pl | en

PIERWSZE WRAŻENIA Z ODSŁUCHU

Dobry wieczór Panie Wojciechu!

Dzięki uprzejmości firmy Q21 z Pabianic zakończyłem pierwszy odsłuch. Niestety, nie dane mi było posłuchać kolumn Castle, które Pan rekomendował, nie było ich w ofercie. Ale posłuchałem m.in. rekomendowanego przez Pana Hegla H80. Jeśli jest Pan zainteresowany moimi obserwacjami, zapraszam do krótkiej lektury :) 

Spędziłem 2,5 godziny słuchając następujących zestawów (pomijam kable, ponieważ szczerze - nie były one jeszcze przedmiotem testów, wszystko było też podłączone do kondycjonera Gigawatta PC3):

Pozycja odsłuchowa: 1,5m od tylnej ściany, kolumny rozstawione na 3 m, odległość w linii prostej do kolumn : 2,6 m. Kolumny odstawione od tylnej ściany: ok. 1 m.

A)
1) źródło: Primare CD22
2) wzmacniacz: Hegel H80
3) kolumny: Amphion Argon L3

Wrażenia: to był pierwszy zestaw wysokiej klasy, z którym mogłem obcować przez dłuższy czas, stąd pierwsze wrażenie było niezwykle pozytywne. Ale pominę je i skoncentruję się na tym, co zauważam po usłyszeniu kolejnych zestawów: dźwięk cofnięty, przytłumiony, płaski, mało nasycony, suchy, lekki, bez "treści".

B) (wymiana kolumn)
1) źródło: Primare CD22
2) wzmacniacz: Hegel H80
3) kolumny: Audio Physic Tempo VI

Pojawiła się barwniejsza średnica, cieplej, ciut więcej dźwięku, ale na scenie jakby nie do końca  panował porządek na scenie. Średnica nie zgrywała się idealnie z wysokotonowym i niskotonowym.

C) (wymiana wzmacniacza)
1) źródło: Primare CD22
2) wzmacniacz: Xindak PA-M
3) kolumny: Audio Physic Tempo VI

Dźwięk zdecydowanie cięższy, mięsisty, konkretny, więcej go było na scenie, średni ton i barwa ogółu poprawiła się. Wszystko to kosztem "lekkości", ale lekkość i mięsistość raczej się wykluczają (?).

D) wymiana kolumn
1) źródło: Primare CD22
2) wzmacniacz: Xindak PA-M
3) kolumny: Audio Academy Hyperion IV

Balans tonalny uspokoił się, uporządkował, przy zachowaniu dociążenia i mięsistości dźwięku, pojawiła się nuta lekkości - dźwięk ze środka budowanej sceny okazał się lżejszy w odsłuchu od zestawu C. Zdecydowany zwycięzca dzisiejszego konkursu.
Później w zestawie D na chwilę podłączyliśmy Amphion Argon 3L z zestawu A, ale to była masakra - jakby ktoś kolumny przesłonił kocem. Zrozumiałem, co miałem na myśli definiując wszystkie wady przy pierwszym odsłuchu.
Jesteśmy wstępnie umówieni na kolejne odsłuchy, oczywiście skorzystam z zaproszenia, planowana jest prezentacja wzmacniacza Vincent 237, który podobno zagra "mięsistością" Xindaka, ale pojawi się więcej lekkości. Zobaczymy.
Żałuję, że nie mogę też nigdzie posłuchać Acoustic Energy Radiance 2 :(( No cóż, mam jeszcze kilka miesięcy do zakupu i wierzę, że coś wybiorę. 

Co ciekawe, zestaw D zaskoczył mnie niebywale, zwłaszcza jeśli chodzi o jakość kolumn. Ok. 5200 zł za parę, to nie jest bardzo drogo, biorąc pod uwagę, że mniej więcej tyle kosztuje jedna kolumna Amphion Argon 3L. Co do wzmacniacza - Hegel brzmiał ładnie, ale wg mnie przegrał jeśli chodzi o "ilość" dźwięku. Spróbuję go przy kolejnej okazji połączyć z kolumnami Audio Academy Hyperion IV.

Jeśli chodzi o ustawienie kolumn - wiem już, że zdecydowanie bardziej podchodzi mi szersze ich rozstawienie niż węższe - tworzy się wtedy scena i słychać ze środka tak, jakby tam stał co najmniej jeden dodatkowy głośnik. Piękna sprawa, magiczna. 

Dziękując za dotychczasowe wsparcie, pozdrawiam serdecznie i miłej soboty życzę! :)
Jarosław