pl | en

Audio Research DSi200 - nowy zintegrowany wzmacniacz tranzystorowy

Opracowywanie produktów opierających sie na nowych technologiach, wymaga w Audio Research czasu i cierpliwości. Tak było w przypadku produktów cyfrowych. Ostatecznie, wypuszczenie na rynek przetworników D/A i następnie odtwarzaczy CD spotykało się z uznaniem i pochwałami. Audio Research jest przecież w główniej mierze znany z produkcji światowej klasy wzmacniaczy i przedwzmacniaczy lampowych – zbaczanie z utartych ścieżek może narazić na sceptyczny odzew ze strony społeczności audio, przynajmniej do momentu gdy rezultaty będą niezaprzeczalne.

Seria Definition, wymyślona po zmianie właściciela (w tej chwili Audio Research należy do tej samej grupy kapitałowej co Sonus Faber, właścicielem jest prywatny fundusz Quadrivio SGR, mający swoją siedzibę we Włoszech, transakcję ogłoszono 28 stycznia 2008 roku) odzwierciedla nowe myślenie firmy Audio Research, oparte całkowicie na własnych projektach i wiedzy inżynierskiej, od samych podstaw. Jest to nowe podejście do nowego rodzaju „hybrydowej” konstrukcji, wyposażonej w skalowalny, wysoko stabilizowany liniowy analogowy układ zasilania, który firma Audio Research ma doskonale opanowany, w połączeniu z prawdziwie „zielonym” wyjściowym stopniem przełączającym, opartym o tranzystory MOS-FET w celu zapewnienia wysokiej wydajności konwersji (ponad 90%) i niskiego poboru prądu (38 W w stanie jałowym). Chodzi oczywiście o końcówkę pracującą w klasie D. W pełni dyskretny stopień wyjściowy i analogowy stopień zasilający to w 100% opracowania Audio Research, nie polegające na rozwiązaniach OEM, stosowanych często w innych tego typu wzmacniaczach.

DSi200 odznacza sie mocą ciągłą 200 W na kanał przy 8 omach, 400 W i więcej mocy dynamicznej przy 4 omach i ponad 600 W mocy dynamicznej przy 2 omach. W warunkach rzeczywistych pozwala to DSi200 kontrolować i wysterować wszelkie „prądożerne”. Wszystko to generowane jest przy prawie całkowitym braku emitowanego ciepła z umiarkowanej pod względem gabarytów obudowy. DSi200 wyposażony jest w trzy komplety wejść typu single-ended oraz dwa komplety wejść zbalansowanych. Jeden komplet wejść single-ended Aux może być użyty jako standardowe wejście liniowe lub może być przekształcone w wejście przelotowe sygnału kina domowego.

Nowy wzmacniacz Audio Research zamieszał podczas styczniowego CES w Las Vegas. Firma KEF prezentowała prototyp swoich zestawów głośnikowych Blade (które prawdopodobnie będą sprzedawane w cenie powyżej 150 tys. USD), zasilając je właśnie DSi200 oraz CD5 firmy Audio Research. Rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania, jak raportował Larry Greenhill ze „Stereophile”:

„Zasilane przez integrę Audio Research DSi200, zestawy Blade produkowały wyjątkowo detaliczną, dobrze artykułowaną muzykę, z poziomem dynamiki i czystości, który przewyższał inne prezentacje głośników high-end, jakie słyszałem na tegorocznym CES. Głośnik zdawał się radzić sobie na wszystkich poziomach głośności”.

Również Robert Harley pisał o tym zestawie, podsumowując: “Dźwięk był po prostu rewelacyjny.”  Pełen wątek można prześledzić na stronach „Stereophile”:  http://blog.stereophile.com/ces2010/kefs_special_blade

Cena: 23 800 zł

Źródło: Fast Audio