pl | en

Szanowny Panie Redaktorze!

Śledząc na bieżąco Pański portal, natrafiłem ostatnio na Pana recenzję DAC-a Phasemation HD-7A192. Wspomniał Pan tam o kwestii ustawienia stopek antywibracyjnych, sugerując, że w zasadzie powinny one być stawiane pod urządzeniem, a nie pod jego oryginalnymi stopkami.
Jako, że ostatnio zakupiłem bardzo fajne stopki izolujące Quest For Sound Isol-Pad (po cztery sztuki pod wzmacniacz i odtwarzacz - komponent rekomendowany przez „Stereophile” w 2013; śmiesznie tani zakup pod adresem http://www.elusivedisc.com/Quest-For-Sound-Isol-Pad-Isolation-Feet-1-Each/productinfo/QFSIS01) skorzystałem z Pana rady i przemieściłem stopki spod oryginalnych podstawek bezpośrednio pod obudowę odtwarzacza. Zmiana na plus była wyczuwalna - pojawiły się ciche szczegóły, których wcześniej nie słyszałem i poprawiła się stabilność źródeł pozornych (zniknęło dotychczasowe lekkie rozmycie). Niestety istniejące stopki w moim wzmacniaczu są wyższe niż Isol-Pady, więc nie mam innego wyjścia jak włożyć Isol-Pady pod stopki sprzętowe. Czy Pana zdaniem warto np. dorobić sobie jakieś cienkie drewniane (metalowe?) klocki które można by położyć na Isol-Pady i taki zestaw podłożyć bezpośrednio pod spód wzmacniacza? Może są jakieś inne sugerowane sposoby rozwiązania tej kwestii?
Czy są inne zasady, którymi należy się kierować przy rozmieszczaniu stopek?
Moje drugie pytanie dotyczy zasilania. Najpierw jednak dla jasności podam skład mojego systemu:

1) źródło CD/SACD - Sony SCD-XA5400ES
2) wzmacniacz zintegrowany - Baltlab Endo 1
3) interkonekty XLR - Sound Art XLR
4) kable głośnikowe - QED Silver Anniversary
5) kolumny - Audio Physic Step 25 + stendy AP Sherpa i stopki antywibracyjne pod standy (zamiast kolców) AP DCF II M8
6) filtry do kolumn - Synergistic Research XOT
7) kable zasilające - Helion EC 5300 (do źródła, wzmacniacza i do kondycjonera)
8) kondycjoner - Helion 1750 XP
9) akcesorium zasilające - Harmonix AC Enacom Limited Edition (tzw. filtr Zobla)
10) stopki antywibracyjne - Quest For Sound Isol-Pad Isolation Feet (pod źródło i wzmacniacz)
11) stolik - Ostoja T4.
Mam wrażenie (potwierdzone odsłuchem), że mój kondycjoner generuje niewielki przydźwięk (słabo słyszalny dźwięk - bez włączonej płyty; wyraźny, choć nadal niezbyt natarczywy przy maksymalnym wysterowaniu wzmacniacza). Kondycjoner ten jest wyposażone w tzw. wejście separowane z transformatorem dla źródła. Zakładam, że buczenie może pochodzić właśnie z transformatora. Czy w związku z tym sensowna Pana zdaniem będzie wymiana kondycjonera na dobrą listwę sieciową? Jeśli tak, to jaką? Słyszałem i czytałem dużo dobrego o Gigawacie PF-2, tyle, że jest stosunkowo drogi. Znam też pochlebne opinie o listwach Systems And Magic (listwy Four, Six lub Eight - różniące się tylko liczbą gniazdek), których ceny są znacznie bardziej przystępne (poniżej 2000 złotych), a ponoć ich jakość i wpływ na dźwięk nie odbiega od Gigawatta. Będę wdzięczny za jakieś sugestie również w tej sprawie.

Pozdrawiam
Tomasz, Sanok

Witam!

Jeśli chodzi o stopy, to wstawianie pod nich czegokolwiek nie ma sensu, są projektowane do współpracy bezpośrednio z obudową lub półką. Dlatego lepiej by było po prostu odkręcić nóżki, które są. I traktować nowe nóżki jako podstawowe.
To możliwe, że kondycjoner generuje przydźwięk, szczególnie jeśli ma swoje lata.
Ja bym wymienił go na coś z Supry - sprawdzone, świetnie się sprawdza w każdym systemie i nie kosztują dużo. Ale też posłuchałbym najpierw Isoteka, najlepiej z ich kablami, są naprawdę niedrogie. To może byś strzał w dziesiątkę.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła