23 Grudzień 2021

Gramofon Briana Eno

Muzyk, producent i kompozytor muzyki ambient, Brian Eno, przygotował gramofon

Źródło: Paul Stolper Gallery

→ GRAMOFON

Nieczęsto się zdarza, aby muzycy byli odpowiedzialni za urządzenia audio, w szczególności za gramofon. A jednak – Brian Eno, wraz z Paul Stolper Gallery, zaprojektował gramofon w limitowanej do 5o egzemplarzy edycji, z  podświetlaną podstawą i talerzem. Paul Stolper Gallery mieści się w Londynie i jest galerią muzyki współczesnej.


paulstolper-brian-eno-turntable-2021_1


Gramofon, bazujący na pracach Eno w których wykorzystywał kalejdoskop, ma podświetlaną diodami LED obudowę z akrylu. Podświetlenie zmienia się w czasie odtwarzania muzyki wprowadzając prawdziwie psychodeliczny nastrój.

W wywiadzie, który artysta udzielił magazynowi WALLPAPER, mówi:

Siedzieliśmy niemal przez wieczność, obserwując, sparaliżowani tym zupełnie nowym doświadczeniem światła jako fizycznej obecności. Jednym z wielkich przełomów w teorii ewolucji jest to, że możesz zacząć od prostych rzeczy, a one stają się złożone. Jest to bardzo nieintuicyjne — jest to jedna z tych rzeczy, których ludzki mózg nie jest od razu w stanie uchwycić.


paulstolper-brian-eno-turntable-2021_5


To nie ma sensu, dopóki tego nie zobaczysz – kontynuje Eno. Widzisz, jak mała rzecz, która nie może zawierać tylu instrukcji, tworzy ten niezwykle złożony, spleciony, współzależny świat. Jedną z rzeczy, które lubię w tej pracy, jest to, że jest ona tego dowodem.

Cena gramofonu wciąż nie jest znana, ale i tak wszystkie egzemplarze zostały już sprzedane…


paulstolper-brian-eno-turntable-2021_2


www.PAULSTOLPER.com

Tekst: redakcja

Zdjęcia: mat. pras.Więcej o...
GRAMOFON

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer