pl | en

UWSPÓŁCZEŚNIENIE SYSTEMU (AUDIO)


Witam Panie Wojciechu!

Przyznam szczerze, że z prawdziwą przyjemnością i sentymentem czytuję HFOL. Cenię i szanuję za styl i profesjonalne podejście. Ok 10 lat temu (pozna Pan po zawartości systemu), dzięki Pana radom, złożyłem taki oto system:
- Dune HD MAX
- Arcam rDAC
- NAD 315 (potem zmieniłem na Carat A57)
- interkonekt Black Knight
- Monitor Audio RS-1
- kable głośnikowe Supra Rondo.

Z powodu ogromu propozycji rynkowych nie jestem w stanie ogarnąć, jak można by odnowić ten system. Czyli jak skomponować podobną funkcjonalność systemu złożonego tylko z dzisiejszych komponentów:
1. Źródło - oglądam filmy i słucham muzyki z dysku (mam dużo płyt w WAV i FLAC nie hi-res) – czy jest coś lepszego od Dune`a, albo równie funkcjonalnego (czy nowy model?).
2. Wobec tego, że mój wysłużony rDAC zaczyna szwankować – czy poleca pan jakiś wzmacniacz z wbudowanym „dakiem” (im mniej urządzeń i połączeń tym dla mnie lepiej), jak podejść do tego tematu? Co do moich preferencji brzmieniowych, to: muzykalność i obfite tłuste brzmienie najpierw, jakby do tego była przyzwoita scena - to wszystko. Dużo słucham np. Marcusa Millera, jazz, blues ale i klasyka.
3. Wreszcie monitory i kable – co dziś Pan by mi poleciłby, tak jak wtedy MA RS-1.

Zdaję sobie sprawę, że nie są to zbyt ambitne obszary, gdy idzie o klasę sprzętu, ale proszę o radę licząc na Pańską intuicję, bo dotychczasowy system przyniósł mi naprawdę wiele frajdy. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Z pozdrowieniami,
Piotr


Witam panie Piotrze!

Przede wszystkim rzecz jest taka: filmy i audio nie idą w parze. Aby i jedno, i drugie działało dobrze, musi pan mieć osobne urządzenia, inaczej to zawsze będzie kompromis.

Jeżeli idzie o filmy, to - moim zdaniem - fajny byłby odtwarzacz firmy Reavon (reavon.pl). Naprawdę dopracowane urządzenia, pod każdym względem. Jeśli chodzi o audio, to zależy od pieniędzy, ale coś z iFi Audio powinno być akurat.

Wzmacniacz z „dakiem” - Arcam SA20, to jest chyba to, czego pan szuka. Albo coś w tym kierunku Alternatywnie – JBL SA550, to Arcam SA20, ale w innej obudowie i jest do niego fajny odtwarzacz plików MP350 - test w HF już 1 lutego.

Jeśli lubi pan brzmienie MA, to pozostałbym przy tej marce. Ale warto by też posłuchać Struss PL10, bardzo udana konstrukcja, może to by było TO. Kable – Luna Cables i po sprawie, komplet. A do tego, może a za jakiś czas, jakieś przyjemne platformy, nóżki, coś do zasilania, filtry itp. To zawsze działa.

Pozdrawiam serdecznie,
Wojtek Pacuła