pl | en

PROBLEM Z DOBRANIEM GRAMOFONU. PROSZĘ O POMOC!

Witam serdecznie!

Postanowiłem do Was napisać, ponieważ mam problem z wybraniem odpowiedniego gramofonu.
Na wstępie napiszę, że przeczytałem mnóstwo opinii oraz testów gramofonów, niestety nie jestem w stanie określić czy pod mój sprzęt kupno droższego gramofonu jest słuszne. Obecnie posiadam gramofon Onkyo CP-1046F (wkładka fabryczna, szlif igły sferyczny), który chciałbym wymienić na coś lepszego. Gramofon podłączony jest pod przedwzmacniacz Cambridge Audio 640p -> amplituner Onkyo TX-NR414 -> głośniki Monitor Audio Bronze BX2.
Rozumiem oczywiście, że amplituner w budowie systemu audio to trochę nie na miejscu, ale w pierwszej kolejności chciałbym wymienić gramofon... I tu zaczynają się pytania:
1. Czy ze sprzętem, który posiadam, poprawię jakość brzmienia takimi gramofonami jak Rega Planar 3 lub Pro-Ject Expression III?
2. Czy powinienem raczej celować w gramofony z niższej półki takich jak Rega P1 lub Pro-Ject Debut?
Nie chcę przepłacić za gramofon, jeśli się okaże zbyt mocny na mój system, ale także mam obawy, że jeśli kupię tańszy gramofon typu P1 lub Debut to okaże się, że wcale nie grają lepiej od mojego starego Onkyo. Na koniec dodam, że całym system audio próbuje budować na gramofonie, a nie CD, a także, że dysponuję ograniczonymi funduszami by rozwijać swoją pasję.

Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam!
MichałPanie Michale!

Nie ma czegoś takiego, jak „za mocny gramofon” – źródło to podstawa, a gramofon szczególnie. Ale rozumiem potrzebę usensownienia takiego zakupu. Myślę, że u pana, w pańskim systemie Rega byłaby jak najbardziej na miejscu. Planar 3 to klasyk i można go spokojnie kupić. Jeśli jednak może pan doskładać, to P1 będzie jeszcze lepszy. Ważniejsza wydaje się jednak wkładka – to na nią trzeba wydać pieniądze. Dlatego być może lepiej kupić Planar 3 i lepszą wkładkę – proszę wybrać najdroższego Ortofona jaki pan może kupić i będzie naprawdę fajnie :)

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła
Dziękuję Panie Wojtku za szybką odpowiedź!

Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz odnośnie właśnie Regi Planar 3. Naczytałem się różnych testów o tym gramofonie i ma jeden mankament. Brak regulacji VTA. Poruszam tę kwestię, ponieważ napisał Pan, żeby do Regi brać wkładkę Ortofona. O ile nie ma problemu z wkładkami Regi, to czytałem, że z wkładkami innych producentów może być problem, gdyż nie można zmienić wysokości ramienia (podobno jest jakiś sposób z podkładkami, ale to już zabawa dla obeznanych). Tak samo jest problem jeśli chciałbym sobie zmienić matę fabryczną na np. matę winylową Clearaduio, która jest grubsza, a jak wiadomo ramię musi być równolegle do płyty, a igła prostopadle.
Doskładać na P1 to miał Pan na myśli Pro-Ject 1 Expression Classic? Jeszcze jedno małe pytanko - czy na Regę można stosować dociski tak samo jak na Pro-Jecty?

Pozdrawiam!
Michał

Witam!

W żadnym z gramofonów Regi nie ma regulacji VTA. To rzeczywiście mankament. Ale, prawdę mówiąc, nigdy mi tego nie brakowało – grają dobrze w każdych warunkach. Jeśli jednak pana to męczy, to może rzeczywiście lepiej kupić Pro-Jecta, najlepiej Pro-Ject 1 Expression Classic. Jeśli jednak przymknie pan na to oko, to proszę się nie przejmować i wziąć Regę. Z tego co rozumiem – tak, można w nich stosować docisk, nasuwany (nie nakręcany).

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła