pl | en

Zagospodarowanie pokoju – pytania

Witam Panie Wojciechu!

W swoich najbliższych planach mam zagospodarowanie typowego "blokowego" pokoju. Jak to często bywa, pokój służy "do wszystkiego":-)) W moim przypadku nie może zabraknąć tam oczywiście miejsca do słuchania muzyki i oglądania filmów! Jako, że miejsca mało od razu zrezygnowałem z tzw. kina domowego. Uważam, że zdecydowanie lepiej mieć dobre stereo niż kiepskie Dolby 5.1. Jak widać na załączonym schemacie (przepraszam za jakość - to nie jest rysunek w skali i odległości są "na oko", dlatego opisałem ile dany odcinek ma metrów) przyjąłem zasadę podzielenia pokoju na dwie części. Jest to typowy pokój o powierzchni około 20 m kwadratowych. Podział nie polega jednak na postawieniu ściany a bardziej na zabudowie "szafkowej". To lekkie przepierzenie będzie jednocześnie m.in. podstawą dla telewizora oraz sprzętu. No i teraz rozpoczyna się cały dylemat...

Po pierwsze sprzęt audio. W związku z decyzją o rezygnacji z amplitunera kina domowego jestem prawie zdecydowany postawić na zestaw 1500AE firmy Denon (odtwarzacz SACD + wzmacniacz). Podsumowując wszystkie "za i przeciw" ten wybór wydaje się być dla mnie dobry. Stosunek jakość/cena oraz warunki odsłuchu wskazują mi kierunek "na Denona". Kupując coś droższego i tak nie wycisnę więcej ze względu na pomieszczenie. To są moje przemyślenia, bardzo proszę o ich weryfikację i ewentualnie Pana propozycje. Może celuję zbyt wysoko?

Sprawa druga (może najważniejsza) to kolumny. Jak widać na schemacie odległość od słuchacza to około 2 m, baza również w tych granicach. Sytuacja nie jest chyba łatwa, tym bardziej że kolumny nie będą miały za sobą ściany! Jak będą pracowały w takich warunkach (z wolnym polem za sobą)? W drugiej części pokoju planuję stół i krzesła oraz ścianę zabudowaną meblami (ściana całkowicie po lewej stronie patrząc na schemat). Czy są konkretne modele kolumn, które chętniej grają w takim otoczeniu (bez ściany za sobą)? Lepiej monitory, czy zestawy podłogowe? Bardzo proszę o wszelkie sugestie dotyczące modelu, mocy itd.

Proszę też o pomoc w wyborze listwy zasilającej do sprzętu. I tu dodatkowe pytanie: czy można podłączyć telewizor, tuner SAT, odtwarzacz DVD razem ze sprzętem audio (do jednej listwy)? Jak najlepiej zorganizować w tym wypadku zasilanie do całego sprzętu?

Jeśli chodzi o podłączenia to niejako z konieczności planuję podłączyć do wzmacniacza (np. 1500AE) zarówno SACD jak i odtwarzacz DVD wraz z tunerem SAT (do wejść aux). Czy nie będzie to profanacja? Czy nie wpłynie to negatywnie na odsłuch CD/SACD z np. Denona 1500AE? Pytam profilaktycznie:-))

Troszkę się tego nazbierało... Czas na małą legendę do mojego schematu. Na niebiesko zaznaczone są okna. Kolorem czerwonym wejście do pokoju a zielonym kanapa (miejsce odsłuchu i oglądania). Na czarno TV oraz kolumny. Zaznaczam jednak, że kolumny nie będą stały w półkach (takie rozwiązanie jest chyba kiepskie) tylko będą miały za sobą wolną przestrzeń.

Liczę na (jak zwykle) fachową poradę z Pana strony. Swoje możliwości i wiedzę już chyba wyczerpałem. Zdaję sobie sprawę, że takie ustawienie jest wymuszone przez sytuację i z tego względu bardzo dalekie od ideału. Nie wiem jak wpłynie na dźwięk chociażby to, że lewa kolumna będzie miała obok siebie wolne pole a prawa całkiem blisko ściankę pomiędzy oknami. No ale być może uda się jednak coś zestawić nawet w tak trudnych warunkach!

Osobnym tematem, który chciałem poruszyć jest wybór słuchawek i wzmacniacza słuchawkowego. Pomyślałem, że jeśli wybór padnie na odtwarzacz 1500AE to wzmacniacz słuchawkowy mogę odpuścić. Czy słusznie? Jeśli chodzi o słuchawki moimi faworytami są: Sennheiser HD 555 (50 Ω) AKG K601 (120 Ω) oraz stare, dobre oldschoolowe Tonsile SD 426a (600 Ω). Te ostatnie tylko w przypadku wznowienia ich produkcji. No ale co dalej... Lampa, tranzystor czy hybryda? Myślałem nad Edgarem (obecnie inna nazwa) ale opinie są bardzo podzielone. Może Linnart (warszawska manufaktura)? A może faktycznie "dziurka" w 1500AE i wystarczy? To kolejny problem do rozwiązania... Liczę na wsparcie:-))

Serdecznie pozdrawiam!
Dawid Skrzypkowski

P.S.
Tak z ciekawości... Czy człowiek na zdjęciu w dziale "Listy" to Pan???:-))



Witam!

Pierwszy „poważny” system to super sprawa – dokładnie pamiętam swoją ekscytację, kiedy kupowałem swoje kolumienki Castle’a… Pański pokój nie jest zły, nie ma żadnych ograniczeń finansowych w systemie i ten temat nie istnieje. Jak rozumiem jednak, cena za Denona to jest Pański budżet. I dobrze, to są bardzo fajne elementy. Zanim Pan je kupi, proszę jednak rozważyć odsłuch systemu Xindaka – CD06 i wzmacniacza lampowego tej firmy, najlepiej V10, ale także najtańszy, z lampami EL84 będzie super. Wystarczy do niego kiedyś kupić lampy NOS i będzie super.
Kolumny. Brak ściany za nimi to idealna sprawa, tak powinny grać wszystkie systemy, bo otrzyma Pan idealną przestrzeń. I nie będzie problemów z basem. Jeśli podłogowe, to najlepsze by były Audio Academy Phoebe III. Jeśli podstawki, to Monitor Audio Silver RX, albo coś z oferty Harpia Acoustics. Jeśli będą problemy z basem, to można zatkać otwory bas-refleksu kawałkiem gąbki.
Sieć. Można wszystko podłączyć pod tę samą listwę – ja tak mam i nie ma większych problemów. Z punktu widzenia purysty rzeczywiście lepiej by było podłączyć resztę elementów do osobnej listwy, ale lepiej chyba kupić lepszą jedną listwę niż dwie słabsze. I tu najlepiej nie oszczędzać – komplet (listwa+kable sieciowe) z Supry lub Gigawatta będą w sam raz. I lepiej poczekać, pooszczędzać, bo potem będzie Pan żałował...
Słuchawki. Obydwa modele są fajne, jednak ja bym wybrał AKG, bo są bliższe mojej filozofii dźwięku. Niestety, żeby je właściwie wykorzystać, trzeba kupić zewnętrzny wzmacniacz słuchawkowy – ten w Denonie to tylko taki „start”. Canor byłby super, nie wiem, skąd złe zdanie na jego temat. Jednak na dłużej lepiej kupić wzmacniacz firmy Heed (super sprawa), dystrybutor – Nautilus.

Zdięcie. Tak, to ja :)

I na sam koniec: warto, może w przyszłości, wymienić też gniazdko sieciowe, do którego będzie Pan wpinał listwę, najlepiej na Gigawatt lub Oyaide. I urządzenia niech Pan postawi na grubych płytach z klejonego drewna – robi je Ikea jako deski do krojenia, nawet nie wiedząc, że są idealne i tanie…

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła



Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i bardzo pomocne rady! Przyznam, że pocieszył mnie Pan swoją opinią na temat pokoju i możliwych ustawień. Okazuje się, że czasami pewien przymus i brak innych możliwości w zagospodarowaniu pomieszczenia może przynieść więcej niż dobre efekty! Denon od dawna "chodzi mi po głowie". W międzyczasie był to także Harman Kardon, przez chwilkę również Marantz a dawniej Rotel. Wspomniany przez Pana sprzęt na pewno odsłucham!

Chciałbym jeszcze uściślić pewne kwestie. Dla ułatwienia zastosuję wypunktowanie.

1. Czy ustawienie prawej kolumny dosyć blisko ściany, na której znajdują się okna a lewej daleko od wszelkich barier nie wpłynie negatywnie na równowagę? Obie będą miały wolne pole za sobą ale pomiędzy lewą a prawą wyraźna różnica będzie występowała w nazwijmy to "sąsiedztwie".

2. Co poleca Pan bardziej do tych warunków: kolumny podłogowe czy podstawkowe? Bardzo zaciekawiły mnie modele przez Pana zaproponowane! Tylko czy wybór może być dowolny czy też raczej sugeruje Pan np. zestaw podłogowy (lub podstawkowy)? Przy okazji... co z kablami do kolumn?

3. Jeszcze kwestia podłączenia do wzmacniacz zintegrowanego oprócz odtwarzacza CD także DVD, Blu- ray, tunera sat itd. (do wejść aux). Czy poleca Pan takie rozwiązanie, w tym sensie czy nie będzie to lekka profanacja przy odsłuchu CD/SACD z "podstawowego źródła?:-)) W zasadzie nie powinno mieć to wpływu (tzn. sygnały z różnych źródeł powinny być przecież dobrze odseparowane od siebie) ale... wolę się upewnić! Przy decyzji o rezygnacji z "kina domowego" czyli amplitunera na rzecz stereo to właściwie jedyne rozwiązanie.

4. I słowo o zasilaniu. Dziękuję za sugestie na temat listew i przewodów! W starszych blokach odrębnym problemem jest sama instalacja. Nie występują tu trzy żyły czyli: faza, uziemienie i zero. Są tylko dwie i sprzęt, który wymaga tzw. kołka do prawidłowej pracy wymusza "mostkowanie" jednego z przewodów (nie fazy!!!) do wspomnianego kołka. Jak wygląda sprawa w tym przypadku? Czy ma to znaczenie?

5. Bardzo zaciekawił mnie Pan wzmacniaczem Heed Audio CanAmp! Nigdy wcześniej na niego "nie wpadłem". Rozumiem, że stawia go Pan ponad Canorem i np. Head Box II? To inna konstrukcja. Tam hybryda lampa + tranzystory (Canor) a tu układ scalony + tranzystory. Testował Pan to urządzenie? No żeby tak jeszcze był dostępny za 1000 zł...:-)) Pomyślę na pewno! Oczywiście jest on "przelotowy"? To znaczy eliminuje konieczność ciągłego przekładania przewodów do wzmacniacza zintegrowanego? Taki zabieg nie wydłuża jakoś niepotrzebnie ścieżki sygnału ze źródła (np. CD/SACD)?

6. W temacie zdjęcia - bardzo mi miło poznać również "na wizji"! :-))

Serdecznie pozdrawiam
Dawid Skrzypkowski

Witam!

1. W takim przypadku pewne anomalie zawsze występują, szczególnie w przetwarzaniu basu, ale także w scenie. Jeśli jednak czymś Pan wytłumi miejsce obok kolumny (półka, albo coś takiego), to można będzie z tym żyć.
2. Nie ma pewnej odpowiedzi. I te, i te mogą zgrać dobrze, ale nie ma żadnego „pewnika”. Powinien Pan samodzielnie sprawdzić. 3. Bez problemu można podłączać wszystko – ja tak mam podłączone DVD, TV i CD.
4. Brak przewodu ochronnego jest pewnym problemem. Nie ma jednak wyjścia z tego i i tak trzeba zastosować dobre kable i listwę. Lepiej by było z trzema przewodami, ale…
5. Heeda słuchałem, ale nie testowałem. Myślę, że w tym przypadku będzie najlepszy. Taki wzmacniacz podłączamy nie między źródłem i wzmacniaczem, bo to pogarsza sygnał (dwa interkonekty itp.), ale do wyjścia „rec”, czyli do nagrywania we wzmacniaczu. Można dzięki temu słuchać przez słuchawki wszystkich źródeł.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła