pl | en

Witam!

We wstępniaku do lutowego numeru HF, na samej górze widoczny jest pokój odsłuchowy, gdzie głośniki są z przodu, a elektronika z tyłu. Mniej więcej tam, gdzie słuchający. Chciałbym, aby rozwinął Pan wątek połączeń długodystansowych. O ile wiadomym jest, że kable głośnikowe to z reguły 3 m nie więcej, tak brak jest informacji o długich interkonektach, ich wpływie i zastosowaniach. Rozumiem, że na zamieszczonym zdjęciu widoczne są końcówki mocy, które w domyśle są połączone z preampem odpowiednio długimi interkonektami. Czy i jak tak spora długość wpływa na dźwięk oraz jak należy dobierać odpowiedni interkonekt do tego celu, i kto z producentów ma takie w swej ofercie jest dla mnie ciekawe. Sam posiadam dwa monobloki, a nigdy nie sprawdzałem jak to gra na krótkich kablach głośnikowych, a długich interkonektach.

Miałem swego czasu ciekawe doświadczenie związane z długością kabli połączeniowych, mianowicie podczas ładowania akumulatora. Otóż znalazłem się w sytuacji, gdy najwygodniej było podłączyć prostownik do akumulatora długimi przewodami. Okazało się, że prąd ładowania zmalał cztero albo i pięciokrotnie. Nie było wyjścia, trzeba było to skrócić. Wtedy wszystko już było OK. Ponieważ połączenie wzmacniacza z głośnikiem ma też charakter prądowy, wniosek płynie taki, że maksymalne skrócenie połączenia powinno zaowocować znaczącą poprawą napędzania. To oczywiście tylko przesłanki. Bardzo chętnie widziałbym rozwinięcie tego tematu.

Pozdrawiam,
Cezary
Witam!

Połączenia w audio rządzą się nieco innymi prawami niż inne, tak wynika z doświadczeń moich i innych. Dla przykładu - teoretycznie dobrze jest, jeśli kable głośnikowe, przenoszące zwykle spory prąd, są krótkie, ponieważ w ten sposób zmniejszamy ich impedancję. w rzeczywistości jest inaczej - nie powinny być one krótsze niż 2 m i nie dłuższe niż 5 m. Kable to bowiem nie tylko impedancja, ale i pojemność oraz indukcyjność i te trzy elementy składają się na cześć obciążenia wzmacniacza. Dochodzą do tego jeszcze inne problemy. Podobnie jest z interkonektami - najlepsza długość to 1,2-1,8 m. Dlaczego? Na 100% nie wiem, po prostu to słyszę, ale specjaliści mówią, ze w grę wchodzą falowe zależności (tylko powtarzam). Itd. itd.

U siebie w systemie mam 3 m kable głośnikowe i 1 lub 1,2 m interkonekty.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła