pl | en

MC Lyra Delos – wkładka gramofonowa

Istotnym problemem większości wkładek jest, że cewki są umieszczone w taki sposób, iż pod wpływem typowego nacisku igły pogarsza się ich działanie. W czasie pracy cewki powinny być ustawione pod tym samym kątem, co układ magnetyczny, jednak niemal zawsze umieszczone są w taki sposób, że po przyłożeniu typowej siły nacisku następuje ich przemieszczenia w stosunku do układu magnetycznego. To ujemnie wpływa na czułość i liniowość cewek i pogarsza jakość dźwięku.

Delos rozwiązuje ten problem dzięki nowej strukturze korpusu i nowemu systemowi amortyzacji, ustawiającemu cewki w pewnej pozycji wstępnej. Amortyzatory razem z kształtem korpusu wkładki działają w taki sposób, że cewki sygnałowe są ustawione pod optymalnym kątem w stosunku do układu magnetycznego dopiero w momencie przyłożenia siły nacisku. Oprócz tej innowacji, Delos wyposażona jest również w igłę o szlifie microridge dla wyjątkowo dobrego śledzenia rowka, lity metalowy korpus pozbawiony powierzchni równoległych dla obniżenia rezonansów oraz „nagą” konstrukcję dla większej przejrzystości dźwięku. Efektem jest poprawa jakości brzmienia, szczególnie rozdzielczości, rozpiętości dynamicznej, jakości oddania transjentów oraz bezpośredniości.

Bardziej szczegółowe informacje:
Biorąc pod uwagę, że winyl odtwarzany przez wkładkę MC brzmi wyjątkowo dobrze, zaskakującym jest, że konstrukcja typowych wkładek MC mimo wszystko ogranicza jakość dźwięku, jaki można osiągnąć z tego nośnika.

Kluczowym czynnikiem dla właściwej pracy wkładki MC jest kąt pomiędzy układem magnetycznym, cewkami sygnałowymi i rdzeniem. Działanie jest optymalne, gdy kąty są właściwie ustawione, jednak każda znacząca różnica kątów będzie powodować powstawanie silnego, kierunkowego strumienia magnetycznego, przepływającego stale z układu magnetycznego do rdzenia cewki. Ukierunkowany strumień magnetyczny będzie wpływał na rdzeń i uniemożliwiał jego poruszanie się we wszystkich kierunkach z równą swobodą, co z kolei jest konieczne dla właściwego działania wkładki.

Niestety, konwencjonalne wkładki MC zostały zaprojektowane w taki sposób, że kąty między układem magnetycznym, cewkami sygnałowymi i rdzeniem są właściwie ustawione tylko wówczas, gdy nie jest przyłożona siła nacisku. W rezultacie podczas odtwarzania użycie koniecznej siły nacisku igły powoduje „rozstrojenie się” kątów między układem magnetycznym, cewkami i rdzeniem. Ogranicza to rozdzielczość wkładki, zdolność śledzenia rowka oraz zakres dynamiki.

Nowa Lyra Delos została zaprojektowana tak, aby ten problem rozwiązać. W porównaniu do wkładek tradycyjnych, Delos ma nowy kształt korpusu, dostosowany do współpracy z unikalnym asymetrycznym systemem amortyzacji. Gdy nie działa siła nacisku, kształt asymetrycznych amortyzatorów wymusza na cewkach i rdzeniu położenie w pewnym stopniu „niewłaściwe” względem układu magnetycznego. Jednakże brak siły nacisku oznacza, że wkładka w danym momencie nie pracuje, a zatem takie „rozejście się” kątów wewnątrz generatora wkładki nie ma znaczenia dla jakości odtwarzania. Natomiast po przyłożeniu siły, nacisk igły na płytę powoduje ugięcie się asymetrycznych amortyzatorów, które przybierają wówczas kształt symetryczny, wskutek czego kąty pomiędzy cewkami, układem magnetycznym i rdzeniem przybierają zakładane, właściwe wartości. Ponieważ przyłożenie siły oznacza w tym wypadku, że wkładka pracuje, czyli odtwarza płytę, staje się jasne, że konstrukcja Delos pozwala na utrzymanie właściwego położenia względem siebie elementów generatora podczas odtwarzania płyt.

Utrzymywanie odpowiedniego ustawienia kątów zapobiega tworzeniu się strumienia magnetycznego, który w przeciwnym wypadku stale przepływałby od układu magnetycznego do rdzenia. Brak wpływu tego strumienia pozwala na swobodny ruch rdzenia we wszystkich kierunkach, co pozwala na optymalne działanie generatora.

Delos również wyposażona jest w igłę o szlifie microridge na wsporniku z litego boru dla zapewnienia jak najlepszego śledzenia rowka, w lity frezowany metalowy korpus bez płaszczyzn równoległych, cewki z miedzi o czystości 6-N i otwartą budowę dla większej przejrzystości dźwięku. Rezultatem jest poprawa jakości dźwięku, szczególnie rozdzielczości, śledzenia, dynamiki, jakości transjentów i bezpośredniości brzmienia.

Posłuchajcie Lyry Delos i przekonajcie się, jak dobrze nowa konstrukcja może odtworzyć dźwięk z waszych czarnych płyt.

Specyfikacja:
Projektant: Jonathan Carr
Konstruktorzy: Yoshinori Mishima (budowa końcowa, testowanie), Akiko Ishiyama (wstępne wykonanie)
Typ: wkładka o średniej masie, średniej podatności, niskiej impedancji i ruchomej cewce.
Zakres częstotliwości: 10 Hz-50 kHz
Separacja kanałów: ≥ 30 dB przy 1 kHz
Wspornik: lity bor z igłą o szlifie Namiki microridge line-contact (2,5 μm x 75 μm), jednopunktowe zawieszenie montowane bezpośrednio do korpusu wkładki.
Cewka: miedź 6-N, impedancja wewnętrzna 8,2 Ω, induktancja 9,5 μH
Napięcie wyjściowe: 0,6 mV na 5 cm/s (nagranie testowe CBS)
Podatność: około 12 x 10 cm/dyna na 100 Hz
VTA: 20 stopni
Korpus wkładki: frezowany z jednego bloku aluminium
Masa wkładki (bez osłoby igły): 7,3 g
Zalecana siła nacisku: 1,7-1,8 g (preferowana 1,75 g)
Zalecane obciążenie: przez wejście MC 91 Ω – 47 kΩ (zależnie od preferencji odsłuchowych)

Zalecane obciążenie: przez transformator step-up 5 – 15 Ω (transformator musi być podłączony wyjściem do wejście 47 kΩ MM RIAA)
Zalecane ramię: wysokiej jakości ramię z łożyskami o małej tolerancji, regulowaną siłą nacisku, najlepiej również z regulowanym VTA.


Źródło: HiFi Club