13 Grudzień 2021

Accuphase C-2900

Nowy przedwzmacniacz japońskiego specjalisty

Źródło: Nautilis Dystrybucja

→ PRZEDWZMACNIACZ LINIOWY

Japońska firma Accuphase zaproponowała nowy przedwzmacniaczC-2900, drugi od góry w jej ofercie. C-2900 zastępuje, wprowadzony pięć temu, model C-2850, który z kolei wywodzi się z mającego premierę w roku 2002 modelu C-2800.

Accuphase C-2900 High Fidelity News (3)

Protoplasta C-2900 był, jak czytamy w materiałach prasowych, „urządzeniem przełomowym”, gdyż „zastosowano w nim po raz pierwszy moduł sterowania głośnością AAVA”. Najnowsza, piąta generacja tego układu obniża poziom szumów własnych o 21 % w porównaniu do poprzedniego modelu.

Technika

Inżynierowie Accuphase poświęcili ponad 50 lat na przezwyciężenie tego problemu, proponując 20 lat temu rozwiązanie w postaci sterowanych logicznie przekaźników ustalających siłę głosu w taki sposób, by sygnał nie płynął przez sam sterownik i nie był przez niego w żaden sposób tłumiony. Najnowsze wcielenie AAVA wykorzystuje dwa w pełni symetryczne obwody sterowane przekonstruowanym czujnikiem głośności, któego oś osadzono w dwóch osobnych aluminiowych blokach za pomocą silikonowych podkładek, i smarowaną specjalną substancją, co oprócz doskonałej izolacji od drgań i bezszelestnej pracy zapewnia poczucie stabilności klasycznego, ciężkiego pokrętła.

Accuphase C-2900 High Fidelity News (1)

C-2900 zapożycza także sporo rozwiązań z wspomnianego flagowego C-3900 – m. in. sekcja zasilania w postaci osobnych transformatorów toroidalnych dla każdego kanału, z dwoma parami kondensatorów filtrujących o takiej samej pojemności 40 000 μF.

C-2900 dysponuje daje możliwość przełączenia fazy sygnału dla każdego z wejść, zmiany gainu (12/18/24 dB) oraz trybu stereo do mono. Do dyspozycji jest także sterowany z AAVA balans kanałów. Zbudowany z elementów dyskretnych wzmacniacz słuchawkowy z równoległymi stopniami wyjściowymi push/pull, po dokonaniu niezbędnych ulepszeń charakteryzuje się o 29 % niższymi szumami niż w przypadku C-2850. Panele obudowy wykonano z drewna polerowanego na wysoki połysk, a całość konstrukcji posadowiono na żeliwnych nóżkach doskonale tłumiących drgania.

Accuphase C-2900 High Fidelity News (4)

Cena

Accuphase C-2900 kosztuje 107 000 zł. Urządzenie można także doposażyć w opcjonalny moduł przedwzmacniacza gramofonowego AD-2900, który kosztuje 18 500 zł.

www.ACCUPHASE.com

Tekst: red. na podst. mat. pras.

Zdjęcia: AccuphaseWięcej o...
ACCUPHASE

Więcej o...
przedwzmacniacz

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer