25 Sierpień 2021

Bowers & Wilkins 800 Diamond

Nowa wersja topowej serii brytyjskiego producenta

Źródło: Audio Klan

→ KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Bowers & Wilkins, brytyjski producent kolumn głośnikowych, jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych producentów na świecie, zapowiada nową wersję topowej serii 800.


Bowers & Wilkins 800 Diamond High Fidelity News (1)


Firma musiała sobie przede wszystkim odpowiedzie na pytanie, w jaki sposób można udoskonalić ikoniczną serię high-endowych kolumn głośnikowych? To wyzwanie, z którym przez ostatnie sześć lat mierzono się w SRE (Southwater Research & Engineering), siedzibie inżynierów Bowers & Wilkins. Ich rozwiązanie jest połączeniem nieustannego udoskonalania wszystkich elementów każdej konstrukcji z innowacyjnymi, autorskimi rozwiązaniami technicznymi. Każdy nowy model w serii łączy setki udoskonaleń detali oraz kilka całkowicie nowych rozwiązań technicznych, jednak firma zwraca uwagę przede wszystkim na nowe, „unikatowe i rewolucyjne” zawieszenie biomimetyczne (Biomimetic Suspension).

Membrana Continuum, FST i zawieszenie biomimetyczne są efektem ośmioletniego programu badawczego. Kompozytowa membrana Continuum używana jest w przetwornikach średnio- oraz średnio-niskotonowych. Kiedy wykorzystywana jest jako jednostka średniotonowa w wolnostojących kolumnach głośnikowych Bowers & Wilkins, zawsze łączona jest z zawieszeniem FST (Fixed Suspension Transducer), które „starannie odfiltrowuje podbarwienia zazwyczaj pojawiające się w przypadku tradycyjne zawieszenia membran”.


Bowers & Wilkins 800 Diamond High Fidelity News (2)


Teraz Bowers & Wilkins połączył obie korzyści Continuum i FST z zupełnie nowym rozwiązaniem, które zmienia inny kluczowy element normalnej pracy przetwornika: materiałowy pająk. Przez dziesięciolecia nieustannego rozwoju w niemal wszystkich obszarach konstrukcja przetwornika, materiałowy pająk, kluczowy element zawieszenia każdego konwencjonalnego przetwornika pozostał praktycznie niezmieniony – aż do teraz.

Całkowicie nowy kompozytowe zawieszenie biomimetyczne zastępuje konwencjonalny materiałowy pająk minimalistycznym kompozytowym układem zawieszenia, dając znaczące zmniejszenie niepożądanego ciśnienia powietrza – znanego jako dźwięk – które może generować konwencjonalny pająk materiałowy, eliminując jego nieprzewidywalne, nieliniowe efekty.

Seria

Nowa seria 800 Diamond w dalszym ciągu składa się z siedmiu modeli, zaczynając od dwudrożnej podstawkowej kolumny głośnikowej 805 D4. Oprócz niej gamę tworzą trójdrożne konstrukcje wolnostojące 804 D4, 803 D4 i 802 D4. Z myślą o flagowym modelu serii Bowers & Wilkins z powraca do ikonicznej nazwy ze swojego portfolio, wprowadzając głośnik 801 D4 w miejsce dotychczasowego 800 D3. W zestawach kina domowego sprawdzi się para wysokiej klasy głośników centralnych HTM81 D4 oraz HTM82 D4, które dopełniają całą serię.


Bowers & Wilkins 800 Diamond High Fidelity News (5)


Technika

Materiały prasowe są jednoznaczne: „Wytworne, eleganckie proporcje obudowy oraz luksusowe, wysokiej klasy detale sprawiają, że jest to najbardziej ekskluzywna seria 800 Diamond w historii.” Pierwszą i najbardziej oczywistą zmianą jest dodanie czwartej wersji wykończenia. Nowa gama obejmuje teraz także wykończenie satynowy orzech, które dołącza do dotychczasowych wersji: błyszczący czarny, błyszczący biały i satynowy różany.

Każdy model stereo w serii ma także znacząco poprawioną konstrukcję obudowy z całkowicie nową, sztywną, odlewaną z aluminium górną sekcją – zastępując dotychczasową wersję drewnianą – zapewniając tym samym jeszcze większą sztywność oraz wyciszenie obudowy. Aby zapewnić luksusowe wrażenia dotykowe, profil nowej aluminiowej górnej płyty wykończony jest skórą Connolly – w czarnym kolorze dla ciemnych obudów (czarny, satynowy różany) oraz jasnoszary dla jaśniejszych wersji (biały, satynowy orzech).

We wszystkich modelach z serii projektanci zastosowali udoskonaloną wersję obudowy Solid Body Tweeter-on-Top, z nowym, wydłużonym systemem tubowym. Ta niesamowicie sztywna obudowa skutecznie tłumi niepożądane rezonanse i jest wyjątkową konstrukcją akustyczną – zwłaszcza w połączeniu z nowym dwupunktowym systemem odsprzęgającym, który izoluje całość od pozostałej części kolumny głośnikowej skuteczniej niż wcześniej. Tak jak dotychczas, obudowa głośnika wysokotonowego Solid Body Tweeter wyfrezowana jest z pojedynczego litego bloku aluminium i teraz ma  anodowane wykończenie, ciemne lub jasne zależnie od koloru obudowy, aby uświetnić ten fakt.


Bowers & Wilkins 800 Diamond High Fidelity News (7)


Ponadto w gamie pojawią się trzy całkowicie nowe formy obudów. Modele stereo 805 D4 i 804 D4 wykorzystują „odwróconą obudowę”, zastosowaną po raz pierwszy w 2015 roku w większych kolumnach głośnikowych z tej serii. Ten nowy kształt zmniejsza profil przedniej ścianki, jednocześnie znacząco zwiększając ogólną sztywność całej konstrukcji. Dodatkowo dzięki temu rozwiązaniu zwrotnica może być zamocowana w specjalnej przestrzeni w tylnej części każdego głośnika, umieszczonej za sztywnymi aluminiowymi kolcami.
804 D4 wykorzystuje potencjał swojej nowej konfiguracji poprzez dodanie portu skierowanego w dół ze zintegrowaną aluminiową podstawą – ponownie, tak jak w przypadku większych kolumn głośnikowych z tej serii. Wraz z 805 D4 i 804 D4, całkowicie nowy głośnik centralny HTM82 D4 wykorzystuje „odwróconą” obudowę swojego rodzeństwa, aby zagwarantować doskonałą wydajność akustyczną i mechaniczną.

www.BOWERSWILKINS.com

Tekst i zdjęcia: mat. prasoweWięcej o...
BOWERS & WILKINS

Więcej o...
KOLUMNY

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer