pl | en

Nowa płyta ARMS Records

Z przyjemnością przedstawiam Państwu nowy album. Tym razem będzie to muzyka klasyczna, wykonana przez jedną z najstarszych orkiestr zza naszej wschodniej granicy, pod dyrekcją Aleksandra Anissimova. Repertuar jest dosyć oryginalny, a raczej – rzadko rejestrowany. Z prostej przyczyny. Potężny aparat wykonawczy to nie tylko orkiestra symfoniczna, ale także organy. Problem polega więc na znalezieniu odpowiedniej sali. W pierwszej chwili na myśl przychodzą kościoły. Tam znajdziemy najlepsze instrumenty, ale umieszczenie w nich pełnego składu orkiestry symfonicznej oznacza zwykle przegraną walkę z długim pogłosem i w efekcie ograniczoną przejrzystość. Filharmonia w Mińsku dysponuje stosunkowo niewielką salą koncertową, ale znajdują się w niej organy cenione przez wielu wykonawców.
Nagranie wszystkich utworów na tej płycie to live. Rejestracja koncertu pochodzi z końca 2009 roku. Podczas nagrania sala była po brzegi wypełniona publicznością.

Krążek został wytłoczony na złotym nośniku. Nakład jest limitowany. Na rynek trafi tylko 1000 egz. Data premiery nie jest jeszcze znana. Jeżeli chcecie śledzić ten temat, warto się zarejestrować na naszym forum internetowym. Wszyscy użytkownicy zostaną poinformowani o premierze mailem.
Równoległe wydanie trafi do naszych wschodnich sąsiadów już niebawem. Tamta wersja będzie jednak zdecydowanie uboższa.
Finał „Symfonii organowej” to doskonała próba możliwości systemu hi-fi (chociaż przede wszystkim piękna muzyka). Na żadnych głośnikach nie zabrzmi tak, jak na żywo, ale przynajmniej można spróbować zbliżyć się do tego efektu.
Nagranie jest pozbawione kompresji dynamiki. Zachowanie szerokiej skali powoduje, że średni poziom głośności nie jest wysoki. Oznacza to w praktyce, że trzeba gałkę wzmacniacza przekręcić bardziej w prawo. Zalecana jest tu jednak ostrożność!

Maciej Stryjecki

W projekt zaangażowali się białoruscy artyści. Oprawę wizualną przygotował Vladimir Tsesler (któremu dziękuję też za grafikę, postawioną na trzeciej stronie zamiast wstępniaka) poezją opatrzył go Leonid Petrenko. Nie tłumaczyliśmy jej na inne języki.

A oto szczegóły, czyli opis wzięty prosto z książeczki:

Francis Poulenc (1899-1963)

Concerto in G minor, for Organ, Strings and Timpani

1. Andante - 2.58
2. Allegro giocoso - 2.14
3. Subito andante moderato - 7.45
4. Tempo allegro, molto agitato - 2.44
5. Très calme. Lent - 2.24
6. Tempo di l’allegro initial - 2.09
7. Tempo introduction. Largo. 3.24

Camille Saint-Saëns (1835-1921)

Symphony No. 3, Op. 78 “Organ Symphony”

8. I. Adagio – Allegro moderato 9.40
9. Poco adagio 9.32
10. II. Allegro moderato – Presto – Allegro moderato 7.23
11. Maestoso – Allegro – Molto allegro - Pesante 8.41

Total time: 58.55

Jan Bokszczanin – organ

State Academic Symphony Orchestra of the Republic of Belarus
Alexander Anissimov – conductor

Alexander Novikov - timpani

Recorded live in the National Philharmonic Hall in Minsk, Belarus (Rieger-Kloss organ, opus 3295, 1962)

Źródło: ARMS Records