pl | en

ACCUPHASE E-560

E-560 jest ocierającym się o absolut wzmacniaczem zintegrowanym, pracującym w klasie A, z innowacyjnym systemem regulacji poziomu głosu AAVA oraz wzmacniaczem końcowym opartym o trzy, pracujące równolegle, w układzie push-pull, pary tranzystorów MOS-FET. W odróżnieniu od poprzednika, w E-560 wzmacniacz mocy jest w pełni zbalansowany, dzięki czemu udało się o kolejny rząd zminimalizować szumy. Prądowe sprzężenie zwrotne w połączeniu z usprawnionym układem MCS+ daje w rezultacie fantastyczną charakterystykę fazową urządzenia. Masywny układ zasilający pozwala na oddaje aż 150 W na kanał (sygnał muzyczny) do tak trudnego obciążenia, jak 1 Ω.

Pracujące w klasie A wzmacniacze Accuphase’a zdobyły olbrzymią popularność zarówno w Japonii, jak i poza jej granicami, przede wszystkim dzięki ich fantastycznej muzykalności. E-560 jest, w porównaniu do starszego E-550, znaczącym krokiem naprzód. Zastosowano w nim wszystkie najważniejsze patenty i opracowania zgromadzone w ciągu lat przez Accuphase’a, a także usprawniony układ regulacji siły głosu AAVA, najnowszą topologię płytek drukowanych oraz niezwykle dokładnie dobierane elementy pasywne i aktywne. Dlatego też przeznaczeniem E-560 jest zostać liderem tej klasy urządzeń – wysokiej jakości wzmacniaczy zintegrowanych.

AAVA jest rewolucyjnym rozwiązaniem dla układów wzmacniających, gwarantującym dźwięk na najwyższym możliwym poziomie. Łączy zadania przedwzmacniacza i tłumika w jednym, zwartym układzie analogowym, w którym wyeliminowano z toru wszystkie elementy rezystancyjne, w tym potencjometr. Jego dźwięk oraz parametry mierzalne nie zmieniają się wraz z upływem czasu. Nowa wersja AAVA w E-560 przenosi go o krok wyżej niż poprzednio, gwarantując dokładnie te same osiągi w znacznie bardziej kompaktowej obudowie. Sekcja wzmacniacza końcowego zbudowana jest w absolutnie symetryczny sposób, który umożliwia zbalansowaną transmisję sygnału od wejścia do wyjścia. Razem z poprawionym systemem MCS+ oraz prądowym sprzężeniem zwrotnym daje to jeszcze lepsze charakterystyki elektryczne. W stopniu wyjściowym zastosowano tranzystory MOS-FET znane z fantastycznego dźwięku i wyjątkowej długowieczności, w potrójnej, równoległej konfiguracji push-pull.

Najważniejsze cechy wzmacniacza:

 • Sekcja wzmacniacza mocy w potrójnej, równoległej konfiguracji push-pull w czystej klasie A, gwarantująca linearne przenoszenie wszystkich częstotliwości do mocy: 120 W/2 Ω, 60 W/4 Ω i 30 W/8 Ω. Tranzystory MOS-FET charakteryzują się znakomitym pasmem przenoszenia, przy jednoczesnym redukowaniu impedancji poprzedniego stopnia.
 • Symetryczny układ we wszystkich sekcjach, umożliwiający zbalansowaną transmisję sygnału. Daje to wyraźne zmniejszenie szumów oraz zniekształceń. Prądowe sprzężenie zwrotne gwarantuje wyjątkowo wyrównaną charakterystykę fazową. Poprawia się dzięki niemu także stabilność termiczna wzmacniacza. Dzięki pracy tych elementów w klasie A urządzenie jest w stanie oddać nawet najbardziej delikatne przebiegi sygnału muzycznego we wciągający, nieprawdopodobnie intymny sposób.
 • Optymalną jakość dźwięku zapewniają układy regulacji barwy dźwięku oparte są o aktywne filtry.
 • Dedykowany wzmacniacz słuchawkowy, optymalizowany pod kątem specyficznego obciążenia tego typu. Impedancja obciążenia: 8-100 Ω.
 • Układ loudness, podbijający niskie częstotliwości przy cichym słuchaniu.


 • Cyfrowy wskaźnik diodowy (wyskalowany w dB), pozwalający na szybką orientację w położeniu gałki siły głosu.
 • Szeroki wybór wejść z dwoma parami wejść zbalansowanych.
 • Kontrolowane przez układ logiczny przekaźniki aktywujące wybrane wejście, gwarantują bezawaryjną pracę przez długie lata.
 • Układ zasilający oparto o masywny transformator toroidalny o znakomitej efektywności, a także o potężne kondensatory, dbające o zapas mocy przy szybkich zmianach sygnału.
 • Indywidualne ustawienie fazy dla każdego z wejść.
 • Analogowe wskaźniki pozwalające monitorować realnie oddawaną moc.
 • Dwa komplety dużych, złoconych zacisków głośnikowych, akceptujących także widełki.
 • Dwa sloty dla opcjonalnych płytek. Z płytką AD-20 możliwe jest przełączanie między wkładką MM i MC z przedniego panelu wzmacniacza.
 • Przełącznik EXT PRE, umożliwiający niezależne używanie przedwzmacniacza i wzmacniacza mocy.
Opcjonalne karty

W E-560 mogą być użyte trzy typy opcjonalnych kart: przetwornika cyfrowo-analogowego DAC-20, przedwzmacniacza gramofonowego AD-20 oraz z dodatkowymi wejściami analogowymi LINE-10. Płytki te mogą być instalowane w wolnych slotach na tylnej ściance wzmacniacza. Można w nich zainstalować np. dwie identyczne płytki. W razie potrzeby można zastosować w nich także płytki przedwzmacniacza gramofonowego AD-9/AD-10 oraz dodatkowe wejścia LINE-9. Jeśli skorzystamy z AD-9/AD-10 nie będziemy mogli wybierać między wejściami MM/MC za pomocą guzika MM/MC na przedniej ściance. Zmianę wejścia MM/MC wykonuje się w nich bezpośrednio na płytce.

DAC-20
Jest to płytka przetwornika cyfrowo-analogowego, oparta o układ MDS (Multiple Delta Sigma) ++, umożliwiająca cyfrową transmisję sygnału bezpośrednio z transportu CD (częstotliwość próbkowania do 96 kHz i długość słowa do 24 bitów). AD-20
Płytka ta pozwala na odtwarzanie płyt gramofonowych. Zastosowano w niej wysokiej klasy przedwzmacniacz gramofonowy. Przełączanie między wkładkami MM i MC dokonywane jest guzikiem na przedniej ściance. Umieszczone na płytce miniaturowe przełączniki pozwalają dopasować impedancję wejściową dla wkładek MC, a także aktywować filtr subsoniczny.
MC: wzmocnienie – 62 dB, impedancja wejściowa – 10/30/100 Ω (regulowana)
MM: wzmocnienie – 36 dB, impedancja wejściowa – 47 kΩ

LINE-10
Płytka ta dodaje dodatkową parę wejść liniowych.

Cena: 29 900 zł

Źródło: Nautilus Hi-End