06 Styczeń 2017

Nowości w firmie Sony (styczeń 2017)

ODTWARZACZ WIELOFORMATOWY/SOUNDBAR/AMPLITUNER

Źródło: SONY POLSKA

Firma Sony zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży trzech nowych urządzeń kina domowego: odtwarzacza Blu-ray 4K Ultra HD UBP-X800, soundbara z systemem Dolby Atmos HT-ST5000 oraz amplitunera z systemem DTS:X STR-DN1080.

Jak stwierdza producent, „odtwarzacz Blu-ray 4K Ultra HD UBP-X800 to produkt reprezentujący najwyższy poziom zaawansowanej technologii Ultra HD i maksymalną finezję przy odtwarzaniu ulubionych filmów”. Zaprojektowano go we współpracy z Sony Pictures Entertainment, by zapewnić odtwarzanie płyt Blu-ray Disc 4K Ultra HD „w najlepszym możliwym wydaniu – zgodne z zamysłem reżysera i z dodatkową wartością w postaci obrazu 4K”.

Co więcej, model X800 obsługuje nagrania audio o wysokiej rozdzielczości (do 24 bitów/192 kHz w wypadku plików PCM oraz do 11,2 MHz przy DSD); technologia DSEE HX optymalizuje częstotliwość próbkowania i rozdzielczość bitową. Warto również dodać, iż w celu ograniczenia zakłóceń elektrycznych i zapewnienia najwyższej jakości dźwięku model X800 pozwala na rozdzielenie sygnałów audio/wideo i ich reprodukcję przez niezależne wyjścia HDMI. Sony podkreśla również zastosowanie tłumiącej wibracje podstawy urządzenia.

Jednak jednym z najważniejszych elementów odtwarzacza HD X800 jest opracowany przez Sony napęd Precision HD. Pomaga on uzyskać stabilne parametry odczytu praktycznie każdego nośnika optycznego: DVD Video i DVD Audio, CD i SACD, Blu-ray 3D i BD-ROM. W razie potrzeby można też skorzystać z portu USB, zapewniającego obsługę niemal każdego cyfrowego formatu.

Ponadto odtwarzacz został wyposażony w różne kodeki wideo umożliwiające oglądanie obrazu 4K przesyłanego strumieniowo z serwisów filmowych (takich jak Netflix), a także zaawansowany system Sony do przetwarzania sygnału wideo, interpolujący materiały SD i HD do jakości zbliżonej do 4K. W przypadku wyświetlania materiału 4K HDR na telewizorze 4K SDR odtwarzacz X800 wykorzystuje specjalny algorytm Sony w celu zagwarantowania prawidłowej reprodukcji poziomów jasności i przejść kolorystycznych.

Wbudowane łącze Bluetooth daje możliwość użycia słuchawek bezprzewodowych. Funkcja ta nie wpływa na reprodukcję dźwięku przez głośnik telewizora, dzięki czemu pozwala uczestniczyć w seansie także innym osobom. Możliwe jest również połączenie odtwarzacza z głośnikami bezprzewodowymi w celu równoczesnego słuchania dźwięku przed telewizorem i w miejscach od niego oddalonych, w których został umieszczony tego typu głośnik.

Kolejny produkt opracowany we współpracy z Sony Pictures to soundbar HT-ST5000 z systemem Dolby Atmos na pokładzie. Zgodnie z deklaracjami producenta, „idealnie współpracuje on z odtwarzaczem X800, a dzięki rozbudowanemu zestawowi łączy obsługuje najnowsze standardy 4K, HDR i HDCP2.2, tworząc w domowym salonie klimat sali kinowej”.

Możliwości modelu HT-ST5000 obejmują reprodukcję dźwięku w konfiguracji 7.1.2‑kanałowej, zgodnej z systemem Dolby Atmos i uzyskanej dzięki dwóm skierowanym do góry głośnikom rozmieszczonym na końcach urządzenia. „Wyraźne dialogi i przejmujące efekty dźwiękowe” mają być z kolei zasługą koncentrycznych jednostek głośnikowych High-Res Audio, złożonych z niezależnych modułów nisko- i wysokotonowych. Soundbar współpracuje ponadto z bezprzewodowym subwooferem, którego zadaniem jest „zapewnienie mocnego brzmienia dźwięków z dolnego końca skali”.

Wybieranie różnych źródeł muzyki znakomicie ułatwiają takie rozwiązania, jak wbudowany Chromecast czy Spotify Connect, zapewniające bezpośredni dostęp do ponad 100 aplikacji służących do przesyłania nagrań w transmisji strumieniowej. Dla maksymalnej wygody głośnik jest również wyposażony w technologię bezprzewodowego odtwarzania Wireless Multi-Room, łącze Bluetooth oraz NFC.

Ostatnią z wymienionych powyżej nowości jest wielokanałowy (7.1.2) amplituner STR-DN1080. Lista wyposażenia tego modelu obejmuje m.in. dekodery formatów Dolby Atmos i DTS:X, funkcje przejścia sygnału i interpolacji 4K HDR, a także technologię dźwięku o wysokiej rozdzielczości, w tym odtwarzanie nagrań w formacie DSD.

Ważną cechą amplitunera DN1080 jest elastyczność w konfigurowaniu głośników: możliwość „relokacji” dźwięku w celu symulacji optymalnego położenia i kąta emisji. Rozwiązanie to pozwala „pokonać problemy i ograniczenia powodowane przez konfigurację pomieszczenia”. Wybierając ustawienie Phantom Surround Back można dodać dwa tylne, wirtualne głośniki i uzyskać wrażenie dźwięku 7.1.2-kanałowego ze sprzętu w konfiguracji 5.2.1-kanałowej.

Aby ułatwić podłączenie wszystkich posiadanych urządzeń, konstruktorzy amplitunera zaopatrzyli go w cały szereg gniazd i łączy. Użytkownik ma więc do dyspozycji sześć wejść i dwa wyjścia HDMI, w pełni zgodne ze standardem HDCP 2.2 i najnowszym formatem 4K 60p (4:4:4). Obsługiwany jest także nowy, studyjny standard szerokiej przestrzeni barw BT.2020. Do tego producent dodał porty USB i łącze Bluetooth, wbudowany Chromecast oraz technologie Spotify Connect i Wireless Multi-Room.

Wszystkie opisane powyżej urządzenia będą do nabycia już wiosną tego roku. Na razie firma Sony nie poinformowała o przewidywanych cenach detalicznych swoich nowych produktów.



Więcej o...
SONY

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer