pl | en

Audio Research DAC8 - przetwornik USB i S/PDIF wysokiej rozdzielczości

Audio Research ma przyjemność zaprezentować nowy model przetwornika cyfrowo-analogowego o nazwie DAC8. Jakkolwiek jest on podobny do swego poprzednika pod względem wyglądu zewnętrznego, to reprezentuje zupełnie nowe podejście inżynierskie w kwestii konstrukcji wewnętrznej odzwierciedlające poziom state-of-the art w kwestii przetwarzania wysokiej rozdzielczości sygnału audio poprzez wyjścia USB i S/PDIF.

Audio Research zwiększył możliwości złącza USB w przetworniku DAC8 implementując format USB 2.0 HS (High Speed) oferujący transfer do 480 Mbit/s. USB 2.0 HS odznacza się niższą specyfikacją zniekształceń typu jitter niż standard USB 2.0 FS (Full Speed o prędkości do 12 Mbit/s), co sprawia że DAC8 jest w stanie odtwarzać muzykę z wyższą wiernością i rozdzielczością (aż do 24 bit/192 kHz), niż urządzenia komunikujące się poprzez port USB 2.0 FS (maksymalnie do 96 kHz).

Ponadto DAC8 wyposażono w charakteryzujący się niskim poziomem jittera układ Dual Master Oscillator, który gwarantuje konwersję cyfrowo-analogową poprzez wejście USB 2.0 HS podobnie jak poprzez tradycyjne S/PDIF (RCA, BNC, Toslink i AES/EBU). Interfejs USB 2.0 HS w DAC8 został zoptymalizowany pod kątem wszystkich sześciu popularnych częstotliwości próbkowania: 44,1, 48, 88,2, 96, 176,4 i 192 kHz.

W przeszłości, S/PDIF był domyślnym rodzajem interfejsu do plików muzycznych wysokiej rozdzielczości przy próbkowaniu 176,4 i 192 kHz. Obecnie opracowane przez Audio Research Dual Master Oscillator, interfejs USB 2.0 HS i własnej konstrukcji układ przetwornika C/A Quad D/A, sprawiają że przetwarzanie sygnału audio poprzez interfejs USB zyskało jakość dostępną uprzednio wyłącznie przez złącze S/PDIF. Obecnie, bez względu na wybrany rodzaj źródła cyfrowego, DAC8 zapewnia znakomite wrażenia odsłuchowe.

Pozostałe cechy przetwornika DAC8:
  • sterowniki "DAC8 HD Audio Device" umożliwiają odsłuch muzyki z natywną wartością próbkowania jak również przy zachowaniu trybu BIT PERFECT, niskiego poziomu zniekształceń jitter w trakcie przesyłu danych z komputera do DAC8. Z uwagi na fakt ze zarówno systemy operacyjne PC jak i Mac nie obsługują poprawnie próbek sygnału powyżej 96 kHz, Audio Research napisał własne sterowniki ASIO, tak aby odsłuch muzyki poprzez złącze USB był jak najbardziej przezroczysty sonicznie przy wszystkich wartościach próbek,
  • funkcja pomiaru wartości próbki: Mierzy i wyświetla rzeczywistą wartość próbki cyfrowej przesyłanej do DAC8. Funkcja działa zarówno ze złączem USB jak i S/PDIF. W konsekwencji, natychmiast wiadomo jaka wartość próbki jest w danej chwili dekodowana,
  • DAC8 został wyposażony w cztery 24-bitowe przetworniki C/A. Każdy kanał wykorzystuje po dwa przetworniki pracujące w trybie mono w celu obniżenia szumu bazowego i zwiększenia zakresu dynamiki.
  • podwójne Master Oscylatory: Gdy podstawa czasowa dowolnego przetwornika C/A nie jest wielokrotnością liczby całkowitej, pojawiają się błędy kwantyzacji i dekodowania. W konsekwencji DAC8 wykorzystuje dwa Master Master Oscylators charakteryzujące się niską wartością jittera; jeden dla próbek o częstotliwości 44,1, 88,2 i 176,4 kHz i drugi dla próbek o częstotliwościach 48, 96 & 192 kHz. DAC8 dokonuje automatycznego wybory właściwego Master Oscylatora w chwili pojawieniu się sygnału na wejściu cyfrowym,
  • wszystkie wejścia są galwanicznie izolowane od źródła w celu ograniczenia szumów i jittera wchodzących do DAC8,
  • sekcja wzmacniaczy analogowych w DAC8 została wykonana z taka sama dbałością o detale, co sekcja cyfrowa. Każdy kanał DAC8 wykorzystuje bezpośrednio sprzężony wzmacniacz różnicowy w pasmem przenoszenia przekraczającym 90 kHz,
  • wejścia USB I S/PDIF w DAC8 zaprojektowano pod kątem akceptacji sygnału HRx 176,4 kHz, 24 bit, serwerów muzycznych wysokiej rozdzielczości odtwarzających nagrania DVD-R HRx. Proszę spojrzeć na link w celu uzyskania rekomendowanych ustawień serwera muzycznego,
  • wszystkie powyższe cechy a także własne sterowniki spowodowały, że wewnętrzny jitter został zredukowany do poziomu poniżej 10 ps.
Sterowniki HD do przetwornika DAC8:

Wraz z przetwornikiem DAC8 dostarczane są specjalne sterowniki ASIO dedykowane do obsługi USB high-speed, takie które nie są normalnie dostępne w systemach operacyjnych MS Windows czy Mac OS. Sterowniki USB dostarczane na wyposażeniu przez Audio Research zostały specjalnie napisane pod katem zagwarantowania transmisji danych typu BIT PERFECT pomiędzy serwerem/komputerem a DAC8, przy wszystkich wartościach próbkowania. Dzięki tym sterownikom możliwe jest takie ustawienie interfejsu USB które gwarantuje odpowiednią szerokość pasma, niezależnie od bieżącego transferu danych z dysku twardego.

Korzystając z ikony ARC umieszczonej na pulpicie można dokonywać zmian częstotliwości próbkowania przetwornika DAC8 w zakresie od 44,1 do 192 kHz i sprawić że oprogramowanie zarządzające serwera muzycznego będzie w stanie upsamplować lub downsamplować muzykę do ustalonej wcześniej wartości próbki, można również pozostawić sygnał cyfrowy bez upsamplingu czy oversamplingu (szczególnie wymagający audiofile będą zachwyceni).

Melomani mogą wykorzystywać odtwarzacze programowe takie jak: Windows Media Player, iTunes, J Rivers Media Center, Media Monkey, FooBar, lub innych w celu dopasowania do własnych preferencji i gustów muzycznych.

DAC8 jest urządzeniem tranzystorowym w pełni zbalansowanym, pozbawionym sprzężenia zwrotnego, wykorzystującym stopień wyjściowy FET o lokalnym sprzężeniu o rozbudowanym, siedmiostopniowym, stabilizowanym układzie zasilającym. Wyposażono go w odrębne transformatory zasilające do sekcji cyfrowej i analogowej, materiał z którego wykonano płytkę drukowaną jest taki sam jak w urządzeniach klasy referencyjnej. Dynamika, natychmiastowość, potęga i znakomita rozdzielczość oraz przejrzystość brzmienia, to wszystko cechy soniczne DAC8, które sprawiają, że jest on godnym partnerem najbardziej wyrafinowanych systemów muzycznych.

Szeroki wachlarz wejść cyfrowych S/PDIF wysokiej rozdzielczości 24/192 (RCA, BNC, AES/EBU oraz Toslink) a ponadto wysokiej rozdzielczości wejście USB 24/192 oraz zdolność do odtwarzania muzyki o różnych częstotliwościach próbkowania, czynią z DAC8 nowy standard wysokiej jakości cyfrowego odtwarzania muzyki.

Cena Audio Research DAC8 wynosi 19 700 zł


Źródło: audiofast