pl | en

Zestaw do 10 kzł, lampa

Witam!

Przygotowuję się do swojego pierwszego zestawu. Jestem fanem lampowych brzmień, stąd mój wybór padł na wzmacniacz lampowy do 5 k. Po przestudiowaniu artykułów/forum/etc nasuwa mi sie wybór chińskich Xindak V30, Xindak CS-88. Zwróciłem uwagę na te wzmacniacze m.in. ze względu na lampy KT88. Nie znalazłem informacji jakiej firmy są montowane lampy fabryczne, ale domyślam się że chiński Shuguang, a ja myślę o wymianie na Svetlany kt88C lub 6550C.

Pierwsza grupa pytań do rozważenia:
1. Czym się różnią powyższe wzmacniacze?
2. Jaki konkurencyjny wzmacniacz należałoby dołączyć do tej grupy Xindaków?
3. Czy to dobry pomysł wymienić lampy? (Oczywiście w jakimś późniejszym czasie, niekoniecznie obciążać na początku budżet).

Teraz należałoby dobrać kolumny. Zauważyłem, że często proponuje Pan do Xindaków Paradigmy, z tym że w zestawieniu z tranzystorowym Xindak A06.
Druga grupa pytań:
4. Jakie firmy należy rozważyć w zestawieniu z Xindakiem?
5. Myślę o Paradigmach 9 v.
6. Czy to kolumny 'za tanie' czy 'za dobre' do Xindaka lampowego? Jak w ogóle, znając cenę wzmacniacza, dobrać budżet kolumn, który wyznaczy dopiero zakres oferty?

Źródło dźwięku
W tej chwili podaję dźwięk z komputera na Interface Audio Line6 ux-2, z niego na słuchawki, albo bardzo niskobudżetową wieżę Philips. Zastanawiam się, czy Interface ux-2 sprosta swoim obowiązkom i nie zniweluje potencjału wzmacniacza lampowego i kolumn. Wszystko po to, aby po odzyskaniu finansowej swobody dołączyć :
6. Albo odtwarzacz CD, albo przetwornik DAC? Jeśli tak, to jaki?
7. Oczywiście proszę o poradę w sprawie kabli.

Zebrane informacje pozwolą podejść spokojniej do odsłuchania propozycji, przynajmniej tak mi się wydaje. :)

Słucham muzyki, kolejność nie istotna: blues, jazz, fusion, muzyka progresywna, rock, hard-rock aż po ciężkie i ekstremalne odmiany, muzyka elektroniczna - nie jestem zainteresowany (techno, dance, itd.).

Mieszkam w Warszawie i raczej tu będę szukał sklepów z salami odsłuchowymi.

Pozdrawiam ekipę HighFidelity.pl :)
MarekPanie Marku!

Niestety nie znam Xindaka CS-88, testowałem natomiast V30 – proszę szukać testu w „Audio”. Ten ostatni to fajny wzmacniacz, ale… Są inne, trochę droższe, które zostaną u pana sporo dłużej. Jednym (to mój faworyt) jest Linear Audio Research IA-30T. Na EL34, ale gra lepiej niż większość na KT88 (znajdzie pan np. w sklepie Audio Punkt). Ma znakomity wzmacniacz słuchawkowy. Drugi, na KT88, to Ayon Audio Orion. Ten ostatni ma wejście USB, więc odpada problem interfejsu z komputerem. To znacznie lepsze rozwiązanie niż pana interfejs. Tak naprawdę, to lampy Schuguang czarne, to w tej chwili najlepsze obecnie produkowane lampy… Chyba, że NOS-y, ale to zupełnie inna historia.
Jeśli jednak wybrałby pan LAR-a, to gorąco polecałbym do niego przetwornik D/A rDAC firmy Arcam (testowałem w Audio). Ma świetne wejście USB i wejście RCA, do którego może pan podłączyć jakiś napęd CD, nawet z drugiej ręki. To będzie naprawdę rasowy dźwięk.
Z kolumnami nie jest tak prosto – Paradigmy wymagają mocnego pieca, z lampą niezbyt dobrze się spisują.
Do lamp polecałbym kolumny Audio Academy, Chario, Monitor Audio. Generalnie wzmacniacz powinien być droższy od kolumn, ale nie ma reguły. Nie podaję modeli, bo nie wiem, ile panu zostanie pieniędzy. Więcej wydałbym jednak właśnie na wzmacniacz, a resztę na kolumny i DAC.
Kable – sensowne i niedrogie to kable Chorda (dystrybucja Audio center Poland) i Vovoxa (dystrybucja Nautilus). Proszę nie zapomnieć o kablach sieciowych i listwie – polecam Suprę (Best-Audio) lub Gigawatt.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła