pl | en

Proszę o poradę w sprawie systemu stereo do 12 kzł

Witam!

Proszę o ukierunkowanie moich poszukiwań zestawu stereo. Z tego, co czytam w „High Fidelity”, jesteście najbardziej miarodajnymi ekspertami i doradcami w tej sprawie i stoicie frontem do klienta, często nie pozostawiając go sobie samemu i doradzając ze znawstwem.

Bo trudno doprosić się kogoś o obiektywne polecenie tego czy innego sprzętu... Różne fora internetowe - zdań więcej niż uczestników dyskusji. I to jaki przekrój - od sasa do lasa! Dla jednego coś genialnego dla innego jest tylko niczym nie wyróżniającym się klockiem audio. Jeden mówi, że coś jest jasne a zaraz inny ripostuje, że nie... itd.
Stąd moja prośba o doradzenie zakupu systemu stereo do kwoty 10 - 12 tys. zł. Pokój 20 m2. Ulubiona muzyka - głównie spokojna: Chris Rea, Sade, Suzanne Vega, Leonard Cohen, Stacey Kent, Beverly Craven, itp.

Obecny system opiera się obecnie na starym Rotelu 1010 i podstawkowych KEF-ach 1. Odtwarzacz CD zrezygnował ze współpracy. Szukam systemu, który będzie dysponował basem, ale nie zatka nim mojego pokoju. Dobra scena, przejrzystość (jeśli to nie jest w konflikcie z dolnym pasmem), ciepło - to pożądane przeze mnie cechy brzmienia. System do słuchania z umiarkowaną głośnością. Najchętniej kolumny stojące. Ważny jest faktor akceptacji żony - to ma "jakoś ładnie wyglądać". Więc boję się myśleć tu o NAD-zie, Xindaku...

Mam za sobą niewiele odsłuchów:

- Monitor Audio RS6 z zestawem Advance Acoustic - całkiem nieźle jak na mnie, ale wertując odpowiedzi na listy sądzę, że można ten ciepły system ułożyć lepiej.
- Vandersteen 1c - no, bardzo miłe brzmienie i entuzjastyczna recenzja w jednym z krajowych miesięczników audio...

Subiektywny wybór głośników, wśród których szukam to: wymienione Monitor Audio RX 6, Vandersteen 1c oraz Epos M22i, Neat Motive 1 lub 2. Szczególnie te ostatnie są dla mnie ciekawą propozycją. Wylot bas- refleksu od dołu... I te 25 Hz od których - według danych - model 1 gra. Niesamowite, ale możliwe to czy tylko uogólnili dane? Motive 1 mają głośniki basowe o średnicy niecałe 14 cm - jak to się udaje?

W głupocie swego serca myślę, że połowę kwoty należałoby wydać na kolumny a drugą połowę na wzmacniacz zintegrowany i CD. Wzmacniacz - na dziś dzień myślę o: Creek Evo 2 lub Naim Nait 5i. Jest jeszcze Primare I 21, ale jest trochę droższy.

CD - ???

Byłbym wdzięczny za dwie, trzy propozycje grających homogenicznie ciepło systemów, które warto by posłuchać i spośród których mógłbym dokonać wyboru sprzętu. Na odsłuchach w salonach audio udaje się posłuchać niestety tylko wybranej konfiguracji, którą akurat preferują sprzedawcy, co nie jest miarodajne.

Dziękuję za poświęcony udzieleniu odpowiedzi czas!

Pozdrawiam,
Janusz
Panie Januszu!

Dziękuję za miłe słowa, mogę tylko powiedzieć, że czytelnik dla nas jest najważniejszy – jeśli ludzie czytający HF są zadowoleni, to i tak przełoży się to na zainteresowanie nami dystrybutorów, producentów itp. Ale trzeba pamiętać, że i nasze porady to tylko „opinie” i „zdanie”, a nie sprawa „święta”. Korzystamy oczywiście z naszego doświadczenia i bazujemy na ogromnej liczbie przesłuchanych urządzeń, ale zawsze to sprawa opinii i prób.

Do rzeczy – myślę, że są dwie główne możliwości i trzecia opcjonalna:

1. Vandersteen + transport Heed Obelisk DT + wzmacniacz z przetwornikiem Obelisk Si.
Węgierska niewielka, ale znakomita elektronika – jest napęd, a przetwornik można zamontować we wzmacniaczu zintegrowanym – oszczędzamy kabel sieciowy i interkonekty – można kupić droższy kabel cyfrowy. Kolumny Pan zna, więc bez komentarza. Można też wypróbować kolumny Dynaudio DM 2/6 lub 2/7.

2. Neat 2 + odtwarzacz Naim CD5i + wzmacniacz Naim Nait5i
Naprawdę świetne zestawienie, też dokładne i lekko ciepłe. Można oczywiście wypróbować tutaj kolumny Vandersteena.

No i jest trzecia możliwość, o której jeszcze nie pisałem – cały system Regi. Słyszałem na Audio Show (proszę zobaczyć relację TUTAJ), znam te elementy z osobna i za mniejsze pieniądze ma Pan system piekielnie muzykalny i koherentny. I może skusi się Pan na gramofon – to się zaczyna jazda…

Na pewno coś Pan wybierze, każda z tych możliwości powinna dać satysfakcjonujący, fajny dźwięk.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła