pl | en

Witam Panie Wojciechu!

Zapewne listów takich jak mój otrzymuje Pan setki, niestety nie pozostało mi nic innego niż prosić Pana o pomoc. Aby nie zabierać Panu zbyt dużo czasu spróbuję w miarę możliwości i konkretnie przedstawić mój problem, a jest nim znalezienie odpowiednich zespołów głośnikowych.

Pewnego dnia w dosyć przypadkowych okolicznościach zostałem właścicielem wzmacniacza Restek Fable i podłączyłem go w miejsce wzmacniacza w niezbyt wysokich lotów "systemie" do słuchania muzyki. Zmiana była dobrze zauważalna, ale coś było nie tak (nie będę się wdawał w szczegóły, ale zaradziłem temu poprzez zakup kabla zasilającego Oyaide Tunami). Było na tyle dobrze, że idąc za ciosem przy najbliższej nadarzającej się okazji do wzmacniacza dołączył odtwarzacz Restek Concret. Podłączenie odtwarzacza wywołało u mnie uśmiech na twarzy (i u mojej lepszej połowy też - a to bezcenne :-)).

Po zabawie kilkoma kablami zostały stare, ale moim skromnym zdaniem spełniające swoje zadanie w co najmniej dobrym stopniu DPA Deltec Black Slink. Po tym wszystkim też w dosyć przypadkowo-sprzyjających okolicznościach nabyłem kable głośnikowe Cardas Quadlink i jest prawie świetnie ... prawie. Poszukuję głośników podstawkowych do podanego zestawu, ponieważ z mojego początkowego zestawu zostały tylko one (niski model Dali). Zdaję sobie sprawę że zacząłem być może zabawę "od tyłu", ale nie było to planowane. Tak czy inaczej pozostaje z problemem, którego sam nie potrafię rozwiązać.

Zacząłem od przeglądania internetu i w zasadzie nie znalazłem żadnych informacji z głośnikami jakich producentów najlepiej współpracują elementy firmy Restek i o samym Restku informacji jak na lekarstwo, a szkoda... Następnie zacząłem dopytywać tu i ówdzie i po kilku miesiącach poszukiwania oraz wielu poradach jestem dalej od celu niż na początku.

Początkowo miałem w głowie dość sporo zestawów kolumn głośnikowych, ale z tych czy innych powodów (np. mały metraż) ograniczyłem wybór i w tym miejscu pozwalam sobie liczyć na Pana wieloletnie doświadczenie i chęć pomocy błądzącym w świecie audio :-)
Odnośnie Restka znalazłem Pańską recenzję (chyba jedyną w języku polskim) dotyczącą co prawda innych elementów toru audio niż te które posiadam, niemniej udało mi się gdzieniegdzie usłyszeć, że firma ta produkuje "klocki" o podobnym charakterze brzmienia.

W tej chwili podam Panu warunki odsłuchowe, które nie ułatwiają sprawy: 15 m2, pokój umeblowany wysoki na 3 m, kolumny muszą być bardzo blisko ścian (i nic z tym nie mogę zrobić), a obok nich, z zewnętrznego boku każdej będą stać szafki wysokie na 1,2 m.
Najczęściej słuchana muzyka to jazz, lata 50-60-70, fortepian solo: Bach, Mozart i coś nowszego jak np. Glass, dalej Arvo Part, Tavener, klasyka "nadbałtycka" z pod znaku Finlandia Records, rzadziej większe składy: Rachmaninov, Stravinski itp. Raz na jakiś czas coś mocniejszego: Stevie Ray, Deep Purple, Metallica.

Względem brzmienia ważniejsza jest oczywiście pierwsza część powyższego zestawienia (z naciskiem na fortepian, wiolonczela solo), ale czegoś mocniejszego też chciałoby się posłuchać na przyzwoitym poziomie. Ponadto wolę brzmienie raczej cieplejsze, relaksujące z odpowiednią ilością szczegółów, ale dynamiczne. Nie lubię ostrości i "skanowania" płyty z każdego detalu. Interesuję mnie raczej całościowy, spójny przekaz, "muzyka". 

Myślę, że Restek dysponuje możliwościami zagrania z dobrymi kolumnami, niestety mój budżet nie jest zapewne wystarczająco wysoki i z tego powodu preferuję raczej głośniki używane. Kwota którą dysponuję to 5000-6000 zł z ostatecznym punktem, jeśli będzie to niezbędne, 7500 zł. W tych kwotach widziałem na rynku wtórnych kilka interesujących pozycji, z których chciałbym coś wybrać a które podaję poniżej. Oczywiście jestem otwarty na inne propozycje jeśli są warte uwagi.

Focal Micro Utopia (starsza wersja lub BE)
Focal Electra 1007 BE
Dynaudio Contour s1.4
Wilson Benesch ARC
ProAc Response D2
Harbeth 30.1
Harbeth p3esr
Dali Grand Coupe
Jamo Concert 8 / 830
B&W PM1
Chario Delphinus

Panie Wojciechu, dziękuję za poświecenie czasu na przeczytanie mojego listu i bardzo proszę Pana o pomoc, bo już nie mam się do kogo w powyższej sprawie zwrócić.

Pozdrawiam.
Sebastian
Panie Sebastianie!

Listów rzeczywiście jest sporo, ale daję radę :)
Pamiętam Resteka i jego bardzo gładkie, gęste granie, trochę ciepłe. W pana przypadku posłuchałbym przede wszystkim kolumn Sonus fabera Minima Vintage (chyba już nieprodukowane). Chodzi o to, aby ustalić, jakie kolumny się u pana zmieszczą. A drugim wyborem byłoby coś z ATC. Biorąc pod uwagę pańskie potrzeby to byłyby chyba najlepsze wybory. Restek rzeczywiście jest świetną marką, ale to maleńka firma z właścicielem, który nie ma głowy do strony www, marketingu itp. Taka więc chyba już pozostanie…

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła