pl | en

Z archiwum X: Audiovector

Duński Audiovector to producent, który swoją ofertę zmienia bardzo rzadko. W porównaniu do konkurencji, gdzie serie głośników zmienia się nawet co rok, w kopenhaskiej manufakturze normą są okresy kilkuletnie. Ostatnia znacząca zmiana miała miejsce 3 lata temu, kiedy powstał flagowy model Audiovector R11 – zaawansowana konstrukcja przez wielu uważana za jedne z najlepszych (ale nie najdroższe- tylko 160 000 EUR para) kolumny na świecie.

Tym razem Audiovector uzupełnia przeciwległy biegun swojej oferty wprowadzając do sprzedaży dwa stosunkowo tanie modele podłogówek - X3 Super i X3 Signature.
Nowa seria X, jak oświadcza Ole Klifoth - właściciel i główny konstruktor, to projekt, którego głównym celem było stworzenie niedrogich Audiovectorów, oferujących dźwięk na pułapie zarezerwowanym dotychczas dla znacznie droższych modeli.
W kolumnach zastosowano głośniki wysokotonowe o jedwabnych kopułkach, produkowane w technologii LCC (Low Compresion Concept). Są to sprawdzone i cenione przetworniki, znane wcześniej z wyższej serii Si 3, charakteryzujące się niezwykłą precyzją i rozdzielczością. Rzeczywista niska kompresja pozwala na swobodny ruch membrany niezależnie od siły i złożoności sygnału. Oznacza to, że tweeter Audiovectora zabrzmi dokładnie i realistycznie, niezależnie jak skomplikowany i na jakim poziomie sygnał będzie przetwarzał.

Głośniki niskotonowe to całkiem nowa konstrukcja. Aluminiowe membrany o konstrukcji sandwicz composite, zawieszone są w ekstremalnie sztywnych, otwartych koszach wykonanych ze stopów magnezu. Cewki osadzono w dużym, podwójnym układzie magnetycznym. Taka konstrukcja zapewnia rozszerzony zakres dynamiki i głęboki kontrolowany bas.
Każda kolumna zarówno w wersji Super jak i Signature wyposażona jest w dwa takie głośniki – stąd zakres częstotliwości w obu wersjach zaczyna od 33 Hz.
Różnica między modelami polega na zastosowaniu innego głośnika wysokotonowego i zwrotnicy. W X3 Super jest to głośnik T2008 i prosta zwrotnica o podziale 3000 Hz, a w modelu X3 Signature –sławny Evotech i zwrotnica o podziale 3100 Hz.
Solidna, dość duża prostokątna obudowa o klasycznej formie posiada sporą dawkę nowoczesnego designe’u , za który odpowiedzialne są aluminiowe akcenty –przede wszystkim pozbawione kopułek głośniki niskotonowe. Kolumny wykańczane są wysokiej jakości, białym lub czarnym lakierem fortepianowym.

Ceny:
Audiovector X3 Super - 5500 zł
Audiovector X3 Signature – 7900 zł


Źródło: Best – Audio