pl | en

Nowe, mniejsze, lepsze i również w 3D – odtwarzacze Blu-ray Panasonic na 2010 rok

Nowe modele oferują bezprzewodową łączność Wi-Fi, rozszerzoną usługę VIERA CAST, szybszy start oraz możliwość odtwarzania filmów 3D

Firma Panasonic Corporation (NYSE:PC), jeden z czołowych twórców formatu Blu-ray, zaprezentowała rozszerzoną ofertę odtwarzaczy Blu-ray z trzema nowymi modelami – DMP-BD45, DMP-BD65 i DMP-BD85. Ponadto firma wprowadza swój pierwszy odtwarzacz Blu-ray 3D, który w połączeniu z telewizorem plazmowym Full HD 3D i aktywnymi okularami zapewni konsumentom unikalne wrażenie trójwymiaru podczas domowych seansów.

Modele BD65 i BD85 łączą wysoką jakość obrazu z rozbudowanymi funkcjami sieciowymi, takimi jak ulepszona i rozszerzona usługa internetowa VIERA CAST oraz łącze VIERA Link, które umożliwia sterowanie wszystkimi urządzeniami zgodnymi z VIERA Link za pomocą jednego pilota. Dodatkowe atuty sieciowe to wbudowany adapter bezprzewodowy w modelu BD85 oraz obsługa łączności bezprzewodowej w modelu BD65 (adapter bezprzewodowy DY-WL10 jest sprzedawany oddzielnie). BD45 nie obsługuje sieci, ale oferuje wszystkie podstawowe funkcje, które pozwalają cieszyć się doskonałym obrazem Blu-ray o pełnej rozdzielczości 1080p. Zgodnie z założeniami firmy Panasonic, która zobowiązała się do redukcji globalnej emisji dwutlenku węgla, nowe modele zużywają mniej energii. Dzięki bardziej kompaktowemu wzornictwu została ograniczona ilość i waga zastosowanego opakowania.

We wszystkich trzech modelach zastosowano technologię PHL Reference Chroma Processor Plus. Ta metoda przetwarzania obrazu wysokiej rozdzielczości, opracowana we współpracy z Panasonic Hollywood Laboratory zapewnia klarowne, żywe kolory wierne oryginalnemu filmowi. Ponieważ dźwięk ma duży wpływ na doznawane wrażenia, modele Panasonic BD65 i BD85 są wyposażone w zaawansowany dekoder audio (Dolby® Digital Plus, Dolby® TrueHD, DTS-HD Master Audio Essential), a zatem mogą odtwarzać znakomity dźwięk surround 7.1 zapisany na płytach Blu-ray. Ponadto model BD85 wyposażono w cyfrowy symulator dźwięku lampowego, który zapewnia ciepły, realistyczny dźwięk kojarzący się ze wzmacniaczami lampowymi. Aby jeszcze bardziej podkreślić znaczenie wrażeń słuchowych, model BD85 wykorzystuje pozłacane końcówki oraz 192-kilohercowy, 24-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy, co przyczynia się do najwyższej jakości dźwięku, dorównującej obrazowi Blu-ray o rozdzielczości 1080p.

Technologia VIERA CAST wprowadzona przez firmę Panasonic w odtwarzaczach Blu-ray z 2009 roku jest nadal dostępna w tegorocznych modelach BD65, BD85 i BDT350. Ta internetowa usługa zapewnia dostęp do wybranych witryn internetowych bez użycia zewnętrznego dekodera lub komputera, umożliwiając korzystanie z takich serwisów, jak YouTube, Google Picasa Web Album, Bloomberg oraz Weather Channel.

Odtwarzacze Blu-ray BD65, BD85, BD45 i 3D są wyposażone w gniazdo na karty pamięci SD, które ułatwia użytkownikom oglądanie cyfrowych zdjęć oraz filmów video HD zarejestrowanych w formacie AVCHD.

BD65, BD85 i BDT350 posiadają gniazdo USB, do którego można podłączyć bezprzewodowy adapter sieciowy w celu uzyskania dostępu do treści online, w tym VIERA CAST i BD-Live. Można również podłączyć pamięć USB z plikami JPEG/MP3 i filmami w formacie DivX (BD65 nie obsługuje formatu DivX).

„Rozszerzenie unikatowej usługi VIERA CAST, szybki start i bardziej kompaktowa konstrukcja świadczą o tym, że Panasonic pozostaje na czele stawki, jeśli chodzi o dalszy rozwój technologii Blu-ray i domowej rozrywki” powiedział Richard Simone, dyrektor działu Enertainment Group w firmie Panasonic. „Panasonic szczyci się tym, że słucha klientów, a czas rozruchu dysku był jednym z głównych elementów, które w ich opinii wymagały ulepszenia. Naszym inżynierom udało się tego dokonać. Konsumenci powiedzieli nam też, że chcieliby mieć dostęp do dodatkowego płatnego serwisu filmowego, więc dodaliśmy Netflix do opcji rozrywkowych”.

Aby zapewnić najwyższą jakość obrazu, odtwarzacze Blu-ray firmy Panasonic używają precyzyjnej technologii sygnałowej 4:4:4, która we współpracy z PHL Reference Chroma Processor Plus przetwarza każdy piksel sygnału wideo Blu-ray w kierunku poziomym, aby uzupełnić obróbkę w kierunku pionowym. P4HD (Pixel Precision Progressive Processing for HD) to kolejna technologia, która przyczynia się do zwiększenia jakości obrazu. P4HD przetwarza ponad 15 miliardów pikseli na sekundę i poddaje każdy z nich optymalnej obróbce. Odtwarzacze Blu-ray firmy Panasonic wykorzystują też 16-poziomową detekcję ruchu do klasyfikacji ruchu każdego piksela obrazu; przetwarzanie diagonalne, które wykrywa przekątne i odpowiednio koryguje piksele; wreszcie konwersję do formatu 1080p, która przekształca materiały zarejestrowane w formacie 480i/p lub 720p do pełnej rozdzielczości 1080p. Odtwarzacze zapewniają też wyjście 1080/24p, wyświetlając filmy kinowe z płyt Blu-ray i DVD w oryginalnym formacie 24p bez potrzeby konwersji. Dzięki temu użytkownik dysponujący telewizorem 1080/24p może oglądać filmy w tym samym formacie, którego używa się na salach kinowych. Aby ograniczyć pobór mocy, nowe odtwarzacze Blu-ray wykorzystują tryb oszczędzania energii — funkcję, która automatycznie wyłącza odtwarzacz, kiedy użytkownik wróci do oglądania telewizji z wykorzystaniem menu VIERA Linik. Ponadto tryb oszczędzania energii przy niewybranym urządzeniu (Unselected Device Save) wyłącza funkcję szybkiego startu. Kiedy łącze VIERA Link zostanie włączone, włącza się również ta funkcja. Co więcej, opracowanie układu scalonego UniPhier pozwoliło zmieścić cały obwód przetwarzania sygnału wideo w jednym układzie scalonym. Zmniejsza to zużycie energii, ogranicza liczbę części i pozwala na zmniejszenie obudowy. Na przykład w porównaniu z zeszłorocznymi modelami w odtwarzaczu BD45 z 2010 roku zmniejszono zużycie energii podczas pracy z 19 do 14 watów, a w trybie gotowości z 0,6 do 0,1 wata. Aby lepiej chronić środowisko, Panasonic zmniejszył długość odtwarzaczy Blu-ray o 18 procent, co przełożyło się na 15-procentowe ograniczenie pojemności opakowania. Inżynierowie firmy Panasonic skrócili też czas rozruchu — od włączenia urządzenia do rozpoczęcia odtwarzania — do 14 sekund.

Uzupełnieniem kodeków audio HD w odtwarzaczach Blu-ray BD65, BD85 i BDT350 jest funkcja remasteringu, która polepsza brzmienie płyt CD i innych źródeł, a nawet zwiększa jakość wielokanałowego dźwięku z płyt Blu-ray i DVD. BD85 zapewnia jeszcze lepsze wrażenia słuchowe dzięki analogowemu wyjściu 7.1, które umożliwia uzyskanie rzeczywistego dźwięku surround 7.1, tworząc środowisko kina domowego, które może rywalizować z salą kinową. BD45 umożliwia dekodowanie sygnału 5.1-kanałowego.

Modele BD85, BD65 i BD45 dołączają do odtwarzacza Blu-ray BD70V, który oferuje wieloformatowe odtwarzanie oraz doskonałą konwersję 1080p i pozostanie częścią oferty na 2010 rok. Nowe odtwarzacze Blu-ray firmy Panasonic będą dostępne wiosną 2010 roku.

Źródło: Panasonic Polska