pl | en

MONITOR AUDIO SILVER 5.0 – DWA PYTANIA

Panie Wojciechu, witam serdecznie!

Stałem się właśnie przeszczęśliwym posiadaczem całego zestawu 5.0 Monitor Audio Silver, w tym m.in. Silver 10, na które natknąłem się początkowo w artykule Pańskiego autorstwa. Po odsłuchu już wiedziałem, że muszą stać u mnie w salonie.
Mam tylko do Pana dwa pytania, otóż widzę że w teście kolumny stały na granitowych płytach. Proszę mi powiedzieć czy płyta/cokół leży bezpośrednio na podłodze, czy między nią a panelami znajduje się jakiś filc, kawałki gumy (w celu nie zarysowania podłogi granitem/marmurem)? Sam chcę takie rozwiązanie zastosować i nie wiem czy kłaść płytę (marmur) bezpośrednio na podłogę, czy podkleić ją czymś lekko w rogach.
Oraz drugie pytanie, stawiam monitory na standach, które również będą stały na płycie marmurowej. Jednak na górze standu sama kolumienka/monitorek będzie leżał płasko na stalowej powierzchni standu, tak więc czy w takiej sytuacji pod kolumienki (Silver 2) powinienem wcisnąć jakieś kolce, żeby nie stały bezpośrednio na stalowej powierzchni stojaka? Mam nadzieję, że udzieli mi Pan odpowiedzi na te dręczące mnie pytania.

Pozdrawiam serdecznie!
MichałPanie Michale!

Fajny system, bardzo się cieszę, że znalazł pan coś dla siebie – to najważniejsze. Ważne też, że przed zakupem dokonał pan odsłuchu, często się o tym zapomina.
Pytanie pierwsze – ja pokleiłem w rogach marmuru i na środku cienki filc – z praktycznych powodów. Ale może to być też cienka guma. Pod monitorami z kolei warto podkleić małe kulki substancji, którą stosuje się do podklejania różnych rzeczy na ścianie itp. Nazywa się to „BluTack”, czy inaczej, i można dostać w sklepach z materiałami dla artystów. Ma to postać płaskich kostek. Robi pan z takiej kostki kulki i umieszcza w czterech rogach kolumny, a potem dociska kolumnę. Bezpieczniej wtedy stoi i lepiej gra.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła
Świetnie o to mi chodziło :)

W tej kwestii chciałbym zadać jeszcze 4 szybkie pytania, jeśli Pan pozwoli. Czy ten BluTack w razie potrzeby można zerwać/ściągnąć z obudowy kolumienki bez problemu i żadnych obaw o samą okleinę, bez pozostawienia jakiś resztek? (W końcu mam piękne, BIAŁE sztuki :) ) Bo, jak rozumiem, jest to coś na wzór plasteliny?
Drugie pytanie - marmur daję pod wszystkie 5 sztuk głośników, ze względu na aspekt wizualny. Czy jeśli wrzucę na szafkę RTV chociażby cienką warstwę marmuru, to centralny mam do niej przykleić też tym blutackiem czy może lepiej użyć kolców z podkładkami (nie fabrycznych, których nie mam zamiaru przykręcać tylko podłożyć pod central - może się przewrócić...).
Jakie rozmiary mają Pańskie podstawki, których użył Pan w teście pod Silverami 10? (Głównie chodzi mi o grubość)
Standy zamierzam zamówić firmy VAP (możliwość zasypania balastem), wahałem się nad marmurowo-drewnianymi ale jednak niższe koszta i łatwość kupienia gotowców stalowych zwyciężyła. Chyba dobry wybór?

Jak mi Pan odpisze, będę wiedział w 120% na czym stoję i jeszcze w tym tygodniu zabieram się za działanie.

Pozdrawiam!
Michał

P.S.
Świetnie prowadzony magazyn, jednak czasami strona (niektóre artykuły są ok, ale np. z testem Silver 10 jest problem) wczytuje się bez tekstu na Google Chrome, na innych przeglądarkach jest OK. Sprawdzałem na 2 komputerach. Jeśli problem nie jest Państwu znany i wykluczymy wadę moich komputerów, to może warto to sprawdzić.
Witam!

Blu Tack jest fajny właśnie dlatego, że jest plastyczny i łatwo się odlepia – nic nie zrobi pańskim pięknym kolumnom :) Centralny raczej bym przykleił, też ze względów praktycznych. I nie ma co się tym za bardzo przejmować :) Ważniejsze byłoby lekkie podniesienie kolumny centralnej, żeby skierowana była na miejsce odsłuchu.
VAP – jak najbardziej.
W teście Silverów użyłem nie podkładek marmurowych, a platformy RST38H firmy Acoustic Revive, z drewna i wypełniacza – trochę bardziej skomplikowana rzecz. Ale marmur – jak najbardziej. Bardzo dobre rezultaty daje też gruba sklejka. Marmur powinien mieć powyżej 15 mm, sklejka powyżej 20 mm.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła

PS
Sprawdzimy co z tym Chrome, dzięki!