pl | en

Panie Wojtku!

Witam po dłuższej przerwie:) W świecie hi-fi, chyba częściej niż w high-endzie, wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie:) Jeszcze jakiś czas temu grały u mnie Audiovectory i wzmacniacz C.E.C., a teraz zupełnie coś innego. Małżonka pomału traci cierpliwość, ale nie o małżonce chcę rozmawiać:)

Jakiś czas temu pytałem Pana o wzmacniacz do kolumn Vandersteena. Im dłużej ich słuchałem tym bardziej mi się podobały, aż w końcu postanowiłem je zakupić. Dogadałem się z kolegą i za niewielkie pieniądze kupiłem jego system, widząc w nim, jak na sprzęt klasy hi-fi, spory potencjał. Tym sposobem posiadam dziś:

SIEĆ:
- listwa sieciowa Systems and Magic Derive GoldWire
- filtr BlackNoise 2500 V2
- kondycjoner Goldenote Dumbo
- kable sieciowe Grand Orpheus Master Series Audionowy oraz Pearl Systems and Magic
ŹRÓDŁO:
- OPPO 95
WZMACNIACZ:
- przedwzmacniacz liniowy Praecisa Acustica PA + zasilacz PSU
- wzmacniacz mocy Praecisa Acustica NSA 3/200
KOLUMNY:
- VANDERSTEEN 2Ce Signature II
OKABLOWANIE:
- interkonekty: Straight Wire Virtuoso R (od źródła do przedwzmacniacza), WireWorld Eclipse 5.2 (od przedwzmacniacza do końcówki)
- kable głośnikowe SoundArt

Zastanawiam się nad zakupem DAC-a. Jakiego DAC-a poleciłby pan do 6000 zł. plus-minus 1000 zł. Nie muszę chyba dodawać, że szukam czegoś, co wyraźnie zabrzmi lepiej od Oppo 95:) Chciałbym nieco ocieplić brzmienie. Dzisiaj będę miał na testach Benchmarka DAC2 HGC, co pan o nim myśli? Jeszcze jedno - DAC Audionemesis DC-1 byłby dobrym kierunkiem?

A teraz z nieco innej beczki. Regularnie czytuję High Fidelity i siłą rzeczy oglądam zdjęcia, które umieszcza pan przy okazji swoich testów. Czytuję też różne fora poświęcone audio i na niektórych z nich jawnie krytykuje się pańskie pomieszczenie odsłuchowe. Co by nie mówić wygląda normalnie, jak chyba większość pomieszczeń polskich audiofilów. Mówi się, że jeśli nie posiada się dedykowanego pomieszczenia, zaadoptowanego akustycznie, to nie mam mowy o dobrym brzmieniu, a co dopiero o testowaniu topowych sprzętów audio i pisaniu recenzji. Podważa się pańskie teksty na przykład poprzez banalne stwierdzenia, że już ze względu na pańskie ustawienie kolumn, nie może ono zapewnić dobrego brzmienia, bo jest niesymetryczne, z jednej strony kolumny ma pan ścianę a z drugiej wolną przestrzeń i w takiej sytuacji nie można uzyskać prawidłowej stereofonii, sceny itp. To taki pierwszy lepszy przykład, co pan myśli na temat tych zarzutów? 

Pozdrawiam,
Tomasz

Panie Wojtku,

Jestem już po odsłuchu Benchmarka DAC2 HGC. Cóż, muszę przyznać, że trochę się rozczarowałem. Brzmienie Benchmarka w porównaniu do Oppo 95 okazało się mniej szczegółowe, lekko wycofane na średnicy, poza tym scena w dużej mierze koncentrowała się pomiędzy kolumnami. Na Oppo wysokie tony są o wiele bardziej słyszalne, wszelkiego rodzaju przeszkadzajki, instrumenty dęte, szarpnięcia strun są bardziej namacalne. Więcej też dzieje się na średnicy, aczkolwiek na Benchmarku nie jest ona wcale taka zła, jest lekko ocieplona, ale do zaakceptowania. Do basu miałem najmniej uwag. Zarówno w Oppo jak i Benchmarku jest on nieco uprzywilejowany. Zatem Benchmarka mam już za sobą zanim zdążył pan coś napisać, czekam więc na jakąś sugestię z pana strony:)

Pozdrawiam,
Tomasz
Panie Tomaszu,

rzecz jest taka – najlepiej za „daka” zagra CD-7s Ayona. Podobne pieniądze, a znacznie lepsza funkcjonalność i naprawdę dobry przetwornik lampowy. Drugi mój typ, to byłby Asus Xonar. Różne typy brzmienia i jeden z nich powinien być tym – to podobna, wysoka klasa.

Co do akustyki u mnie. Rzecz jest dość prosta – system gra u mnie zaje… testuję wiele urządzeń, drogich i tanich i różnice są klarowne. Problem z wszelkimi „uzdrawiaczami”, „znachorami” jest taki, że to zwykle teoretycy. Nie mają pojęcia o naprawdę wysokiej jakości dźwięku, ale chcą coś tam posmędzić. Co więcej, z mojego doświadczenia wynika, że duża część specjalnie adaptowanych pomieszczeń kompletnie „nie gra”, to najczęściej pomyłki. Siedzę sobie przed moimi niesymetrycznie obciążonymi kolumnami i wisi mi, co ktoś ma do powiedzenia, bo to JA znam ten system i JA z niego korzystam. I jestem z niego ekstremalnie zadowolony :)

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła