06 Styczeń 2016

Nagra CLASSIC DAC

DAC

Źródło: NAGRA

Firma Nagra ogłosiła, że na targach CES 2016 przedstawiony zostanie najnowszy przetwornik cyfrowo-analogowy w jej ofercie: model Classic DAC. Jego powstanie, jak twierdzi producent, wynika z chęci zapewnienia swoim klientom nieco tańszej wersji topowego przetwornika HD DAC.

Nagra HD DAC już w momencie pierwszego publicznego pokazu (który odbył się w lipcu 2014 roku) wzbudził spore zainteresowanie i z miejsca stał się jednym z najbardziej pożądanych high-endowych przetworników dostępnych na rynku. Filozofią Nagry jest zaś oferowanie swoim klientom dwóch kompletnych linii produktowych – referencyjnej HD oraz tańszej, ale bazującej na tych samych podstawach Classic. Tę drugą niebawem zasili prezentowany obecnie w Las Vegas model Classic DAC.

Obudowa Nagra Classic DAC jest bliźniaczo podobna do chassis jego starszego brata. Co więcej, projektanci Nagry postanowili zachować znaczną część wnętrza, pozostawiając dokładnie taką samą sekcję cyfrową, zmieniając zaś jedynie stopień analogowy i pozbywając się wzmacniacza słuchawkowego i kontroli głośności.

Najnowszy DAC w ofercie producenta obsługuje zarówno pliki PCM (do 32 bitów/384 kHz) oraz DSD (do DSD 5,6 MHz) i współpracuje zarówno z PC, jak i komputerami od Apple’a. Jak twierdzi Nagra, przetwornik ten należy do najbardziej zaawansowanych na świecie, a współpraca firmy z Andreasem Kochem, pionierem w rozwijaniu formatu DSD, ma być gwarancją wysokiej jakości brzmienia.

W stosunku do modelu HD odchudzona została sekcja analogowa; było to jednak konieczne, by móc zaoferować tego typu produkt w niższej cenie; projektanci Nagry podjęli przy tym ogromny wysiłek, by jakość dźwięku wciąż była możliwie najwyższa. Wynikiem ich prac są (wciąż) bardzo imponujące wyniki; jako przykład producent podaje stosunek sygnał-szum, który w modelu Classic DAC wynosi aż 145 dB. Układ wyjściowy pracuje w klasie A, a zamiast używanych zazwyczaj układów scalonych zastosowano high-endowe tranzystory – co najmniej dziewięć na kanał.

Nowy przetwornik Nagry został wyposażony w wbudowany zasilacz, jednak jego nabywcy mogą – w dogodnym dla siebie czasie – zdecydować się na dokupienie zewnętrznego zasilacza Nagra MPS.

Przetwornik cyfrowo-analogowy Nagra Classic DAC wejdzie do sprzedaży w kwietniu tego roku, jednak już teraz wszyscy odwiedzający amerykańskie targi elektroniki konsumenckiej CES 2016 mogą zapoznawać się z jego możliwościami. Tegoroczna wystawa CES odbywa się w dniach 6-9 stycznia w Las Vegas.Więcej o...
NAGRA

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer