pl | en

DUŻO PYTAŃ

Szanowny Panie Redaktorze, Panie Wojtku!

Użyję powtarzającego się zwrotu: BARDZO PROSZĘ O PORADĘ W SPRAWIE SPRZĘTU.

Nie jestem audiofilem, ale muzyka i dźwięk towarzyszą mi każdego dnia - relaks, odpoczynek. Sprzęt którego używałem dotychczas to Technics AV SA-AX 720, CD Technics SL-PG340, kolumny Unitra Tonsil HX 70 ZG 1360-8-60 z 1983 r. Sprzęt świadczy o moim wieku. Muzyka której słucham to klasyka, jazz, rock.
Ostatnio padł CD i DVD KISS, tego ostatniego nie żałuję, miał odtwarzać prawie wszystko i miał być dobry w audio - nie był. Zadałem sobie dużo trudu szukając sprzętu (w sieci), który uzupełniłby braki sprzętowe. Znalazłem OPPO BDP 93. Bardzo spodobała mi się idea odtwarzacza multiformatowego, wszystko w jednym. DVD oglądam sporadycznie, płyt SACD nie posiadam ale mogę, nawet chciałbym, plików z internetu nie ściągam, ale mogę się nauczyć. Kilka płyt audio DVD posiadam. CD słucham stale. MP3 obce.

Zapisałem się na fora dotyczące sprzętu, nawet zadałem pytania o odsłuch audio na OPPO. Pojechałem do uznanego dystrybutora audio i video celem odsłuchu. Na początek Oppo ze wzmacniaczem NAD (prawdopodobnie Nad C356 BEE), kolumny Tonsil Pulse, zabrzmiało podobnie jak DVD Toshiba SD 330E, którego używam w zastępstwie CD (metalicznie). Podłączono na moją prośbę Marantza 5004, trochę lepiej, następnie Denona, jeszcze lepiej. Na koniec NAD C565BEE - słyszalna różnica.
Zmiana kolumn na Epos Epic2, absolutnie zauważalna różnica nawet dla mnie. Według sprzedającego, NAD C545bee zagra tak samo. Brak sprzętu, brak możliwości odsłuchu. Pogodziłem się z myślą, nowy CD, nowe kolumny a w przyszłości nowy wzmacniacz. Mimo że sporadycznie oglądam DVD (Blu-ray), chciałbym mieć tzw. kino domowe 5,1 - może niezależnie. Gdzie ustawiać następny sprzęt? Pokój do nagłośnienia ma ok. 35 m2, ze względu na ustawienie mebli trudno ustawić kolumny z tylnym bas-refleksem (Epos ma tylny). Bardzo proszę o radę, wsparcie, (sugestie) jak rozwiązać dobór sprzętu. Jak dotychczas nastawiłem się na kupno NAD-a C545BEE. Kolumny nie mam pojęcia jakie.

Reasumując:
Czy do mojego Technicsa ma sens NAD C545bee?
Jakie kolumny do tego zestawu ( z możliwością rozbudowy do 5.1)
W przyszłości, amplituner czy wzmacniacz stereo?
Jakieś inne rozwiązania/rady?

Z góry dziękuję, zagubiony nieco:-)
Marek

Panie Marku!

Myślę, że problemy o których pan mówi są istotne, bo denerwujące na dłuższą metę. Są też przypadłością wielu melomanów.
Na początek sprawa kina i stereo. Można oczywiście starać się to pożenić. Bedzie jednak dużo więcej kosztowało i nie zagra tak dobrze, nawet w połowie, jeśliby pan te same pieniądze przeznaczył na stereo. Dlatego proponowałbym nieco inne rozwiązanie: system stereo, tj. dwie kolumny i wzmacniacz zintegrowany i do tego odtwarzacz BD w roli źródła.
Myślę, że urządzenie multiformatowe ma sens. Najlepszy byłby Cambridge Audio 751BD (link) lub 651BD. 751 odtwarza też pliki z dołączonego dysku HDD, więc może pan zacząć słuchać plików wysokiej rozdzielczości. Z Technicsem powinno być dobrze, ale dopiero z nowym wzmacniaczem zagra jak trzeba – Technics gra dość lekko i czasem jazgotliwie i to on jest odpowiedzialny za taki, a nie inny dźwięk. Do tego wzmacniacz zintegrowany. W dobrych pieniądzach polecam albo Music Halla a15.2, albo jakiś wzmacniaczy Fatmana (hybryda, z lampą na początku: link). iTube Valve Dock zagra co najmniej fajnie. Mocniejszy będzie jednak Music Hall. I do tego kolumny. Prawdę mówiąc Eposy powinny z MH zagrać bardzo fajnie. Alternatywnie, żeby było nieco cieplej, polecałbym kolumny Castle (dystr. Eter Audio). Razem powinno to zagrać bardzo dobrze. I filmy oglądałbym raczej w stereo, nie w multichannel, bo rozmieszczenie kolumn, żeby to było sensowne jest bardzo trudne i drogie.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła