pl | en

Wzmacniacz mocy w klasie A - Accuphase A-46

A-46 to wzmacniacz mocy z tranzystorami typu MOS-FET w sekcji wyjściowej; całkowicie zbalansowana ścieżka sygnału zrealizowana w unikalnej, charakterystycznej dla tej firmy konfiguracji „instrumentation amplifier”, a więc z lokalnymi węzłami, w których następuje sumowanie sygnału i kasowanie zniekształceń. Układ wzmacniający to poprawiony układ MCS+ z prądowym sprzężeniem zwrotnym, dzięki czemu otrzymujemy fantastyczny dźwięk, przy bardzo niskich szumach, niskich zniekształceniach THD i z poprawionymi innymi parametrami. Wydajny zasilacz oraz, w stopniu prądowym, sześć na kanał, połączonych równolegle tranzystorów MOS-FET w układzie push-pull, dają w sumie oszałamiające 360 watów mocy na kanał do ultra-niskiego obciążenia 1 Ω (sygnał muzyczny). Czterostopniowy przełącznik gainu pozwala na dopasowanie wzmocnienia urządzenia do konkretnego systemu.

Pracujące w czystej klasie A wzmacniacze Accuphase’a od dawna łączą czystość dźwięku osiąganą w tej klasie ze znakomitym zachowaniem się w torze audio tranzystorów typu MOS-FET. Docenione jak świat szeroki przez audiofilów i prasę branżową, produkty te są odbiciem technicznej wiedzy, której inni producenci mogą tylko pozazdrościć. Każdy model z serii A-65/A-45/A-35 zdobył wiele nagród i stał się podstawą wielu, najlepszych systemów stereo i wielokanałowych od Alaski, przez Japonię po Nową Zelandię. Urządzenia te chwalone były zarówno ze względu na dźwięk, jak i na niezawodność. A-46 jest nieco zmienioną wersją środkowego modelu w tej linii, A-45. Podobne jak jego poprzednik, nowy model prezentuje takie samo, niemal fanatyczne przywiązanie do każdego szczegółu i jakości dźwięku, które są znakiem rozpoznawczym Accuphase.
Wzmacniacze pracujące w klasie A, z widocznymi na zewnątrz, potężnymi radiatorami budowane są tak, by spełnić najskrytsze marzenia audiofila/melomana. A-46 zbudowany jest z wykorzystaniem topologii typu „instrumentation amplifier”, która gwarantuje całkowicie zbalansowaną transmisję dźwięku w każdym pośrednim stopniu. Sekcja prądowa została zbudowana z wykorzystaniem poprawionej topologii MCS+ i prądowego sprzężenia zwrotnego. Dzięki tym zabiegom osiągnięto charakterystyki pomiarowe wykraczające poza wysokie wymagania stawiane poprzednikowi A-46.
Stosując najwyższej klasy materiały oraz selekcjonowane, dobierane elementy elektryczne udało się w nowym wzmacniaczu uzyskać niezwykle niską impedancję wyjściową i zdolność do napędzania kolumn o bardzo niskiej, wymagającej impedancji.
Układ wyjściowy zbudowano z wykorzystaniem tranzystorów MOS-FET znanych ze znakomitego dźwięku i wyjątkowej niezawodności. W każdym kanale zastosowano sześć tranzystorów tego typu w równoległej aranżacji push-pull, pracujących w klasie A. Tranzystory MOS-FET charakteryzują się fantastyczną, szeroką odpowiedzią częstotliwościową i wysoką impedancją wejściową, redukującą obciążenie wcześniejszego stopnia wzmacniającego (drivera).
Praca tych elementów w czystej klasie A oznacza, że dostarczany jest do nich stały, maksymalny prąd, niezależnie od obecności, czy braku sygnału wejściowego. Dzięki temu wzmacniacz jest całkowicie niezależny od zewnętrznych wpływów i charakteryzuje się stabilną pracą przez cały czas.
Duże radiatory montowane na zewnątrz obudowy przeciwdziałają przegrzewaniu elementów wewnątrz i umożliwiają wzmacniaczowi oddawanie aż 360 watów na kanał do obciążenia 1 Ω (z sygnałem muzycznym). Jeśli wymagana jest jeszcze wyższa moc można A-46 przełączyć w tryb monofoniczny (zbridżować) i używać z drugim, takim samym wzmacniaczem.

Cechy charakterystyczne:

• sekcja prądowa z sześcioma tranzystorami mocy typu MOS-FET pracującymi w równoległym układzie push-pull, co gwarantuje moc 360 W na kanał do 1 Ω (sygnału muzycznego), 180 W do 2 Ω, 90 W do 4 Ω i 45 W do 8 Ω,
• potężny, rozbudowany układ zasilający z wysoce efektywnym transformatorem toroidalnym oraz dwoma, dużymi kondensatorami o pojemności 47 000 µF każdy,
• tryb pracy w bridżu umożliwia przekształcenie wzmacniacza w monoblok oddający 720 W do 2 Ω (sygnał muzyczny), 360 W do 4 Ω i 180 W do 8 Ω,
• przeprojektowany układ sprzężenia zwrotnego minimalizuje impedancję wyjściową, zwiększając tłumienie wyjścia (kontrolę nad głośnikami), a to przekłada się na znaczną poprawę dźwięku,
• całkowicie zbalansowny układ wejściowy likwiduje generowane na zewnątrz urządzenia szumy,
• selektor trybu pracy pozwalający w łatwy sposób przełączać między trybami mono, stereo, mostek (bridge),
• przełącznik aktywnego wejścia (zbalansowane/niezbalansowane) na przedniej ściance,
• czterostopniowy selektor wzmocnienia układu (max, -3 dB, -6 dB, -12 dB) minimalizujący szumy własne urządzenia,
• duże, analogowe wskaźniki mocy wyjściowej z selektorem trybu pracy, podświetlenia oraz czułości,
• układ zabezpieczający głośniki wykorzystujący półprzewodniki (tranzystory MOS-FET); eliminacja mechanicznych przełączników gwarantuje znacznie dłuższą żywotność układu i poprawioną czystość sygnału, a to wszystko przynosi jeszcze lepszy dźwięk,
• miedziana folia na płytkach drukowanych oraz wszystkie główne elementy w ścieżce są złocone,
• dwa komplety wyjść głośnikowych z dużymi końcówkami, akceptującymi nie tylko banany, ale także bardzo duże wtyki widłowe.
Konfiguracja „instrumentation amplifier” pozwala na realizację prawdziwie zbalansowanej ścieżki sygnału

Zaawansowany technologicznie układ pracujący w trybie „instrumentation amplifier”, zastosowany w A-46 gwarantuje, że wszystkie stopnie wzmacniające urządzenia, od wejściowego do prądowego, pracują w prawdziwie zbalansowanym trybie. W rezultacie tego otrzymano niezwykle wysoki stosunek kasowania zniekształceń z obydwu gałęzi (CMRR –common mode rejection ratio), a w rezultacie minimalne zniekształcenia THD i szumy. Inną znaczącą przewagą tego rozwiązania jest to, że wszystkie zewnętrzne szumy i inne eliminowane są zewnętrzne zakłócenia. Dostajemy w ten sposób znaczącą poprawę stabilności pracy i niezawodności.

Przeprojektowana, poprawiona topologia MCS+ dająca jeszcze niższe szumy własne

W oryginalnym układzie MCS (Multiple Circuit Summing) firmy Accuphase zastosowano kilka identycznych, połączonych równolegle, układów. Dawało to znaczące polepszenie odstępu od szumu i mniejsze zniekształcenia. MCS+ to poprawiona, bardziej wyrafinowana wersja tego rozwiązania. Przedłużając ją aż do pracującej w klasie A sekcji konwertera napięciowo/prądowego (drivera), szum został jeszcze bardziej zmniejszony.

Prądowe sprzężenie zwrotne, gwarantujące znakomitą charakterystykę fazową w szerokim paśmie przenoszenia

W A-46 zastosowano układ korzystający nie z analogowego, a prądowego sprzężenia zwrotnego. Ponieważ impedancja w punkcie przyłączenia prądowego sprzężenia zwrotnego jest bardzo niska, niemal zupełnie nie występuje w nim przesunięcie fazowe. Dlatego też nawet minimalna wielkość NFB (Negative Feedback) daje w rezultacie dużą poprawę parametrów mierzalnych.

Specyfikacja techniczna:
• Moc wyjściowa (stereo):
360 W/1 Ω (sygnału muzycznego)
180 W/2 Ω
90 W/4 Ω
45 W/8 Ω
• Moc wyjściowa (mono, tryb bridge):
720 W/2 Ω (sygnału muzycznego)
360 W/4 Ω
180 W/8 Ω
• Zniekształcenia THD (stereo):
0,05% (2 Ω)
0,03% (4-16 Ω)
• Zniekształcenia THD (tryb bridge):
0,05% (4-16 Ω)
• Zniekształcenia intermodulacyjne: 0,01%
• Pasmo przenoszenia:
przy pełnej mocy, 20 Hz-20 kHz: 0/-0,2 dB
przy mocy 1 W, 0,5 Hz-160 kHz: 0/-3 dB
• Gain: 28 dB (selektor gainu w pozycji MAX)
• Tłumienie wyjścia: 500
• Czułość wejściowa:
0,76 V (przy pełnej mocy)
0,11 V (przy mocy 1 W)
• Impedancja wejściowa (XLR/RCA): 40/20 kΩ
• Stosunek S/N:
- 115 dB (przy pełnym wzmocnieniu)
- 120 dB (przełącznik wzmocnienia na -12 dB)
• Pobór mocy:
200 W (bez sygnału wejściowego)
410 W (według EIC 60065)
• Wymiary: 465 x 211 x 465 mm
• Waga: 31,9 kg

Cena: 36 900 zł

Źródło: Eter Audio