07 Grudzień 2021

NAGRA Reference Anniversary

Nagra świętuje 70. rocznicę założenia limitowanym gramofonem

Źródło: Nagra

→ GRAMOFON

Szwajcarska firma Nagra świętuje swoje 70-lecie w wielkim stylu, limitowaną edycją gramofonu. Gramofon Reference Anniversary jest produktem wieloletniego, dużego projektu badawczo-rozwojowego, który był trzymany w sekrecie aż do zeszłego lata.


Nagra Reference Anniversary turntable (2)


W 1951 roku jej założyciel Stefan Kudelski wynalazł pierwszy przenośny rejestrator, nazwany po prostu Nagra I. Nagra pochodzi od polskiego słowa oznaczającego „nagrywanie”. Jego wpływ był ogromny w wielu dziedzinach – sztuki, nauki, etnologii, muzyki. Rejestratory Nagra były używane do nagrywania dźwięku na całym świecie, a nawet poza nim, na przykład przez NASA w programie kosmicznym Apollo. Od 1998 roku Nagra oferuje urządzenia do reprodukcji dźwięku w domu.

Aby uczcić 70. rocznicę powstania Nagry I, firma zaprojektowała wyjątkowy produkt, który wyznacza nowe standardy w reprodukcji czarnego dysku.

Magnetofon Nagra I i jego następca, model Nagra II, wykorzystywały mechanizm naciągu sprężynowego Thorensa do obracania szpul i kabestanu. Z kolei elektronika została zaprojektowana przez Kudelskiego. Tak więc wczesne rejestratory Nagra mają wspólne korzenie z gramofonami. W złotym wieku analogu często dyskutowano o idei stworzenia gramofonu Nagra, a Stefan Kudelski złożył nawet w 1972 roku patent na specjalny system śledzenia położenia ramienia gramofonowego.


Nagra Reference Anniversary turntable (1)


Pomysł, chociaż często rozważany, zyskał kształty dopiero cztery lata temu. Pracując jako zespół, sztab projektantów i inżynierów Nagry nieustannie dążył do perfekcji w dziedzinie fizyki stosowanej, inżynierii mechanicznej i elektronicznej, a także materiałoznawstwa. Cztery lata później, po setkach godzin pracy zespołu naukowego, którym towarzyszyły wyczerpujące testy odsłuchowe, powstał gramofon, o którym mowa.

W komunikacie prasowym czytamy:

„Gramofon Reference Anniversary to analogowy produkt, który rządzi się niezmiennymi prawami fizyki i mechaniki, podobnie jak legendarne magnetofony szpulowe Nagra. Jako taki nie podlega szybko postępującemu i ciągle zmieniającemu się rozwojowi produktów cyfrowych. Oznacza to, że Reference Anniversary pozostanie technologicznie aktualny przez pokolenia. Dla wielu będzie to ostatni zakup gramofonu i produkt, który z dumą przekazywany będzie z pokolenia na pokolenie. Podobnie jak wiele rejestratorów Nagra III z lat 50., które wciąż są w użyciu, gramofon Nagra Reference Anniversary to produkt na całe życie”.


Nagra Reference Anniversary turntable (3)


Gramofon jest edycją limitowaną do 70 sztuk, z których każda łączy się z ustawieniem go w domu przez wykwalifikowanego przedstawiciela Nagry i możliwość telefonicznych konsultacji ze specjalistami z fabryki Nagry, zaproszenie do odwiedzenia fabryki na wycieczkę VIP i ekskluzywne akcesoria.

Główne cechy

 •    Masywny i precyzyjny układ napędowy z dwoma silnikami

 •     Napęd paskowy inspirowany napędem magnetofonu Nagra IV

 •     Ekskluzywny talerz z materiałów lotniczych

 •     Nierezonansowa podstawa

 •     „Pływające” zawieszenie mechaniczne i hydrauliczne

 •     Przezroczysta górna powierzchnia z metakrylanu w stylu „skeleton” uwidacznia działanie układu napędowego i zegarmistrzowskie detale


Nagra Reference Anniversary turntable (4)


 •     Podwójne koncentryczne ramię z włókna węglowego

 •     Ramię Uni-pivot z unikalnym geometrycznym kształtem łożyska

 •     Unikalny bezdotykowy magnetyczny antyskating

 •     Regulowany VTA „w locie” na wzór obiektywu aparatu fotograficznego

 •     Niestandardowe srebrne, monokrystaliczne okablowanie ramienia

 •     Zewnętrzne i wewnętrzne moduły super-cap

 •     Spersonalizowana grawerowana tabliczka znamionowa zawierająca kolejny numer gramofonu i nazwisko posiadacza

Cena: $175 000

www.NAGRAAUDIO.com

Tekst: mat. prasowe

Zdjęcia: mat prasoweWięcej o...
GRAMOFON

Więcej o...
NAGRA

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer