pl | en

Accuphase DP-900/DC-901: nowy topowy odtwarzacz SACD z Japonii

Cechy szczególne:

• bardzo sztywny, precyzyjny napęd SACD/CD
• oryginalny interfejs cyfrowy Accuphase HS-LINK
• cyfrowy procesor z rewolucyjną technologią dekodowania strumienia DSD o nazwie MDSD
• konwerter D/A na bazie MDSD z 16 niezależnymi, pracującymi równolegle gałęziami
• „Direct Balanced Filter”: totalnie odseparowane ścieżki sygnału – zbalansowana i niezbalansowana
• siedem wejść, w tym HS-LINK i USB

DP-900

DP-900 firmy Accuphase http://accuphase.com to dedykowany płytom SACD i CD transport cyfrowy z zupełnie nowym, niezwykle masywnym napędem. Jego sercem jest bardzo sztywna, precyzyjna konstrukcja z nisko położonym centrum ciężkości, absorbująca wibracje. Dokładnie wykonany i gładko pracujący system szuflady gwarantuje niemal zmysłowe przeżycia podczas ładowania płyty. DP-900 wyposażony jest w znakomite łącze HS-LINK.

Opis

Transport DP-900 („SA-CD Transport”) i procesor cyfrowy DC-901 („Digital Processor”) to następcy znanych i docenianych modeli DP-800 i DC-801. Zastosowano w nich najnowszą myśl związaną z technologią Super Audio CD, a ich powstanie zainspirowała prawdziwa pasja dla high-endowego dźwięku. System ten łączy w sobie najnowsze rozwiązania w dziedzinie przetwarzania sygnałów cyfrowych, mając na celu połączenie poprzednich generacji źródeł cyfrowych z najnowszymi formatami.
Napęd zastosowany w DP-900 został opracowany i wykonany samodzielnie przez Accuphase’a. Jego masywna budowa i wysoka sztywność gwarantuje nadzwyczajną precyzję odczytu danych z płyt SACD, charakteryzujących się bardzo małymi wymiarami pitów i landów (w ten sposób zapisuje się w mechaniczny sposób „zera” i „jedynki” kodu binarnego). W porównaniu do napędu CD napęd SACD ma znacznie wyższą prędkość obrotową, jak również znacznie precyzyjniejsze ustawianie soczewki lasera, przez co tłumienie drgań musi być o, co najmniej, rząd wielkości lepsze – pozwala to na dostęp do niesamowitej ilości informacji zawartych na tego typu dyskach.
Transport DP-900 spełnia wszystkie te założenia w robiący ogromne wrażenie sposób, ponieważ został zaprojektowany dokładnie do tego celu – do zrealizowania pełnego potencjału formatu Super Audio CD. DP-900 zapowiada kolejną generację urządzeń tego typu, wyprzedzając tym samym wszystkich konkurentów.
W transporcie tym cyfrowe serwo z dedykowanym mu układem DSP zapewnia super-dokładny odczyt danych z płyty SACD. Jego przedłużeniem jest pojedyncza soczewka lasera i układu odczytującego, zamontowana na niezwykle szybkim mechanizmie. Napęd pozwala nie tylko na optymalną reprodukcję płyt SACD, ale jest w stanie odczytać w niezwykle dokładny sposób konwencjonalne płyty CD. Sygnał z obydwu nośników wysyłany jest na zewnątrz za pośrednictwem zaprojektowanego przez Accuphase łącza HS-LINK (z końcówkami RJ-45). Jego cechą szczególną jest wyjątkowo niski jitter oraz sygnał kontrolny (powrotny), pozwalający na eliminację błędów w czasie rzeczywistym. Łączem tym przesyła się sygnał DSD z płyt SACD w niezmienionej postaci, a z płyt CD sygnał PCM. Ten ostatni dostępny jest też na standardowym gnieździe RCA (S/PDIF).

DC-901

DC-901 to cyfrowy processor wykorzystujący do dekodowania sygnałów ultra-szybkie układy FPGA. Kolejna generacja układu MDSD (Multiple Double Speed DSD), służącego do obróbki sygnału z płyt SACD, z filtrem uśredniającym błędy, pozwalającym na bezpośrednią konwersję sygnału DSD na analogowy. Funkcjonalność tego urządzenia poszerza siedem wejść cyfrowych, w tym HS-LINK i USB.

Opis

DC-901 ukazuje maestrię inżynierów Accuphase w aplikacji zaawansowanych technologii cyfrowych. To procesor cyfrowy zaprojektowany tak, aby wydobyć z formatu SACD to, co poprzednie generacje odtwarzaczy tego typu tylko zapowiadały. Nowa technika dekodowania, nazwana MDSD (Multiple Double Speed DSD), pozwala na bezpośrednią konwersję sygnału DSD na analogowy. Najpierw sygnał jest upsamplowany z 2,8224 MHz/1 bit na 5,6448 MHz/1 bit, a następnie opóźniany w specjalnej sekwencji w programowalnych, ultra-szybkich układach FPGA (Field Programmable Gate Array) i na końcu dekodowany w osobnych przetwornikach D/A. Pierwszy z nich otrzymuje sygnał bez opóźnienia, drugi minimalnie później, trzeci musi czekać dwa razy dłużej, czwarty trzy itd. W DC-901 zastosowano aż osiem „daków” na kanał. Zsumowanie wszystkich sekcji daje coś w rodzaju filtra dolnoprzepustowego – można go znaleźć w każdym odtwarzaczu SACD, jednak nigdy nie był on skonstruowany w tak perfekcyjny i purystyczny sposób.
Cechą charakterystyczną procesu MDSD jest zastosowanie układu MDS, pozwalającego obniżyć błędy konwersji do absolutnego minimum. MDSD działa przy tym jako naturalny filtr górnozaporowy o absolutnie liniowej charakterystyce fazowej. Efektem końcowym jest sygnał cyfrowy o genialnej jakości, pozwalającej zademonstrować wszystkie zalety formatu SACD.
W DC-901 znajdziemy siedem wejść cyfrowych: HS-LINK, AES/EBU, 2 x RCA (S/PDIF), 2 x optyczne TOSLINK oraz USB, dzięki czemu można wykorzystać go jako centrum do dekodowania sygnałów z komputera lub innych źródeł. Mamy do dyspozycji także wyjście cyfrowe, przydatne, jeśli korzystamy z rejestratora cyfrowego (tylko sygnał z płyt CD). Mamy nawet dodatkowy zestaw wejść i wyjść, przeznaczony do podłączenia, pracującego w domenie cyfrowej, korektora akustyki pomieszczenia DG-48.
Dedykowane transformatory toroidalne dla sekcji cyfrowej i analogowej zapobiegają przenoszenia szumu wysokoczęstotliwościowego i innych zakłóceń między tymi sekcjami.

Źródło: Eter Audio