30 Marzec 2016

KBL Sound RPD-5 ORAZ RPD-6

LISTWA

Źródło: KBL SOUND

Polski producent kabli i akcesoriów audio – firma KBL Sound – ogłosił wprowadzenie do sprzedaży nowych wersji listwy zasilającej Reference Power Distributor (RPD). Teraz topowa listwa Polaków dostępna jest w dwóch wersjach, różniących się ilością gniazd: do wcześniejszej na pięć urządzeń (RPD-5) dołączyła ta z sześcioma gniazdami (RPD-6).

Referencyjna listwa sieciowa KBL Sound została opracowana z myślą o wysokiej klasy systemach audio. Zdaniem producenta „to jeden z najbardziej technologicznie zaawansowanych produktów tego typu, nie tylko na polskim rynku, zaprojektowany i wykonany całkowicie bezkompromisowo, z wykorzystaniem najlepszych dostępnych na świecie komponentów i materiałów”. Obudowa tej masywnej listwy powstaje przez wielogodzinne obrabianie na maszynach CNC litego bloku duraluminium. W efekcie zostaje uzyskana komora o bardzo grubych ścianach – nawet do 35 mm. Zapewnia to, jak twierdzi KBL Sound, „doskonałe ekranowanie, stabilność i pochłanianie rezonansów zewnętrznych, jak i wewnętrznych, co z kolei pozwala utrzymać niezakłócony transfer elektronów w przewodach i gniazdach znajdujących się w środku”.

Listwa wyposażona jest w najlepsze gniazda sieciowe Furutech FT-SDS, najprawdopodobniej niespotykane w żadnej innej listwie na świecie z powodu wysokich kosztów ich nabycia. Gniazda są montowane do podłoża dla jak największego zintegrowania z obudową. Pokryte 24-karatowym złotem na elementach stykowych nowej generacji gniazdko IEC Furutech Fi-06 zapewnia doskonałe podłączenie kabla zasilającego, a przewody łączące wykonane są z ultra-czystej miedzi monokrystalicznej OCC, traktowanej kriogenicznie dla lepszej integracji molekularnej. Co istotne, pracochłonnie poprowadzone przewody wychodzą z gniazdka wejściowego do wszystkich gniazd równolegle, a nie szeregowo, tzn. do każdego z nich prąd płynie bezpośrednio z kabla zasilającego. W ten sposób żadne kolejne gniazdo w szeregu, mówiąc potocznie, nie „podkrada” napięcia poprzedniemu, tak jak to ma miejsce w większości (nawet ekskluzywnych) produktów tego typu. Wszystkie elementy w listwie KBL Sound są pasywne, nie umieszczono w niej żadnych filtrów, które zwykle oddziałują niekorzystnie na różne aspekty dźwięku, podobnie jak całe kondycjonery. Najwyższy możliwy standard rozwiązań inżynieryjnych i komponentów spełnia w tej konstrukcji swoją rolę lepiej niż jakiekolwiek elementy elektroniczne. Ta listwa nie jest kondycjonerem, ale – według słów producenta – „jej wpływ na brzmienie urządzeń jest zwykle bardziej korzystny, niż ma to miejsce w przypadku nawet bardzo drogich kondycjonerów”.

Oprócz nowego gniazdka IEC i okablowania, kolejnym nowym elementem jest podstawa dedykowana do obu wersji listew RPD-5 i RPD-6; wykonana ona jest z jednego litego kawałka wyselekcjonowanego gatunku drewna o wyjątkowo dużej gęstości włókien i najwyższym współczynniku tłumienia drgań. Co więcej, podstawka impregnowana jest specjalnym preparatem olejowym o właściwościach antystatycznych. Zapewniać ma ona listwie niezakłóconą pracę nie tylko dzięki mechanicznej izolacji od rezonansów podłoża, ale także dystansować ją od ładunków statycznych gromadzących się przy powierzchni podłogi. Dzięki jej zastosowaniu dźwięk, jak można przeczytać w oficjalnych materiałach udostępnionych przez KBL Sound, „uspokaja się i wygładza, przez co instrumenty brzmią w sposób bardziej wyodrębniony z tła i oddają więcej informacji o atmosferze pomieszczenia, w którym zostało zrealizowane nagranie”. Jak producent kontynuuje, „dźwięk – w porównaniu z tym, który był poprzednio – wydaje się nagle odsłonięty, żywszy i obecny; krótko mówiąc, we wszystkich aspektach lepiej zdefiniowany”. Polacy sugerują używanie listwy z kablami zasilającymi KBL Sound, takimi jak Himalaya czy Red Eye Ultimate.

Obie listwy od KBL Sound są już dostępne w sprzedaży. Cena pierwszej z nich została skalkulowana na 10 999 zł, za drugą trzeba zapłacić 12 999 zł.

Specyfikacja techniczna:

RPD-5

Maksymalne obciążenie listwy: 1850 W
Wymiary (S x G x W): 36,5 x 9,5 x 11 cm
Waga: 6 kg
Wymiary podstawy RPD Wood Base: 42,5 x 15,5 x 4,5 cm

RPD-6

Maksymalne obciążenie listwy: 1850 W
Wymiary (S x G x W): 42 x 9,5 x 11 cm
Waga: 6 kg
Wymiary podstawy RPD Wood Base: 48 x 15,5 x 4,5 cmWięcej o...
KBL SOUND

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer