11 Wrzesień 2020

Jesienne nowości w serii POLISH JAZZ

55 lat serii Polish Jazz z dwoma reedycjami i jedną premierą

Źródło: WARNER MUSIC POLAND

Seria Polish Jazz jest wydawana od 1965 roku – to najstarsza i najdłużej wydawana jazzowa seria na świecie. W tym roku obchodzi więc 55-lecie pierwszej płyty w serii. Wydawnictwo Polskie Nagrania świętuje to wydarzenie trzema tytułami. Już 18 września dostępne będą reedycje dwóch albumów historycznych: Jarosława Śmietany Sounds and Colours (vol. 73) oraz Young Power (vol. 72).

Polish Jazz jesień 2020

____________

Do gwiazd serii Polish Jazz dołącza perkusista – Maciej Gołyźniak, który wraz ze swoim trio zaprezentuje swoją najnowszą płytę The Orchid (vol. 85).  Jak czytamy w materiałach prasowych: „Wraz z „młodą siłą” pragniemy pokazać, że seria-jubilatka jest wciąż młoda duchem i silna swą jakością! Intrygująca, demokratyczna, odważna i wolna. Do posłuchania dla wszystkich – nie tylko dla miłośników jazzu!”

Polish Jazz

Opiekunem reedycji, które na potrzeby naszych recenzji nazwaliśmy „Remaster 2016”, jest PAWEŁ BRODOWSKI i to on ma decydujący głos co do kolejności, w jakiej powinny się ukazywać. Wymyślił on , że płyty wydawane będą w grupach po sześć i w każdej takiej grupie znajdzie się jazz tradycyjny, eksperymenty, wokalistyka itd. w taki sposób, żeby były w tej „paczce” albumy z różnych okresów. Co więcej, równolegle miały się ukazywać wersje Compact Disc oraz LP.

POLISH JAZZ vol. 72 Young Power

____________

Przez dłuższy czas udało się te założenia realizować i w taki właśnie sposób otrzymaliśmy trzydzieści tytułów – pięć grup po sześć płyt. Od dłuższego czasu pomiędzy kolejnymi grupami wznowień są coraz dłuższe przerwy, zmieniono rytm na 3+3, a teraz otrzymujemy tylko dwa tytuły. Przy tak długiej serii należało się tego jednak spodziewać i raczej bym wydawnictwo chwalił za konsekwencję i upór niż ganił za odejście od pierwotnych założeń.

Trzy nowe tytuły

Wszystkie nowości ukażą się na kolorowych krążkach – rzecz którą Polskie Nagrania po raz pierwszy w kontekście PJ „przećwiczyła” przy okazji wznowienia płyty Astigmatic wydanej z okazji Record Store Day 2019 (więcej w naszej recenzji wszystkich wydań Astigmatic w serii OTO PŁYTA |4|). Po raz pierwszy zostaną opatrzone współczesnym komentarzem również winyle – treść książeczki CD wraz ze zdjęciami została wydrukowana na wewnętrznej kopercie. A krążki wytłoczone w gramaturze 180 g.

Jarosław Śmietana POLISH JAZZ

____________

Premierowym albumem w serii jest The Orchid Maciej Gołyźniak Trio. Do realizacji swojego autorskiego projektu perkusista Maciej Gołyźniak zaprosił znakomitych instrumentalistów: Roberta Szydło (bas), Łukasza Damrycha (piano) oraz gościnnie w czterech utworach Łukasza Korybalskiego (flugelhorn). Co znajdziemy w środku?

„To zdecydowanie nostalgiczna płyta. Muzyczna podróż z Polski do Stanów, z przystankiem w mojej ulubionej Skandynawii” – mówi artysta. I dodaje: „Z jednej strony ulubione przeze mnie ostinato, współczesny hiphopowy groove, ale jednak jazzowe harmonie. I produkcja, którą zaanektowałem na potrzeby tej płyty z dotychczasowych doświadczeń. Poza tym, niezwykle inspirujące mnie nowojorskie myślenie brzmieniem.”

POLISH JAZZ vol. 85: Maciej Gołyźniak Trio „The Orchid"

POLISH JAZZ vol. 85: Maciej Gołyźniak Trio „The Orchid”

Nowości dostępne w przedsprzedaży na empik.com oraz allegro.

polskienagrania.com.pl

www.warnermusic.pl

Tekst: redakcja

Foto: mat. prasowe


 

Więcej o serii POLISH JAZZ w „High Fidelity”Więcej o...
Polish Jazz

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer