16 Czerwiec 2021

„Polish Radio Jazz Archives 33 – Jazz Jamboree ’67 vol. 1″

Awangarda w ofensywie!

Źródło: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

→ MUZYKA | PREMIERA

18 czerwca 2021 roku pojawi się w sklepach już 33. tytuł w serii wydawnictw Agencji Muzycznej Polskiego Radia, zatytułowanej  „Polish Radio Jazz Archives”.

Jest październik roku 1967. Pięć miesięcy wcześniej zmarł wielki mag jazzu John Coltrane. Nic więc dziwnego, że na scenie Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, podczas kolejnego, jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree pojawią się przede wszystkim muzycy naprawdę w tamtym czasie awangardowi. Pierwsze nagrania z ich koncertów znajdują się na prezentowanym albumie.

Najpierw zapis koncertu Roland Kirk Quartet. Niewidomy lider tego składu był wszechstronnym multiinstrumentalistą (potrafił grać na paru tuzinach instrumentów) i barwną osobowością. Znany był z umiejętności grania „jednocześnie” na trzech saksofonach. Choć preferował występy z własnymi zespołami, współpracował też  z Quincy Jonesem, Roy Haynessem i Charlesem Mingusem.

Ponadto znajdziemy tu utwory w wykonaniu Manfred Schoof Quintet, free jazzowego zespołu, kierowanego przez żyjącego i aktywnego do dziś (85 lat) trębacza z Niemiec (wówczas) Zachodnich.

Polska reprezentacja na albumie, to kwintet Andrzeja Trzaskowskiego, w którym oprócz lidera grają: Janusz Muniak na saksofonach altowym i sopranowym, Włodzimierz Nahorny na saksofonie altowym, Jacek Ostaszewski na kontrabasie i Sergiusz Piotrowski na perkusji.

W atmosferę koncertów umieszczonych na albumie, świetnie opisując realia epoki, wprowadza umieszczony w towarzyszącej płycie książeczce tekst świadka tamtych czasów, Stanisława Bukowskiego.

W roku 1967 Festiwal Jazz Jamboree obchodził 10. urodziny. Organizatorzy zadbali, żeby w tej niezwykłej, jak na tamte czasy i miejsce, jubileuszowej imprezie, wzięli udział naprawdę znaczący muzycy z całego świata. Zaproszono niemal sześćdziesięciu wykonawców z kraju i zagranicy, a także wielu międzynarodowych działaczy i krytyków jazzowych.

W materiałach prasowych czytamy również:

W serii „Polish Radio Jazz Archives”, wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, można znaleźć najciekawsze nagrania jazzowych sesji i koncertów z Archiwów Polskiego Radia. Dotychczas ukazały się już płyty z nagraniami Krzysztofa Komedy, Mieczysława Kosza, Zbigniewa Seiferta, Stana Getza, Dona Ellisa, Howlin Wolfa, Dizzy Gillespiego i wielu innych. Wielbicieli jazzu zachęcamy do przyjrzenia się bliżej tej serii.

www.POLSKIERADIO.pl

Tekst i zdjęcia: mat. prasoweWięcej o...
MUZYKA

Więcej o...
Polish Jazz

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer