pl | en

Panie Wojciechu,

jeszcze raz dziękując za Pańskie fachowe porady i pomoc w złożeniu mojego zestawu (Arcam A19+Oppo 105+Monitor Audio RX6), pozwalam sobie zwrócić się do Pana kolejny raz o poradę.

Wydawało się, że sprawa była "załatwiona" na jakiś czas, choć pewne podejrzenia, co trzeba będzie ulepszyć w moim systemie, miałem... Niestety źródłem kolejnej "udręki" stali się - kto by przypuszczał - koleżanki i koledzy z pracy...

A mianowicie, przy okazji zmiany pracy zostałem przez znajomych z "byłej" pracy, którzy co nieco wiedzieli o mojej pasji, obdarowany gramofonem... Najprostszy model Denona, niby nic wielkiego, ale liczy się sam fakt - zostałem zainfekowany.

W zestawie z gramofonem dostałem dwupak Pink Floyd, tu małżonka obdarowała mnie płytą Adele... W końcu sprowadziłem połowę kolekcji płyt mojego Taty (50 z około 100). Są różne, różnej jakości, w różnym stanie... Ostatecznie stwierdziłem, że muszę kupić gramofon. Proszę o poradę - gramofon odpowiadający póki co klasie posiadanego przeze mnie sprzętu i dobrze się z nią komponujący. Wychodzę bowiem z założenia, że na jakiś czas ulepszanie sprzętu będę musiał zawiesić, zatem przez jakiś, nawet dłuższy, czas zestaw będzie musiał grać w zgodzie razem. Jeśli kiedyś będę zmieniał, zakładam, że będę mogł ulepszyć każdy element...

Miotam się koncepcyjnie między "półką 3k" - Regą RP3 i jakimiś modelami Thorensa (235/240), a bardziej "półką 5k" - Regą RP6, Clearaudio Concept (który mi się diabelnie wizualnie podoba), a Thorensem 309 (który z kolei jest dla mnie wizualnie bardzo "pojechany").

Jakakolwiek Pańska porada będąca w stanie mnie ukierunkować będzie mile widziana, ostatecznie pracę domową w postaci wyboru będę zmuszony odrobić sam.

Swoją drogą, ciekawe, że jako dziecko będąc nauczonym obchodzenia się z gramofonem i LP przed jakimkolwiek innym nośnikiem (słuchałem bajek i muzyki na LP), musiałem przejść drogę przez kasety, płyty CD, Mini-Disc i podobne, pliki, streaming, żeby ostatecznie tu znów powrócić... Ale to już dygresje...

Pozdrawiam,
Michał
Panie Michale,

pogratulować znajomych i żony – ich wyczucia tematu. Jeśliby więcej takich ludzi chodziło po ziemi, życie byłoby piękniejsze :)
Nie napisał pan, jaki gramofon dostał konkretnie. Często jest tak, ze wystarcza fajna wkładka i przedwzmacniacz, dobra platforma, żeby nawet niedrogi produkt grał wybitnie. A potem można łatwo w to „otoczenie” zmieścić coś znacznie bardziej wyrafinowanego. Wydaje mi się, że taka kolejność jest znacznie lepsza.

Jeśli jednak chciałby pan od razu wskoczyć gdzie indziej, to celowałbym w nowe Regi – są naprawdę znakomite. Najlepiej z wkładką Regi i przedwzmacniaczem Regi taki zestaw zwykle gra lepiej niż składany.

Ale, jak mówię, ja bym poszedł inną drogą :) Wkładka Ortofona np. RED lub BLACK, platforma Pro Audio Bono pod gramofon, przedwzmacniacz Regi i heja…

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła
Panie Wojciechu,

prezent traktuję bardziej symbolicznie - to "plastikowy" Denon DP29, obawiam sie ze nie da sie z niego niczego wycisnąć...
Gdyby zatem, jak Pan pisze, przeinwestować we wkładkę, platformę i przedwzmacniacz, jakiej klasy gramofon udźwignąłby to brzemię? Prosiłbym o dwa modele, żebym wiedział, w jakich obszarach poszukiwać.
Dziękuję i obiecuję, że to ostatni raz... :)
Witam!

A to rozumiem.

W takim razie najlepiej będzie kupić tego Clearaudio, razem z wkładką, a do niego jakiś przedwzmacniacz, może właśnie Regi. I platforma obowiązkowa :)
Druga propozycja to właśnie Rega - np. P3, ale można ją spróbować z wkładką Denona DL-103, przedwzmacniacz Regi i wszystko tak samo.

Obydwie propozycje równoważne - Clearaudio zagra dynamiczniej, w bardziej otwarty i dokładny sposób, Rega cieplejsza, gęstsza, mniej rozdzielcza.

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła