08 Styczeń 2017

Pro-Ject ESSENTIAL III

GRAMOFON

Źródło: PRO-JECT

Firma Pro-Ject zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży kolejnej, trzeciej już wersji swojego gramofonu z rodziny Essential.

Tak o swoim najnowszym urządzeniu wypowiada się austriacki producent: „Już model Essential II był świetnie wyposażony i oferował audiofilską jakość w stosunku do swojej ceny. Pomimo tego – oraz pozytywnego odbioru jego możliwości – czuliśmy, że możemy zaproponować naszym klientom jeszcze fajniejszą ‘paczkę’, poprawiając co nieco tu i tam. W końcu dojrzeliśmy do decyzji o rozpoczęciu pracy nad nowym Essentialem. Chcieliśmy zachować jego wyjątkową jakość, oferując jednocześnie jeszcze lepsze doświadczenie dźwiękowe”.

Pierwszą, być może najważniejszą zmianą, jest zastosowanie lepszej wkładki; model Ortofona OM5 został zastąpiony OM10 tej samej firmy. Owocem tego upgrade’u ma być „lepiej obrobiony i bardziej dynamiczny dźwięk”. Poprawie uległ także napęd. Inżynierowie Pro-Jecta zadbali, by pracował on jeszcze stabilniej i bardziej precyzyjnie, ułatwiając tym samym proces odczytywania informacji wkładce.

Kolejną istotną zmianą jest wykorzystanie jeszcze lepszego talerza (sprawniej radzącego sobie z niepożądanymi rezonansami). Spoczywa on na wysokiej klasy chassis z MDF-u, który również – podobnie jak sam talerz – ma eliminować wibracje i niwelować tym samym szkodliwe zakłócenia. Austriacy wzięli się również za element, który w ich opinii jest często lekceważony przez producentów gramofonów: matę. Nowa mata Pro-Jecta – która zadebiutowała właśnie z modelem Essential III – zapewnić ma „lepiej zbalansowany i gładszy dźwięk”. Projekt wieńczą dwie kolejne nowości: dodawany do zestawu kabel phono Connect it E (który, zdaniem producenta, „oferuje o wiele lepszy dźwięk, niż mogłaby to sugerować jego cena) oraz opcja wykończenia na wysoki połysk.

Gramofon Pro-Ject Essential III jest już dostępny w sprzedaży w trzech wersjach (wszystkie na wysoki połysk): białej, czarnej oraz czerwonej. Jego cena wyniesie 325 euro (ok. 1425 zł), co oznacza podwyżkę w stosunku do Essential II o 66 euro.Więcej o...
PRO-JECT

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer