24 Czerwiec 2021

Nie żyje WOJCIECH KAROLAK – miał 82 lata

Zmarł jeden z najważniejszych polskich muzyków jazzowych

Źródło: Redakcja

→ WSPOMNIENIE

W środę 23 maja zmarł WOJCIECH KAROLAK. O śmierci artysty poinformował na Tweeterze dziennikarz muzyczny Hirek Wrona, a potwierdził ją Program I Polskiego Radia. Wybitny jazzman prywatnie był mężem autorki tekstów i felietonistki Marii Czubaszek, z którą tworzyli wyjątkową parę, która poznała się, gdy ona była w trakcie rozwodu.

Wojciech Krzysztof Karolak urodził się 28 maja 1939 r. w Warszawie. Po Powstaniu Warszawskim wraz z rodzicami, jak większość wypędzonych warszawiaków, przez obóz w Pruszkowie, dotarł do Krakowa. Na pewien czas – jak sam mówił – stał się krakusem.

Uważany był najwybitniejszym organistą w historii polskiego jazzu. W 1958 roku zaczął współpracować z zespołem Jazz Believers grając na saksofonie, a w ciągu dwóch następnych lat był członkiem grupy The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego, ojca prezydenta Warszawy Rafała. W 1961 roku porzucił ten instrument i poświęcił się całkowicie pianistyce – już jako pianista, wszedł w skład zespołu Andrzeja Kurylewicza. W 1962 założył, wspólnie z Romanem Dylągiem i Andrzejem Dąbrowskim The Karolak Trio, z którym nagrał swoją pierwszą autorską płytę. Z kolei od 1963, razem z Janem Ptaszynem Wróblewskim, współtworzył Polish Jazz Quartet.

Między 1973 a 1978 rokiem grał na organach Hammonda w zespole Mainstream. W latach 80. występował w grupie Time Killers, a także współpracował m.in. z Grzegorzem Ciechowskim przy albumie Tak! Tak!. Z kolei po transformacji ustrojowej nagrywał z Jarkiem Śmietaną oraz z ADAMEM CZERWIŃSKIM.

Karolak napisał muzykę do słów żony dla utworów: Ballada o spełnionych dniach, Wyszłam za mąż, zaraz wracam, Miłość jest jak niedziela, Krótki metraż, Była sobie para i Każdy as bierze raz. W trakcie kariery komponował także z m.in. Krzysztofem Komedą.

Wojciech Karolak dołączył do zmarłej w 2016 żony, o której zawsze z czułością się wypowiadał, a z którą tworzył szczęśliwy związek.

Będzie nam Ciebie brakowało!

Tekst: redakcja

Zdjęcia: mat. prasoweWięcej o...
MUZYKA

Więcej o...
WOJCIECH KAROLAK

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer