pl | en

Subwoofer dla kolumn podstawkowych?

Witam serdecznie Panie Wojciechu!

Nadmieniam, że to kolejny raz... W odpowiedzi na Pana propozycję (Castle Knight 2 + NAD 326) ośmielam się kontynuować naszą "rozmowę". Zacznę od razu, aby nie zabierać cennego czasu.

1. Pierwsza sprawa będzie dotyczyła subwoofera w systemie audio. Czy go mieć, czy nie mieć? Różne słyszałem opinie, sens stosowania takiego dodatkowego elementu, dla niektórych, jest „wołaniem o pomstę do nieba”. To jak w końcu z tym jest? Jestem przekorny i czuję w swoim wnętrzu (może to intuicja?), że subwoofer jest koniecznym elementem, a wręcz podstawową częścią w budowaniu systemu audio, szczególnie kiedy się ma ,,monitorki”. Barwa niskich tonów ma współgrać z tym, co już mam (Castle+NAD). Czego bym jeszcze oczekiwał to tego, aby zwiększyła się baza stereo. Bas nie może być też zdudniony czy rozlazły. Bardziej ma być tłem, czy raczej wypełnieniem brakującego elementu, jakim są niskie tony. To ma być baza, aby muzyka rozwijała skrzydła. Jeżeli ma Pan jeszcze siłę na krótką audio-analizę mojego przypadku, to będę wielce zobowiązany. To w jakich modelach mam szukać ?

2. Druga sprawa to połączenie PC+ AUDIO.W niedalekiej przyszłości będę wymieniał swojego PeCka i chciałbym zapytać, na co zwrócić uwagę? Czy dobra karta dźwiękowa rozwiąże problemy, czy może wzmacniacz słuchawkowy i z tego puścić na audio? Jak tak, to jaki? A może jakiś DAC, czy coś takiego? Cholera, nie wiem, nie wiem…. Im więcej zadaję sobie takich pytań ,tym mniej znajduje odpowiedzi. A to na przykład - czy kabel jack stereo – 2 x RCA może mieć 5 metrów długości, czy to ma wpływ na muzykę? A jeśli tak , to za jakim mam się uganiać? Itd., itd…

3. Kabel głośnikowy. I tu mam zagrychę. Słucham na 5-cio metrowych Real Cable, takich zwykłych niskobudżetowych. Przeglądałem już oferty i powiem, że lekko włosy na głowie się zjeżył (choć niedużo tego mam). Ceny są wysokie, ale proszę się tym nie sugerować, tylko powiedzieć, na jakie ,,druty’’ mam zwrócić uwagę?

Pozdrawiam
JurekWitam!

Subwoofer to trudny temat. Problem w tym, że współcześnie subwoofery projektuje się właściwie wyłącznie pod kątem kina domowego, a nie odtwarzania muzyki. Ale generalnie - ma pan rację. Dobry subwoofer, albo lepiej - dwa - rozwiązują wiele problemów. Żeby to miało sens trzeba je jednak połączyć ze wzmacniacza nie wyjściem kablem czincz, a głośnikowym. A do tego potrzebne są subwoofery, które mają takie wejścia, a nie tylko RCA czy XLR. Tradycyjnie najlepsze subwoofery do stereo robiła firma REL i od niej bym zaczął poszukiwania. Inne - Chario i Monitor Audio. Subwoofer należy ustawić pośrodku, między kolumnami i zbliżać go do siebie, albo którejś kolumny, aż się zgra z kolumnami.

PC - proszę się kartą nie przejmować - trzeba kupić DAC z wejściem USB, najlepiej asynchronicznym 24/192 i wyjść z komputera kablem USB. I po sprawie.

Kable głośnikowe - niedrogie, dobre to Supra i Chord, znajdzie pan coś dla siebie na 100%.

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła