pl | en

Pro-Ject ESSENTIAL BASIC – nowy gramofon

Nową propozycję gramofonową w ofercie marki Pro-Ject można odebrać jako powrót do początkowych założeń marki, czyli produkcji tanich i dobrze grających urządzeń. Essential, choć na pierwszy rzut przypomina słynnego Debuta, jest innym gramofonem.
Po dokładnym obejrzeniu znajdziemy dosyć poważne różnice. Pierwszą różnicą jest ramię PJ 8,6up, dokładnie mówiąc jego zawieszenie – unipivot. Aluminiowe ramię o długości 8,6'', w odróżnieniu od poprzednich konstrukcji PJ, zawieszone jest na specjalnym bolcu. Drugą zmianą w porównaniu z innymi tanimi konstrukcjami, to pełnowymiarowy talerz z MDF o średnicy 30cm. Ten jest napędzany bezpośrednio paskiem. A więc ominięto tutaj subtalerz znany z modeli Debut i Xpression. Gramofon jest uzbrojony w fabrycznie skalibrowaną wkładkę marki Ortofon OM3e. W komplecie oprócz zasilacza i przewodu sygnałowego jest dołączona plastikowa pokrywa, która idealnie chroni gramofon przed kurzem.

Pro-Ject chce projektem Essentiale pokazać (zresztą tak czyni od samego początku), że tania konstrukcja nie koniecznie musi być związana kompromisami i ograniczeniu prezentowanego brzmienia. Nawet budżetowy gramofon prezentuje urok czarnej płyty z klasą. A jeżeli ktoś planuje wyjść z tej kategorii wyżej to PJ ma co zaproponować.
Essential dostępny jest w trzech kolorach – czerwonym, białym i czerwonym. W wersji BASIC kosztuje 890 zł, wersja BASIC PHONO USB (z wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym i przetwornikiem z wyjściem USB) kosztuje 1200 zł.

Źródło: Voice