pl | en

Witam Panie Wojtku!

Kilka lat temu pomógł mi Pan w doborze systemu. Od tego czasu wiele się zmieniło. Przed wszystkim w końcu mam własne pomieszczenie do odsłuchu, z czego się najbardziej cieszę. Aby się nie rozpisywać skupię się na najważniejszym, mianowicie: wymiary pomieszczenia to 3,40 m x 4, 30 m (wysokość 3 m), co nie daje więcej niż 15 m. Zakładając, że w tym konkretnym przypadku kanapa MUSI być odsunięta od ściany na odległość ok. 1 m, a kolumny powiedzmy min. 0,5 m, odległość kolumn od miejsca odsłuch będzie wynosić niecałe 3 m.
Jeżeli chodzi o sam przekaz muzyczny to moim priorytetem jest muzykalność !!!!, spójność zakresów, jak najpiękniejsze oddanie głosów ludzkich oraz .... EMOCJE. Nie zależy mi absolutnie na audiofilskiej poprawności, poświęćmy ją w imię "tego czegoś", z pewnością wie Pan o czym piszę. Uwielbiam klimatyczne, gładkie, raczej cieplejsze granie. Słucham wielu gatunków muzyki, lecz przede wszystkim jazzu, muzyki filmowej, elektronicznej. Mój budżet to ok. 10-15 tys. zł. na cały system (kabelki mam - Furutech) .

Słuchałem wielu, wielu kolumn i kolumn Harbetha tj. 5SHL i jestem tym przekazem oczarowany. Nie wiem co zrobić. Kupić 30.1 (rynek wtórny ok. 7-8 tys.) i co dalej, nie mam pojęcia czy pozostała kwota wystarczy na elektronikę, która nie "zabije czaru kolumn" ?. A może powinienem zwrócić także uwagę na inne kolumny o zbliżonej estetyce, może pojawiły się jakieś rodzynki ;)? lecz czy ma to sens gdy w głowie mam ciągle ten przekaz :)))? Mam okazję kupić w atrakcyjnej cenie SHl5, jednakże mając na uwadze teoretyczną wiedzę o tym modelu, w tym o ich trochę problematycznym basie, raczej na pewno nie wpiszą się w mój metraż.
Bardzo proszę o podpowiedź, poprzednie Pana wskazówki były bardzo, bardzo trafne i dzięki nim poznałem bardzo ciekawe i piękne brzmienia, za co jeszcze raz po latach dziękuję.

Pozdrawiam
Arek

Panie Arku,

myślę, że nie ma co kombinować i po prostu kupić M30.1. To solidna podstawa do czegokolwiek. Wzmacniacz – tu albo z drugiej ręki Leben CS300, w którejś wersji, albo Clones Audio. Niestety nie wiem, o jakie źródło panu chodzi – DAC, odtwarzacz plików, CD?

Kable sieciowe i platformy to sprawa na potem, trzeba je dopasować do systemu.

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła