pl | en

John Lennon
„Gimme some truth” – albumy Johna Lennona przetworzone cyfrowo


Z oryginalnych wersji oraz nowe kolekcje zestawione na potrzeby światowej kampanii “gimme some truth”, która rozpocznie się w październiku.

Album „Double Fantasy”, wyróżniony nagrodą Grammy będzie dostępny w świeżo zremiksowanej wersji „stripped down” wyprodukowanej przez Yoko Ono i Jacka Douglasa. Obszerna kompilacja pod patronatem Yoko Ono oraz EMI Music dla upamiętnienia 70. rocznicy urodzin Lennona.
Osiem z klasycznych albumów solowych Johna Lennona oraz inne wyjątkowe nagrania zostały poddane obróbce cyfrowej na potrzeby obszernej kompilacji upamiętniającej 70. rocznicę urodzin muzycznej legendy, przypadającej 9 października.

Kampania Johna Lennona “gimme some truth” pod patronatem Yoko Ono, rozpocznie się 4 października (5 października w Stanach Zjednoczonych) wydaniem ośmiu odświeżonych albumów studyjnych i kilku nowych zestawień utworów, które ukażą się na całym świecie.

Pozostałe płyty w ramach kampanii, to miedzy innymi:

 • kompilacja hitów w dwóch edycjach zatytułowana „Power To The People: The Hits”
 • zestaw 4 tematycznych płyt CD zatytułowany „Gimme some truth”
 • wyjątkowy zestaw kolekcjonerski 11 płyt CD z przetworzonymi cyfrowo albumami, utworami mniej znanymi i singlami, które nie pojawiły się na płytach, zatytułowany John LennonSignature Box

Wszystkie zremasterowane albumy i kolekcje będą dostępne na płycie CD i w wersji do ściągnięcia z internetu za opłatą, na wszystkich najważniejszych stronach oferujących usługi cyfrowe.

Yoko Ono powiedziała: “mam nadzieję, że w tym szczególnym roku, w którym mój mąż i partner życiowy, John, skończyłby 70 lat, te odświeżone wersje / wznowienia pomogą w dotarciu z jego niezwykłą muzyką do zupełnie nowej publiczności. Mam także nadzieję, że poprzez cyfrową obróbkę 121 utworów z całego okresu jego solowej kariery, ci, którzy znają twórczość Johna, odnajdą nową inspirację płynącą z jego niezwykłego talentu jako tekściarza, muzyka oraz wokalisty, a także z jego siły jako komentatora kondycji człowieka. Jego teksty są równie aktualne dziś, jak w momencie, gdy były pisane, i nie wyobrażam sobie bardziej trafnego tytułu kampanii niż te proste i bezpośrednie słowa 'gimme some truth'.”

Albumy zostały poddane cyfrowej obróbce z oryginalnych nagrań Lennona przez Yoko Ono oraz zespół inżynierów pod kierownictwem Allana Rouse’a w studio EMI Music’s ABBEY ROAD STUDIOS w Londynie oraz przez George’a Marino w Avatar Studios w Nowym Jorku. Wszystkie zremasterowane tytuły zostaną wydane w formie digisleeve z kopią oryginalnego albumu oraz broszurą ze zdjęciami i nowymi komentarzami do utworów autorstwa znanego brytyjskiego dziennikarza muzycznego Paula du Noyera. Wznowione albumy to:

 • John Lennon/Plastic Ono Band (1970)
 • Imagine (1971)
 • Some Time In New York City (1972)
 • Mind Games (1973)
 • Walls And Bridges (1974)
 • Rock ‘N’ Roll (1975)
 • Double Fantasy Stripped Down (2010) / Double Fantasy (1980)
 • Milk And Honey (1984)

Yoko Ono dodaje: “Double Fantasy Stripped Down” naprawdę pozwala skupić naszą uwagę na niesamowitym wokalu Johna. Technologia rozwinęła się do tego stopnia, że chciałam zastosować nowe techniki, aby na nowo przetworzyć te wspaniałe piosenki i wokal Johna w najprostszy możliwy sposób. Po ograniczeniu instrumentacji siła tych utworów dochodzi do głosu jeszcze intensywniej i z większą klarownością. „Double Fantasy Stripped Down” zostanie uzupełniona oryginalnym albumem w formacie 2 płyt CD. To właśnie podczas pracy nad nową wersją tego albumu przeżywałam najsilniejsze emocje, ponieważ był to ostatni album Johna wydany przed jego śmiercią."

„Power To The People: the hits” zawiera 15 najpopularniejszych piosenek Lennona, i będzie dostępny jako pakiet z jedną płytą z 15-utworami oraz wersją cyfrową, a także jako Experience Edition z dodatkową zawartością. Obie wersje zostaną wydane w formie digisleeve z broszurą zawierającą komentarze do utworów autorstwa du Noyer’a.

„Gimme Some Truth”, będzie wydana w formie książkowej, z nieznanymi zdjęciami oraz komentarzami do utworów autorstwa znanego amerykańskiego dziennikarza muzycznego i autora tekstów, Anthony’ego Decurtisa, i znajdą się na niej 72 utwory Lennona z jego nagrań solowych na czterech krążkach tematycznych:

 • ‘roots’ – korzenie rock‘n’rollowe oraz muzyka, która wywarła wpływ na twórczość Johna
 • ‘working class hero’ – piosenki o tematyce społeczno-politycznej
 • ‘woman’ – piosenki o miłości
 • ‘borrowed time’ – piosenki o życiu

John Lennon Signature Box to perełka złożona z 11 płyt CD oraz kolekcji cyfrowej ośmiu zremasterowanych albumów, płyty z mało znanymi i nie opublikowanymi wcześniej nagraniami oraz minialbumu z singlami Lennona, które nie znalazły się na albumach płytowych. Płyty zostaną wydane w formie digisleeve w zestawie zawierającym kolekcjonerskie limitowane wydanie opublikowanych prac plastycznych Johna Lennona oraz książki z mało znanymi zdjęciami, grafikami, kolażami, poezją oraz komentarzami autorstwa Decurtisa, w twardej oprawie.

Jeden z najbardziej uwielbianych twórców piosenek i wykonawców wszechczasów, John Lennon, został zamordowany 8. Grudnia 1980 roku w wieku 40 lat. Uhonorowano go pośmiertnie nagrodą Grammy za całokształt twórczości oraz dwiema specjalnymi nagrodami Brit Awards za wkład w rozwój muzyki. Lennon ma także swoje miejsce w muzeum Rock And Roll Hall Of Fame oraz Songwriters Hall Of Fame. W roku 2008 „The Rolling Stone” umieścił go na liście top 5 “100 największych piosenkarzy wszechczasów”.

70 rocznica urodzin Johna Lennona, przypadająca 9 października 2010, zostanie upamiętniona publikacją pamiątkowych wydań jego utworów oraz licznymi imprezami na całym świecie. Więcej oficjalnych informacji na ten temat znajduje się na stronie www.johnlennon.com.

Źródło: EMI Music Polska