pl | en

Accuphase E-260
WZMACNIACZ ZINTEGROWANY

  • Rewolucyjna regulacja siły głosu
  • Sekcja wyjściowa z pracującymi równolegle, kilkoma wysokoprądowymi tranzystorami w układzie push-pull, dostarczającymi 2 x 90 W do 8 Ω
  • Zbalansowana budowa wejściowej sekcji końcówki mocy, pozwalająca na w pełni zbalansowaną transmisję sygnału
  • Sterowane logiką przekaźniki, skracające ścieżkę sygnału
  • Rozbudowany układ zasilający z dużym, wysokowydajnym transformatorem zasilającym oraz dużą pojemnością filtrującą
  • Przełącznik EXT PRE, umożliwiający odseparowanie sekcji przedwzmacniacza i końcówki mocy
  • Alfanumeryczny wyświetlacz siły głosu
Seria E-200 firmy Accuphase, zawierająca wzmacniacze zintegrowane jest dla tej japońskiej firmy najważniejsza – to centralne pozycje w jej katalogach niemal „od zawsze”. To zarazem seria ciesząca się największą popularnością zarówno w Japonii, jak i za granicą.
E-260 jest w tej tradycji mocno zakotwiczony przybliżając melomanom najnowsze technologie i wyposażenie znane z wyższych serii w przystępniejszej cenie. To, między innymi, regulacja siły głosu AAVA, którą wcześniej mogliśmy znaleźć w droższych wzmacniaczach, jak E-550, E-460 i E-360. W rezultacie tych zabiegów otrzymujemy wysokiej klasy urządzenie, zdolne do oddania pełni splendoru muzyki, niezależnie od źródła, z którego korzystamy.
AAVA to rewolucyjna technologia, pozwalająca gruntownie zredefiniować podejście do regulacji siły głosu dzięki temu, ze od początku do końca sygnał przetwarzany jest w układach analogowych. Zastosowana po raz pierwszy w topowym przedwzmacniaczu C-3800, została doceniona i niezwykle wysoko oceniona przez rzesze melomanów, dziennikarzy, a nawet innych producentów na całym świecie. Układ ten pozwala na zachowanie w muzyce jej podstawowych elementów.
Sekcja przedwzmacniacza i końcówki mocy są całkowicie odrębne. Dzięki prostemu naciśnięciu guzika EXT PRE możemy odłączyć przedwzmacniacz i skorzystać z wyższej klasy, droższego, zewnętrznego przedwzmacniacza lub z lepszego, droższego wzmacniacza mocy.
Sekcja wzmacniacza mocy skonfigurowana jest w charakterystyczny dla Accuphase’a sposób, tj. jako „instrumentation amplifier”. W układzie tego typu sumowanie sygnałów mające na celu minimalizację szumów i zniekształceń ma miejsce jeszcze we wzmacniaczu i to kilkukrotnie. Pozwala to na całkowicie zbalansowaną transmisję sygnału. Wraz z prądowym sprzężeniem zwrotnym, szczególnie cenionym w środowiskach dbających o jakość dźwięku, udało się w jeszcze większym stopniu poprawić charakterystyki elektryczne wzmacniacza.
W sekcji wyjściowej zastosowano wysokoprądowe tranzystory w układzie równoległym, push-pull, dzięki czemu w znaczący sposób poprawiono możliwości wysterowania głośników i kontrolę nad nimi – nawet w przypadku obciążeń o niskiej impedancji.
Sygnał jest wzmacniany z łatwością w głównej mierze przy współudziale potężnego układu zasilającego – dużego transformatora sieciowego oraz dużego banku kondensatorów filtrujących. Uzyskano dzięki temu tłumienie na wyjściu oraz moc 2 x 115 W przy 4 Ω oraz 2 x 90 W przy 8 Ω.

Accuphase Analog Vari-gain Amplifier

AAVA to radykalna zmiana w myśleniu o regulacji siły głosu, układ w którym wyeliminowano ze ścieżki sygnałowej zmienne rezystory, w miejsce których zastosowane układy analogowe, gwarantujące najwyższą możliwą jakość dźwięku

■ Rozdzielczość regulacji siły głosu

W układzie AAVA siła głosu jest zmieniana w 16, kontrolowanych logicznymi przełącznikami wzmacniaczach operacyjnych, konwertujących napięcie na prąd. Liczba dostępnych poziomów tej kombinacji to 2 do potęgi 16, tj. 65 536.

■ Zastosowanie technologii 5-MCS w stopniu wejściowym

Jednym z elementów wpływających w największym stopniu na zminimalizowanie szumów w układzie AAVA jest budowa stopnia wejściowego. Łącząc równolegle pięć, wysokiej klasy wzmacniaczy operacyjnych udało się uzyskać fantastyczny stosunek sygnału do szumu.

■ AAVA oznacza zachowanie wysokiego stosunku S/N oraz równomierne pasmo przenoszenia

Układ AAVA nie zmienia impedancji wejściowej wraz ze zmianą siły głosu (dokładnie odwrotnie niż klasyczne tłumiki), dzięki czemu pasmo przenoszenia pozostaje nienaruszone w całym zakresie regulacji siły głosu. Zalety takiego układu są szczególnie widoczne przy ustawieniach stosowanych przy codziennym słuchaniu muzyki, ponieważ nie jest zmieniana barwa urządzenia.

■ Wreszcie brak różnic w głośności między lewym i prawym kanałem!

Ze względu na to, że AAVA jest układem elektronicznym, w którym zastosowano rezystory o stałej wartości nie ma absolutnie żadnych różnic w sile sygnału przy niskich poziomach dźwięku. Ponieważ kanały są regulowane oddzielnie, nie występuje również problem z przesłuchem między kanałami.

■ AAVA oznacza analogową obróbkę sygnału

W układzie AAVA sygnał muzyczny jest konwertowany z sygnału napięciowego na prądowy, następnie w analogowych przełącznikach regulowane jest jego wzmocnienie (gain) i na końcu sygnał zamieniany jest z powrotem na napięciowy. Cały ten proces ma miejsce w domenie analogowej.

■ Odczucia w użytkowaniu identyczne jak przy korzystaniu z klasycznego potencjometru

Korzystanie z AAVA jest identyczne, jak korzystanie z klasycznego, obrotowego potencjometru, poprzez kręcenie gałką siły głosu lub z pilota zdalnego sterowania.

■ AAVA kontroluje także balans między kanałami oraz wyciszenie („attenuator”)

Układ AAVA kontroluje nie tylko siłę głosu, ale również balans między kanałami oraz skokowe wyciszenie bez potrzeby stosowania dodatkowych układów. Utrzymanie możliwie najkrótszej ścieżki sygnału pozwala na uzyskanie najwyższej jakości dźwięku.

Poziom siły głosu ukazywany (stopień wzmocnienia) jest na alfanumerycznym wskaźniku na przednim panelu.

Dane techniczne:
Moc wyjściowa (rms): 115 W/4 Ω | 105 W/6 Ω | 90 W/8 Ω
Total Harmonic Distortion: (obydwa kanały wysterowane równocześnie, pasmo 20-20 000 Hz): 0,05%
Zniekształcenia intermodulacyjne (IM): 0,01%
Pasmo przenoszenia (wejście liniowe i ‘Power In’): 20-20 000 Hz (+0/–0,2 dB), dla pełnej mocy; 3-150 000 Hz (+0/–3 dB), dla mocy 1 W
Damping factor: 200 (8 Ω)
Regulacja barwy dźwięku: BASS: 300 Hz/10 dB (50 Hz) | TREBLE: 3 kHz/10 dB (20 kHz)
Loudness: +6 dB (100 Hz)
Stosunek sygnał/szum (ważony, A): wejście zbalansowane: 91 dB | wejście na końcówki mocy: 122 dB
Pobór mocy: 49 W (bez sygnału wejściowego) | 245 W (max.)
Wymiary (SxWxG): 465x151x420 mm
Waga: 20 kg

Cena: 21 900 zł



Źródło: Eter Audio