pl | en

Dzień Dobry!

Na fali nostalgii ze wstępniaka pozwolę sobie dorzucić informację o pierwszych gramofonach produkowanych przez polski przemysł. Ponieważ rzecz miała miejsce na Górnym Śląsku, mogła ujść uwadze Małopolskim Hobbystom Audio (ale nie wszystkim - o czym później) jako podejrzana i zakamuflowana opcja niemiecka. 

Otóż w roku 1922 polscy przedsiębiorcy - kupiec Władysław Strzałkowski i aptekarz Wilhelm Schuetzer - przejęli drogą kupna (rzeczywiście - niemiecką), istniejącą w Katowicach, firmę EBECO. Nazwa EBECO to skrót od: E(rich)BE(rnhardt)CO(mpany). Niemniej rozkwit firmy i przede wszystkim produkcja pierwszych polskich gramofonów to lata 20. i 30. Zacytujmy tekst reklamowy z kwitu sklepowego z firmowego sklepu EBECO, a były trzy: w Katowicach, Królewskiej Hucie i Bielsku, kwitu z kolekcji miłośnika rowerów EBECO, pana Wojciecha Mszycy:

"(... )Pierwsza polska fabryka rowerów, gramofonów i maszyn do szycia. Warsztaty reparacyjne, własne niklowarnie i emaljowanie. Największy specjalny skład we Województwie: rowerów, maszyn do szycia, maszyn do pisania, gramofonów i płyt (...), instrumentów muzycznych, wózków dziecięcych i części składowych do tychże. Ceny konkurencyjne! Dogodne warunki! (...)"

Przykład takiego gramofonu znajdujemy w kolekcji Pana Antoniego Bąka z Zalasu w Małopolsce:
LINK
LINK

A kolekcja jest swoją drogą - imponująca !

Pozdrawiam
Dariusz