pl | en

Divine Acoustics - Proxima2

Zestaw głośnikowy Proxima2 jest następcą Proximy nagrodzonej przez czasopismo highfidelity.pl tytułem „Best Product 2008”. Podczas projektowania nowej wersji wzięto pod uwagę sugestie ze strony słuchaczy oraz pokazane w teście niedociągnięcia pierwowzoru. Wprowadzone zmiany zaowocowały znaczną poprawą brzmienia w zakresie niskich częstotliwości, reprodukowanej przestrzeni oraz ogólnej prezentacji dźwięku. Kolumny stały się bardziej przyjazne dla wzmacniaczy i bardziej naturalne w odbiorze. Zaletą Proximy2 z pewnością będzie możliwość słuchania muzyki przy bardzo niskich poziomach głośności, a także możliwość ich wysterowania przez wzmacniacze o niewielkiej mocy.

A co się zmieniło?
Proxima2 otrzymała całkowicie nowy układ zwrotnicy drugiego rzędu z pomocniczymi układami korekcji fazy i impedancji. Do jej budowy użyte zostały wyśmienite kondensatory Jantzen Audio serii Z-Superior, Z-Standard oraz Cross-Cap w dobranych podczas sesji odsłuchowych konfiguracjach. Specjalnie zaprojektowany układ filtrów zwrotnicy pozwolił na całkowite wyeliminowanie rezystorów połączonych szeregowo jak i równolegle z głośnikiem wysokotonowym. Dzięki temu uzyskano bardzo przejrzyste, otwarte i szczegółowe brzmienie, obfite w mikrodetale w zakresie wyższej średnicy i wysokich tonów. Jednocześnie zachowana została równowaga tonalna pomiędzy wszystkimi zakresami. Dzięki nowej zwrotnicy zyskała także dynamika, potęga i swoboda brzmienia w całym paśmie akustycznym. Duży nacisk położono także na wiernym oddaniu rytmu i atmosfery nagrań. Wszystkie elementy zwrotnicy parowane są z dokładnością 1%, cewki z miedzi OFC przygotowywane są z największą dbałością o powtarzalność parametrów. Elementy montowane są na płytce i połączone ze sobą bezpośrednio z uwzględnieniem jak najkrótszej drogi sygnału. Geometryczne rozplanowanie elementów na płytce umożliwiło wykonanie jednego punktu masy dla całego układu.

Proxima2 zmieniła się także wizualnie. Jest teraz o 1 cm węższa i o 3 cm wyższa od pierwszej wersji. Zyskała smukłości i elegancji. Górną i boczne ścianki pokryte skórą wyprofilowano w kształt łuku. Mają one budowę warstwową, sprzyjającą redukcji drgań. Dolna ścianka tłumiona jest warstwą korka, a cała kolumna przykręcona jest do cokołu w kształcie elipsy. Na wysokości głośnika basowego obudowa wzmocniona jest metalowym wieńcem – na tylnej ściance widać elementy łączące przednią i tylną ściankę obudowy.

Kolumny Proxima2 najlepiej zabrzmią w pomieszczeniach od 9 do 16m2. Z odpowiednio skonfigurowanym wzmacniaczem i odtwarzaczem będą oferowały bardzo dokładny i przyjemny dla ucha dźwięk z obfitą przestrzenią. Ciepły tranzystor lub „dobra lampa” będą dla Proximy2 najlepszym kompanem. Muzyki w takim zestawie można słuchać całymi godzinami z przyjemnością.

Sugerowana cena detaliczna za parę Proximy2: 3200 zł

Źródło: Divine Acoustic