pl | en

McIntosh MEN220 – system korekcji akustyki pomieszczenia

MEN220 to urządzenie, które w jednej obudowie oferuje korekcję akustyki pomieszczenia, korektor częstotliwości oraz elektroniczną zwrotnicę. Każda z powyższych trzech funkcji MEN220 pozwala na ulepszenie charakterystyki dźwiękowej odtwarzanego sygnału muzycznego, jednak dopiero ich połączenie odkrywa przed słuchaczem nadzwyczajny poziom rozdzielczości i czystości dźwięku, który jest nie do osiągnięcia w jakikolwiek inny sposób. Stworzony w duchu tradycyjnego wzornictwa McIntosha, MEN220 posiada iluminowany szklany panel przedni i aluminiową obudowę. Znajdujące się na panelu przednim przełączniki oraz pokrętła, zapewniają łatwy w użytkowaniu, analogowy sposób obsługi cyfrowego urządzenia. Dwuliniowy, fluoroscencyjny wyświetlacz przekazuje informacje o aktualnym stanie MEN220 oraz pomaga w jego kalibracji. Zastosowanie interfejsu RS232 umożliwia pracę w zaawansowanych systemach audio. Urządzenie obsługuje system kontroli i przesyłania danych McIntosh. Na wyposażeniu znajduje się pilot zdalnego sterowania.

Korekcja pomieszczenia

Wpływ akustyki pomieszczenia na jakość odsłuchiwanych dźwięków jest już od dawna znany audiofilom. W zakresie pasma akustycznego spotyka się skoki o wartościach pomiędzy +10 a -20 dB. Mechanizm powstawania powyższego zjawiska jest tak skomplikowany, jak zróżnicowane są sale odsłuchowe i pracujące w nich systemy audio. Nigdy nie spotkamy się z takimi samymi warunkami reprodukcji dźwięków. MEN220 wykorzystuje potencjał oprogramowania RoomPerfect – zaawansowanego algorytmu korekcji akustyki, który w sposób automatyczny tworzy cyfrowy model waszego pokoju. Poprzez zebranie danych z wielu punktów pomiarowych, MEN220 koryguje występujące anomalie – ukazując, możliwe że po raz pierwszy, pełen potencjał posiadanego systemu audio.

Korektor częstotliwości

Aplikacja oferująca sześciozakresową korekcję częstotliwości (która działa na każdym komputerze wyposażonym w system Windows), pozwala na stworzenie specjalistycznych krzywych sygnału, w celu zaspokojenia gustu jej użytkownika albo w celu poprawy brzmienia materiału muzycznego zapisanego z niższą jakością.

Inteligentna” zwrotnica

MEN220 dysponuje wyrafinowaną technicznie dwukierunkową zwrotnicą, która umożliwia podłączenie systemu zbudowanego z kilku wzmacniaczy (bi-amping) do wysokiej klasy kolumn głośnikowych. Oferuje ona także, możliwość niezauważalnej integracji głośników z jednym lub dwoma subwooferami.

Cechy i specyfikacja urządzenia:

Zdecydowana poprawa jakości reprodukcji dźwięku, jego szerokości oraz głębi
Dwukierunkowa elektroniczna zwrotnica, zaprojektowana do pracy w charakterze głównego elementu systemu zbudowanego z kilku wzmacniaczy - bi-amping.
Wbudowana korekcja akustyki pomieszczenia odsłuchowego
Precyzyjny mikrofon umożliwiający dokładną korekcję
Wbudowany sześciozakresowy korektor częstotliwości
Indywidualne programowanie krzywych korektora częstotliwości (poprzez komputer PC)
Niesymetryczne i symetryczne wejścia sygnału stereofonicznego
Niesymetryczne i symetryczne wyjścia sygnału z aktywnej zwrotnicy
Wymiary: (WxSxG) 15 x 45 x 46 cm
Waga: 11,6 kg

Źródło: Hi-Fi Club