Już jutro pojawi się w sprzedaży 34. płyta w serii „Polish Radio Jazz Archives” wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Będzie ona poświęcona Wojciechowi Karolakowi.
Zmarły pod koniec czerwca 2021 roku Wojciech Karolak był w polskim jazzie postacią ikoniczną. Jak pisze Tomasz Tłuczkiewicz we wkładce do sygnowanego nazwiskiem tego artysty wydawnictwa, Karolak był jednym z ojców założycieli jazzu w Polsce, od połowy lat 1950-tych do końca swych dni na pierwszej linii jego frontu.
Wojciech Karolak był wirtuozem organów Hammonda, pianistą, saksofonistą, znakomitym aranżerem i nietuzinkowym kompozytorem. Był erudytą i gawędziarzem, a przy tym człowiekiem niezwykle skromnym.
Grał w najważniejszych zespołach polskiego jazzu: Jazz Believers, The Wreckers, Kwartecie Andrzeja Kurylewicza, Polish Jazz Quartet, Mainstream, Air Condition, oraz Karolak, Szukalski, Bartkowski Time Killers. Ale nazwisko Karolaka pojawia się na ponad pół setce płyt wydanych nie tylko w Polsce, przy czym tylko na kilku z nich zostało umieszczone na froncie okładki. Nagrywał też z wieloma artystami z jazzem kojarzonymi pośrednio, albo wcale, jak Alibabki, Ewa Bem, Andrzej Zaucha, Maryla Rodowicz, Andrzej Dąbrowski, Anna Maria Jopek, Obywatel GC i inni.
Nagrania umieszczone na płycie Wojciech Karolak Polish Radio Jazz Archives 34 pochodzą z lat 1977-2010 i jak wszystkie inne w serii zostały wydobyte z radiowych archiwów. Karolak gra tu na organach, organach, syntezatorze i na fortepianie. Ponad połowa płyty, to tria organowe. To ulubione środowisko Karolaka, a klasykę organowego tria najlepiej słychać w Stablemates z Tomaszem Stańką i utworze finałowym.
Na płycie jest pięć utworów tria Karolak/Szukalski/Bartkowski, w tym trzy z płyty Time Killers. Karolak był tam niemal wyłącznym autorem repertuaru i de facto liderem, choć z zasady unikał takich obowiązków.
W serii „Polish Radio Jazz Archives”, wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, można znaleźć nagrania jazzowych sesji i koncertów z Archiwów Polskiego Radia. Dotychczas ukazały się płyty z nagraniami m.in. Krzysztofa Komedy, Mieczysława Kosza, Zbigniewa Seiferta, Stana Getza, Dona Ellisa, Howlin Wolfa, Dizzy Gillespiego i wielu innych. Miłośnikom jazzu polecamy przyjrzenie się tej serii bliżej.
Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.