pl | en

Yamaha YSP4100 i YSP5100
Jeszcze bardziej płaskie projektory dźwięku


YSP4100 oraz YSP5100 to dwa, nowe modele cyfrowych projektorów dźwięku Yamahy pasujące idealnie do telewizorów o przekątnych większych niż 50”.

Obydwa modele dostarczają doskonały dźwięk przestrzenny HD. Wyposażone w dekodery dźwięku HD w tym DTS-HD i Dolby Digital TrueHD, różnorodne tryby odsłuchu oraz 11 trybów DSP w tym trzy dla filmów, trzy dla muzyki oraz pięć dla rozrywki zapewniają sensacyjny wielokanałowy tryb przestrzenny z płyt DVD i Blu-ray oraz innych cyfrowych źródeł. Za różnorodne tryby odsłuchu odpowiedzialny jest system kierunkowych wiązek dźwięku odbijających się od ścian i otaczających słuchającego z kilku stron. Główny tryb to system 5 BeamPlus2 dla 7 kanałowych źródeł. Rodzaje trybów odsłuchu są jednak znacznie bardziej różnorodne. Otrzymujemy bowiem do dyspozycji tryb: 3 Beam + Stereo + 2, 5 Beam, 3 Beam + Stereo, 3 Beam lub Stereo, które zależne są od rodzaju źródła i akustyki pomieszczenia.

Cyfrowe projektory dźwięku to idealna propozycja dla osób, które poszukują zarówno znakomitego dźwięku jak i eleganckiego i nie zajmującego zbyt wiele miejsca systemu nagłośnienia. Zarówno YSP4100 jak i YSP5100 posiadają wbudowany DSP (Digital System Procesor), głośniki oraz cyfrowy wzmacniacz. A całość została zamknięta w wyjątkowo płaskiej obudowie. Różnica w tych dwóch cyfrowych projektorach dźwięku widoczna jest w ilości głośników. YSP-4100 to 40 głośników kierunkowych, dwa woofery (głośniki średnioniskotonowe) oraz cyfrowy wzmacniacz natomiast YSP-5100 posiada jeszcze dodatkowo dwa tweetery czyli głośniki wysokotonowe.

Wielką zaletą systemów YSP jest łatwość podłączenia – po prostu wystarczy połączyć cyfrowy projektor dźwięku z telewizorem i już możemy cieszyć się doskonałym brzmieniem przestrzennym. Nie ma potrzeby dodawania innych głośników i zbędnych kabli. YSP może zostać zwieszony na ścianie (możemy w tym celu wykorzystać specjalne mocowanie SPM-K30) lub po prostu ustawić na szafce TV lub wiszącej półce. Zarówno YSP-4100 jak i 5100 jest jeszcze bardziej płaski w stosunku do poprzednich modeli cyfrowych projektorów dźwięku Yamahy a elegancki design i ciekawa forma sprawia, że system ten idealnie komponuje się z otoczeniem.

Cyfrowe projektory dźwięku to również znakomite zaawansowane funkcje. Zarówno YSP-4100 jak i 5100 posiada złącze HDMI kompatybilne z 1080p (4 wyjścia/1 wejście). Możliwy jest również repeating sygnału 1080p/24 FPS z wejścia HDMI do wyjścia zapewniając tym samym znakomitą jakość obrazu z płyt Blu-ray oraz programów telewizji HD. HDMI zapewnia również trzy znakomite technologie – Deep Colour, x.v. Colour i Auto Lip-Sync. Automatyczny system kalibracji IntelliBeam to funkcja która zapewnia reprodukcję wielokanałowego dźwięku z precyzyjnym obrazem miejsca. IntelliBeam monitoruje i analizuje dźwięk, automatycznie ustawiając optymalne kąty odbicia, poziomy głośności oraz pasmo przenoszenia dla każdej ze ścieżek. Dodatkowe możliwości daje również funkcją „Direct Start”. Czyni ona wstępne podłączenie i konfigurację urządzenia ekstremalnie łatwą, a jednocześnie akustycznie perfekcyjną. Dla zapewnienia jednakowego poziomu głośności przy zmianie kanału lub w trakcie przerw reklamowych YSP-4100 oraz 5100 wyposażone zostały w system UniVolume. Funkcjonalność HDMI CEC pozwala natomiast połączyć cyfrowy projektor dźwięku z telewizorem w celu wspólnej ich obsługi (np. włączania i wyłączania za pomocą jednego przycisku). Gdybyśmy natomiast chcieli wykorzystać YSP jako system do odsłuchania ulubionego koncertu lub utworów mp3 te dwa cyfrowe projektory dźwięku również zaprezentują nam kilka bardzo ciekawych i przydatnych funkcji. Warto tutaj wspomnieć o wykorzystywanym również w innych systemach Yamahy systemie Compressed Music Enhancer, który znakomicie poprawia jakość brzmienia skompresowanych formatów audio tj. mp3. Podłączenie iPoda czy iPhone’a i odtwarzanie muzyki zapisanej na tych urządzeniach jest również bardzo proste. A wszystko to za sprawą bezprzewodowej i autorskiej technologii Yamahy – AirWired. Wystarczy wykorzystać do tego celu opcjonalny transmiter YIT-W10, który całkowicie bezprzewodowo i bezstratnie (a nie jak w przypadku technologii Bluetooth z utratą jakości) przesyła sygnał z iPoda do YSP. Jednocześnie pozwala na prostą jego obsługę traktując iPoda jako prostego pilota zdalnego sterowania. Kolejnym bezprzewodowym urządzeniem wykorzystującym technologię AirWired jest SWK-W10 – specjalny zestaw do subwoofera. Podobnie jak YIT-W10 pozwala na bezprzewodowe połączenie subwoofera do cyfrowego projektora dźwięku. Dzięki temu możemy postawić nasz subwoofer w dowolnym miejscu nie przejmując się kompletnie kablami połączeniowymi, które w tym przypadku są już niepotrzebne.

Dla kogo jest przeznaczony cyfrowy projektor dźwięku Yamahy? Przede wszystkim dla osób, które pragną uniknąć zastawiania swojego domu kompletami głośników a jednocześnie nie chcą rezygnować z dźwięku przestrzennego HD. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy dbają o elegancki wystrój swojego domu – YSP idealnie pasuje do współczesnych trendów zarówno w sprzęcie TV jak i wystroju mieszkań i domów. A jednocześnie nie rezygnujemy ze znakomitego brzmienia przestrzennego bo dzięki cyfrowym systemom Yamahy dostarczany dźwięk jest nie tylko wysokiej jakości – dekodery HD Audio ale przede wszystkim czysty i odpowiednio dopasowany do pomieszczenia ponieważ to system automatycznie dopasowuje się do warunków akustycznych naszego domu.

Źródło: Audio Klan