pl | en

Epos z serii Epic – kolumny głośnikowe

Seria Epic składa się z dwóch modeli kolumn podstawkowych – Epic 1 i Epic 2 oraz dwuipółdrożnych podłogowców Epic 5. We wszystkich kolumnach zastosowano typową dla Eposa purystyczną zasadę prostej zwrotnicy, wysokiej jakości przetworników i czystej formy estetycznej.

Na pierwszy rzut oka stylistyka Epica nawiązuje do lat osiemdziesiątych z domieszką współczesności. Obudowę okrywa winylowa okleina najwyższej jakości, która wygląda znakomicie, a jednocześnie nie zawyża ceny.

Przednia ścianka jest pozbawiona jakichkolwiek widocznych śrub, dziurek do mocowania maskownicy, czy elementów wykonanych z tkaniny. Wokół woofera uformowana jest w łagodny stożek i nie ma na niej żadnych ostrych krawędzi powodujących odbicia dźwięku i podkolorowania. W modelu Epic 5 ścianka przednia składa się z dwóch płaszczyzn.

W kartonie razem z kolumnami znajduje się również opcjonalna maskownica. Sposób demontażu maskownicy jest nietypowy – zdejmuje się ją razem z całą ścianką przednią za pomocą specjalnego narzędzia dołączonego do kolumn. Ścianka przednia jest więc również wymienialna.

Epos wyprodukował dla serii Epic nową tekstylną kopułkę – rzecz jest godna uwagi, bo to pierwsza miękka kopułka w historii firmy. Nowy tweeter ma niską częstotliwość rezonansową, wysoką efektywność i wysokie pasmo przenoszenie w górnym zakresie. Dzięki 25 mm kopułce tekstylnej umieszczonej w krótkiej tubie, odpornej na wysokie temperatury cewce chłodzonej ferrofluidem i ekranowanemu magnesowi neodymowemu potrafi – nie ulegając uszkodzeniu – grać głośno przez dłuższy czas bez degradacji jakości dźwięku.

Pozostałe przetworniki to również zupełnie nowe konstrukcje. Woofer w modelu Epic 1 ma średnicę 150 mm, w pozostałych kolumnach – 179 mm. Głośniki mają wysokiej jakości membranę polipropylenową i stożkowatą nakładkę przeciwpyłową. Tworzy to sztywną, a zarazem giętką, dobrze wytłumioną strukturę, która się nie odkształca, nawet odtwarzając sygnały o dużej mocy. Głośniki są wentylowane sporych rozmiarów portem bas- refleks zaokrąglonym na obu końcach w celu uniknięcia turbulencji. W modelu Epic 5 dwa woofery pracują równolegle w niskich częstotliwościach. Głośnik umieszczony wyżej oprócz basu odtwarza również średnicę, a drugi głośnik jest łagodnie odcięty przy częstotliwości kilkuset Hz. Zalecana moc wzmacniacza: dla Jedynek: od 20 do 100 W, dla Dwójek: od 20 do 120 W, dla Piątek: od 20 do 200 W.

W typowym dla Eposa stylu zwrotnica jest całkowicie minimalistyczna: zarówno tweeter jak i woofer filtrowane są filtrami drugiego rzędu. Dla zapewnienia wysokiej jakości dźwięku wszystkie rezystory są metalizowane, co jest cechą rzadko spotykaną w tych przedziałach cenowych. Zwrotnica zawiera również kondensatory polipropylenowe wybrane ze względu na lepszą jakość dźwięku. Cewki odznaczają się małymi zniekształceniami nawet przy dużych mocach – dla tweetera zastosowano cewkę powietrzną, a dla woofera rdzeniową, laminowaną, o dużych rozmiarach. Terminale wejściowe są pozłacane i akceptują podwójne okablowanie.

Obudowa wykonana jest z 18 mm MDF-u, w sposób dalece przewyższający poczynania konkurencji. Wewnątrz jest solidnie wzmocniona, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Wystarczy podnieść kolumnę, by poczuć jej wagę. Do modeli podstawkowych Epos zaleca firmowe standy – odpowiednio ST-35 i ST-12i, natomiast model Epic 5 należy ustawić na dołączanej podstawie z MDF-u z wkręcanymi kolcami.

Ceny:
Epic 1: 1490 zł
Epic 2: 1990 zł
Epic 5: 3600 zł


Źródło: Audio System