18 Listopad 2021

„Polish Radio Jazz Archives” vol. 34 – Wojciech Karolak

Najnowsza płyta z serii „Polish Radio Jazz Archives”

Źródło: Agencji Promocji Polskiego Radia

→ MUZYKA ⸜ PREMIERA

Już jutro pojawi się w sprzedaży 34. płyta w serii „Polish Radio Jazz Archives” wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Będzie ona poświęcona Wojciechowi Karolakowi.


PRCD 2377 - Polish Radio Jazz Archives - Nr 34 Wojciech Karolak small


Zmarły pod koniec czerwca 2021 roku Wojciech Karolak był w polskim jazzie postacią ikoniczną. Jak pisze Tomasz Tłuczkiewicz we wkładce do sygnowanego nazwiskiem tego artysty wydawnictwa, Karolak był jednym z ojców założycieli jazzu w Polsce, od połowy lat 1950-tych do końca swych dni na pierwszej linii jego frontu.

Wojciech Karolak był wirtuozem organów Hammonda, pianistą, saksofonistą, znakomitym aranżerem i nietuzinkowym kompozytorem. Był erudytą i gawędziarzem, a przy tym człowiekiem niezwykle skromnym.

Grał w najważniejszych zespołach polskiego jazzu: Jazz Believers, The Wreckers, Kwartecie Andrzeja Kurylewicza, Polish Jazz Quartet, Mainstream, Air Condition, oraz KarolakSzukalskiBartkowski Time Killers. Ale nazwisko Karolaka pojawia się na ponad pół setce płyt wydanych nie tylko w Polsce, przy czym tylko na kilku z nich zostało umieszczone na froncie okładki. Nagrywał też z wieloma artystami z jazzem kojarzonymi pośrednio, albo wcale, jak Alibabki, Ewa Bem, Andrzej Zaucha, Maryla Rodowicz, Andrzej Dąbrowski, Anna Maria Jopek, Obywatel GC i inni.

Nagrania umieszczone na płycie Wojciech Karolak Polish Radio Jazz Archives 34 pochodzą z lat 1977-2010 i jak wszystkie inne w serii zostały wydobyte z radiowych archiwów. Karolak gra tu na organach, organach, syntezatorze i na fortepianie. Ponad połowa płyty, to tria organowe. To ulubione środowisko Karolaka, a klasykę organowego tria najlepiej słychać w Stablemates z Tomaszem Stańką i utworze finałowym.

Na płycie jest pięć utworów tria Karolak/Szukalski/Bartkowski, w tym trzy z płyty Time Killers. Karolak był tam niemal wyłącznym autorem repertuaru i de facto liderem, choć z zasady unikał takich obowiązków.

W serii „Polish Radio Jazz Archives”, wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, można znaleźć nagrania jazzowych sesji i koncertów z Archiwów Polskiego Radia. Dotychczas ukazały się płyty z nagraniami m.in. Krzysztofa Komedy, Mieczysława Kosza, Zbigniewa Seiferta, Stana Getza, Dona Ellisa, Howlin Wolfa, Dizzy Gillespiego i wielu innych. Miłośnikom jazzu polecamy przyjrzenie się tej serii bliżej.

www.POLSKIERADIO.pl

Tekst: mat. prasowe

Zdjęcia: mat. prasowe 

Więcej o...
MUZYKA

Więcej o...
WOJCIECH KAROLAK

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer