pl | en

Yamaha YHT-S400
System kina domowego ze zintegrowanym ze wzmacniaczem subwooferem.


Zdawać by się mogło, że w kategorii sound barów nie można stworzyć nic więcej niż to co kilka lat temu zaproponowała i rozwinęła w ostatnich latach Yamaha. Wszystkie dotychczas wypuszczone przez nią sound bary oraz cyfrowe projektory dźwięku są innowacyjne i dostarczają naprawdę znakomity dźwięk przestrzenny. YHT-S400 jest jednak wyjątkowy. Po pierwsze jest najsmuklejszym* na świecie sound barem, który składa się z głośnika o 5 cm wysokości oraz zintegrowanego z amplitunerem subwoofera! Niski i lekki głośnik można w wygodny i prosty sposób umieścić pod telewizorem, a regulowane w wysokości i szerokości nóżki pozwalają dopasować go to telewizorów o przekątnych od 32 do 50”. Połączenie amplitunera AV z subwooferem pozwala nam na ograniczenie liczby kabli i połączeń pomiędzy urządzeniami ale również ogranicza ilość stawianych przez nas urządzeń. Ponadto dzięki 3 wzmacniaczom otrzymujemy łączną moc 150 W. Dodatkowo wbudowany w amplituner subwoofer daje nam dodatkowo 100W mocy. System ten wspierany jest przez autorską technologię Yamahy AIR SURROUND XTREME, która w połączeniu z HRTF (24kHz) zapewnia znakomity realizm dźwięku przestrzennego.

Air Surround Xtreme to technologia wirtualnego surround stworzona przez Yamahę. Wykorzystywana jest we wszystkich systemach DVX, YAS oraz YHT. Dzięki wirtualnemu systemowi surround niepozorny głośnik dostarcza znakomitego dźwięku otaczającego słuchającego ze wszystkich stron. Dzięki Air Surround Extreme dźwięk dociera nie tylko z przodu ale również z boku oraz z tyłu. Dialogi płyną do osoby siedzącej przed telewizorem z centralnego kanału, a specyficzne dźwięki z pozostałych stron. Dźwięk przemieszcza się, jest żywy i naturalny. Technologia Air Surround Xtreme sprawia, że za pomocą dwóch głośników frontowych osiągamy efekt 5 lub nawet 7 kanałowego brzmienia. Połączenie Air Surround Xtreme z technologią 24 kHz HRTF (Head Related Transfer Function) pozwala na wykreowanie jeszcze doskonalszej i bardziej krystalicznej sceny dźwiękowej. Scena dźwiękowa jest szersza, wyższa i głębsza a lokalizacja dźwięku wyjątkowo trafna.
System ten jest wspierany przez kolejną, znakomitą autorską technologię Yamahy - Extender Stereo. Funkcja ta zapewnia doskonałe zobrazowanie dźwięku dla danej lokalizacji. Extended Stereo rozszerza zobrazowanie stereo jeszcze bardziej na boki. Wykorzystując jednostkę o 800 mm szerokości powoduje, że dźwięk sprawia wrażenie jakby pochodził z głośników, które znajdują się w odległości 2 metrów od siebie. Oznacza to, że optymalne zobrazowanie dźwiękowe przed głośnikiem jest znacznie szersze niż w standardowych rozwiązaniach i zbliżone jest do tego uzyskiwanego za pomocą standardowych kolumn głośnikowych.

YHT-S400 dostarcza nam również dźwięk w jakości HD. Wszystko to za sprawą liniowej transmisji PCM sygnału z odtwarzaczy Blu-ray, która pozwala osiągnąć maksymalnej jakości dźwięk. Dodatkowo trzy wejścia HDMI pozwalają na podłączenie do wzmacniacza trzech różnych źródeł HD. Ale YHT-S400 to nie tylko znakomity dźwięk ale również perfekcyjna jego obsługa między innymi dzięki zaawansowanym funkcjom takim jak UniVolume. System UniVolume zapewnia jednakowy poziom głośności niezależnie od tego czy oglądamy film, program czy blok reklamowy. Dzięki temu zaoszczędzi nam to momentów niespodziewanego pogłośnienia nie tylko w trakcie przerw reklamowych ale również gdy zmienimy kanał. Do tego cały system został wyposażony w HDMI CEC, wbudowany tuner FM, tryb Compressed Music Enhancer oraz 4 tryby surround. YHT-S400 jest również kompatybilny z iPodem dzięki opcjonalnej stacji dokującej YDS-11 oraz z Bluetooth dzięki dodatkowemu odbiornikowi YBA-10. Wszystkie te elementy ale przede wszystkim znakomita innowacyjność tego systemu czyli zamknięcie doskonałej technologii i znakomitego brzmienia w niewielkiej obudowie i połączenie subwoofera ze wzmacniaczem sprawia, że YHT-S400 doskonale wpasowuje się w aktualne trendy rynku audio-wideo.

* wg danych Yamahy z czerwca 2009 roku

Źródło: Audio Klan