pl | en

Rozwój systemu stereo

Witam Szanowną Redakcję!

Zwracam się z prośbą o sugestie dotyczące rozwoju mojego systemu stereo.
Obecnie grają u mnie:
- kolumny podłogowe Focal Profile 918 na przewodach głośnikowych Enerr Rodium Equilibrum
- wzmacniacz zintegrowany hybrydowy Unison Researcg Unico Primo na przewodzie sieciowym Enerr Red
- odtwarzacz CD Primare CD 21 na sieciówce Enerr Blue, interkonekt Enerr Rodium
- listwa zasilająca Enerr Power Station.
A całość ulokowana jest w pomieszczeniu ok. 30 m kw., najczęściej słucham muzyki wieczorem, zatem w umiarkowanej głośności, ze względu na poszanowanie dla sąsiadów :) Chciałbym, aby już przy małej głośności sprzęcik grał pełną piersią, detalicznie.

Chciałbym pójść nieco wyżej ze swoim systemem i poszukuję sprzętu nowego, lub ex-demo, lub używanego.
Na ostatnim AS najbardziej przypadły mi "do ucha" prezentacje Avantgarde Acoustic w połączeniu z elektroniką Ayona, a miło słuchało się również Zingali 2.08 również w połączeniu z lampowcem SET (niestety marki i modelu nie mogę teraz sobie przypomnieć) - piszę o tym, aby przybliżyć - przynajmniej orientacyjnie - moje upodobania dźwiękowe. Prawdopodobnie mój wymarzony system docelowy miałby bazować na głośnikach tubowych i wzmacniaczu SET :-), ale na ten moment mogę pozwolić sobie na inwestycję max. 25 tys. zł i chciałbym w ramach tego budżetu "usłyszeć" możliwie najlepszą poprawę klasy brzmienia. Zupełnie idealnie byłoby, gdybym mógł tego dokonać wymianą jednego elementu systemu (wzmacniacz, lub źródło, lub kolumny + ewentualnie apgrejd okablowania / zasilania), który zostałby już w docelowym systemie. Nie wiem do końca, który komponent jest w moim obecnym zestawie tym "słabym ogniwem". Aczkolwiek ile rozmówców, tyle opinii handlowo - doradczych, że trochę się w tym pogubiłem :-) Mając jeszcze konieczność dojazdu z odległego Szczecina do Stolicy (a nawet za granicę), gdzie znajduje się większość interesująco mnie sprzętu, takie porównanie staje się jeszcze trudniejsze. Tym bardziej, że każdy z komponentów jest w innym salonie...

Po wstępnym rozpoznaniu dostępności różnych komponentów udało mi się poszukać możliwości zakupu:

Wariant 1 wymiana wzmacniacza na:
- integra SET Unison Research S9 ex-demo za równowartość 20 tys. zł od niemieckiego sprzedawcy
lub
- 2 monobloki Unison Research Smart 845 + przedwzmacniacz Unison Research Mystery One - sprzęt używany, ok 3 letni za równowartość ok. 24 tys. zł
lub
- integra SET Ayon Crossfire 2 ex-demo, za równowartość 25 tys zł od austriackiego sprzedawcy
- lub inny dobrej klasy (prośba o sugestię)

Wariant 2 wymiana źródła:
- odtwarzacz strumieniowy Linn Akurate DS, nowy model 2010, ex-demo z niemieckiej sieci za równowartość 18 tys. zł + RipNAS za ok 3 tys. zł
lub
- Ayon CD 5 ex-demo z austriackiej sieci za równowartość ok 21 tys. zł lub
- próbować rozmawiać z Ancient Audio w sprawie dobrej ceny Lektora Air, a może i jakiś ex-demo/używany by się znalazł
- Accuphase DP 510 za ok 23 tys. zł ex-demo
- Accuphase DP 78 za ok 22 tys. zł, 4 letni
- lub inny dobrej klasy (prośba o sugestię)

Wariant 3 wymiana głośników:
- Zingali 2.08 - tutaj musiałbym poczekać na okazję, aby znaleźć je bez przekraczania budżetu, obecnie są dostępne za 30 tys. zł
- Avantgarde Acoustic Unono Nano G2 - musiałbym jeszcze trochę odłożyć kasy, obecnie są za 35 tys. zł
- Focal Electra 1037 BE - ok 20 tys. zł
- Focal Electra 1028 BE ok 20 tys. zł

Są (sprzedawcy) którzy przekonują, że to właśnie wymiana źródła najlepiej podrasuje mój obecny system, inni twierdzą, że to głośniki decydują o ostatecznym charakterze brzmienia systemu, a inni mówią, że dopiero po przejściu na SET-a zaczyna się przyjemność... I bądź tu mądry ;) Proszę Szanowną Redakcję o (w miarę możliwości) obiektywną poradę.

Pozdrawiam i dziękuję
BrunonWitam!

Przede wszystkim – kompletnie nie orientuję się we wtórnym rynku i nie znam cen. Mogę się odnieść tylko do urządzeń jako takich.

Patrząc na pańskie wymagania i propozycje nie mogę się oprzeć wrażeniu, że można to zrobić trochę inaczej. To, który element systemu powoduje największą poprawę to temat nierozstrzygnięty. Myślę jednak, że myśląc o systemie pod katem najbliższego roku-dwóch, zbudowałbym go trochę inaczej.
Zakładam, że chce pan mieć tuby. OK., nie ma sprawy. Zarówno AA, jak i Zingali to super pomysł, z tym, że nieprawdą jest, że najlepiej grają z SET-em. Przećwiczyłem to u siebie, a i ostatnio dwóch czytelników, za moją sprawą też, i jest jasne, że akurat te kolumny lepiej, super, grają z dobrym tranzystorem. Tyle, że nie z każdym. Idealnym wyborem, moim zdaniem byłby wzmacniacz ASR Emitter II, który potem można rozbudować o dodatkowe zasilacze, wejścia itp. I do tego potem kolumny.
I na końcu CD. Jeśli chciałby pan mieć natychmiastową poprawę za symboliczne pieniądze, w oczekiwaniu na coś lepszego, to proszę kupić rDAC-a Arcama – zgłupieje pan, jak to gra. A kiedyś Ayona CD-5 (może wtedy już będzie ex-demo CD-5s, znacznie lepszy).

Taki plan wymaga samozaparcia i konsekwencji, ale rezultat będzie oszałamiający!!!

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła