnich doświadczeń i sukcesów na tym polu. Jak przystało na produkt z najwyższej półki w SR-009 zastosowano najlepsze materiały i najbardziej zaawansowane technologie.

Jako membrany Stax od dawna używa bardzo cienkiej folii polimerowej. W SR-009 znalazła się jeszcze cieńsza folia wykonana z „super przetworzonego plastiku”. Nowy materiał ma wybitną charakterystykę częstotliwościową od samego dołu aż po górny skraj pasma oraz wyśmienitą dynamikę.

Ekstremalnie cienkie membrany wymagały zaprojektowania odpowiednich elektrod. MLER (Multi Layer ElectRodes) – oprócz tego, że są wyjątkowo cienkie i płaskie – cechuje nieprzeciętnie niski poziom rezonansu własnego, a jednocześnie – maksymalna wierność odwzorowania fal dźwiękowych. Elektrody powstają w wyniku ultra precyzyjnego procesu unifikacji metalowych płytek, przebiegającego w wysokiej temperaturze na poziomie atomowym. Najwyższym wymaganiom odpowiadają również pozostałe elementy SR-009. Okablowanie wykonano z miedzi o klasie czystości 6N (99,9999%) platerowanej srebrem, robione ręcznie nauszniki, składające się z miękkich i elastycznych poduszek i otaczającej je prawdziwej skóry, gwarantują wiele godzin komfortowego słuchania, a 10-stopniowa regulacja umożliwia dopasowanie krzywizny pałąka do indywidualnego kształtu czaszki.

Pasmo przenoszenia SR-009 wynosi 5–42 000 Hz, zaś maksymalny poziom ciśnienia akustycznego – 118 dB (400 Hz). Słuchawki zasilane są prądem stałym o napięciu 580 V, na wyposażeniu mają kabel o długości 2,5 m i ważą 454 gramów (bez kabla).

Jako partnera dla SR-009 producent rekomenduje trzy modele wzmacniaczy: SRM-007t (lampowy), SRM-727 i SRM-600 Limited.

Źródło: Grobel Audio