pl | en

NOWE KOLUMNY ZAMIAST CELESTION F28

Panie Wojciechu!

Po raz kolejny zwracam się do Pana z prośbą o poradę. Od czasu mojego ostatniego maila kilka rzeczy w systemie zmieniłem, a jedną dokupiłem i obecnie wygląda on następująco:

- Blu-ray Pioneer BDP-450 (poprzednio DVD Denon 1940)
- DAC Beresford Caiman GFmod v.6 (nowość)
- wzmacniacz Denon PMA-1510 AE ( poprzednio PMA-700 AE )
- kolumny Celestion F-28
- coaxial GFmod Silver
- interkonekt Supra DAC-X
- głośnikowe Supra Quadrax (poprzednio Supra Rondo)
- listwa Supra Silver ( poprzednio Standard)
- zasilające Supra LoRad

Muszę powiedzieć, że teraz powyższy sprzęt gra jak dla mnie po prostu fantastycznie i sprawia mi niesamowitą radość ze słuchania. Bardzo szeroka scena, zadowalająca głębia, dźwięk oderwany od kolumn z tendencją do grania ponad słuchaczem. Jest rozdzielczo, detalicznie, dynamicznie, naturalnie i ciepło - po prostu pięknie. Pokazało się masę szczegółów, niuansów, smaczków, ruch dźwięku. Bas potrafi pokazać potęgę jak i zejść bardzo nisko – nic jednak nie buczy i nie trzeba zatykać otworów bas-refleksu.

Jako że nie miałem okazji do posłuchania innych systemów w tym przedziale cenowym lub droższych, to tak naprawdę nie wiem do końca na jakim poziomie są powyższe elementy brzmienia. Ja jednak niczego takiego wcześniej nie słyszałem.

Jak widać pozostały mi jeszcze do zmiany interkonekt i kolumny i chciałbym je również wymienić na coś droższego i mam nadzieje pozwalającego rozwinąć brzmienie o coś nowego (ale czy przy założonym budżecie na nowe komponenty będzie to możliwe?).

Jako, że przyjąłem, że nowe rzeczy będą około dwa razy droższe od obecnych chciałbym przeznaczyć na kabel ok. 900 zł, a na kolumny ok. 3500 zł. Prosiłbym więc Pana o jakieś sugestie - co by się najlepiej wpasowało w mój obecny zestaw. W rachubę może też wchodzić sprzęt używany. Jeśli chodzi o kabel to myślałem o Suprze EFF ISL (dość często nagradzany w różnych pismach), ale jest niewiele droższy od mojego DACa-X, z kolei używana Supra Sword jest trochę za droga jak na moje założenia (1200 zł). Może coś z innych firm, co by podpasowało? Co do kolumn to sam nie wiem - Monitor Audio RX6 czy Advance Acoustic Kubik 5 (ostatnio bardzo dobra recenzja i nagroda w HF), albo coś używanego?

Ciekaw jestem, czy przy tak założonym budżecie na nowe komponenty możliwa jest jeszcze jakaś poprawa w kwestii głębi, rozdzielczości, selektywności, nasycenia, namacalności, plastyczności dźwięku, większej ilości powietrza, większego oddechu i odejścia oraz niskiego zejścia basu (o holografii i "planktonie" wiem, że nie ma co marzyć :) ).

Mam jeszcze pytanie bardziej techniczne – czy próbując kilka interkonektów i przepinając je trzeba za każdym razem wyłączać zasilanie DAC-a i wzmacniacz?

Jak zawsze będę wdzięczny za każdą Pańską podpowiedź.

Jeszcze raz za wszystko dziękuję i pozdrawiam
ArturPanie Arturze!

Naprawdę rzadko zdarza się, żeby meloman był tak zadowolony z systemu, jak pan – zwykle coś go tam uwiera. Jak rozumiem pan jest zadowolony i ew. zmiana to raczej „potrzeba” zmian, a nie głos rozsądku. Ale rozumiem - jest kilka możliwości.
Chcąc pozostać w tej estetyce brzmienia lepiej pomyśleć o interkonekcie Chorda – którykolwiek w tej cenie będzie bardzo OK. Do niedawna w promocji były Acrolink w podobnej cenie, ale promocja się skończyła…
Z kolumnami problem jest większy. To zawsze sprawa doboru do konkretnego pomieszczenia. Patrząc na pański system, widziałbym w nim raczej Monitor Audio. Advance są bardzo fajne, ale cieplejsze, gęstsze, a mniej detaliczne – przejście z Celestionów może nie być krokiem w dobrą stronę. Jeszcze lepsze by były Dynaudio, ale to raczej poza założonym budżetem. Chyba że popyta pan w firmie Audio Academy – ich kolumny byłyby dla Celestionów dobrym apgrejdem. Ale niech pan nie zapomina o platformach dla odtwarzacza i wzmacniacza, to zawsze dobrze działa.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła