01 Luty 2016

JBL Triathlon Sieraków 2016

INNE

Źródło: SUPORT

Tegoroczny JBL Triathlon Sieraków odbędzie się w ostatni weekend maja, czyli 28–29 maja 2016 roku. To jedne z pierwszych tego typu dużych zawodów w sezonie, otwierające cykl imprez triathlonowych ENEA Tri Tour.

Z roku na rok zainteresowanie triathlonem wzrasta, a organizatorzy tego typu zawodów nie mogą narzekać na brak uczestników. Nie inaczej jest w przypadku JBL Triathlonu Sieraków, gdzie uczestnicy wybrać mogą dystans krótki – „ćwiartka” – czyli 56,5 km albo dystans długi – „połówka” – czyli 113 km. Co kryje się pod tymi tajemniczymi określeniami? Odnoszą się one do dystansu Ironman i obejmują: „ćwiartka” 950 m pływania, 45 km jazdy na rowerze i 10.55 km biegu, natomiast „połówka” 1900 m pływania, 90 km jazdy na rowerze i 21,095 km biegu. Dodatkowo na poszczególnych dystansach obowiązują limity czasowe. I tak dla „ćwiartki” jest to 45 minut na pływanie, 3 godziny i 30 minut na pływanie + rower i 5 godzin na całość, a dla „połówki” jest to 90 minut na pływanie, 5 godzin na pływanie + rower i 8 godzin na całość. Zawodnicy są klasyfikowani w kategorii PRO oraz w kategoriach wiekowych. W roku 2015 w Sierakowie stawiło się ponad 2000 zawodników, a w tym roku limit łączny na oba dystanse wynosi 2500 osób. Wzorem roku ubiegłego Organizatorzy zapowiadają, że i tym razem odbędą się w Sierakowie Mistrzostwa Polski. Ich dystans jest jednak dopiero ustalany.

Jak przygotować się do takich zawodów? Planów treningowych w Internecie znaleźć można całe mnóstwo. Należy je jednak odpowiednio dostosować do siebie, swojej kondycji, wybranego dystansu oraz do założonych celów (w jakim czasie chcemy dany dystans ukończyć). Potem wszystko jest kwestią wytrwałości.

Jeśli ktoś jest zupełnie niedoświadczeni w kwestii triathlonu, może wydawać się, że styczeń czy luty, jako miesiące zimowe, nie sprzyjają treningom. Nic bardziej mylnego! Początek lutego to dla części triathlonistów powoli dobiegający końca okres podstawowy treningu. Nie powinno to jednak nikogo zniechęcać. Luty jest dobrym czasem na podjęcie treningów do nowego sezonu startowego. Na przykład do wspomnianych zawodów w Sierakowie od 1 lutego 2016 roku jest równych 17 tygodni. To czas odpowiedni by zdążyć przygotować się do „połówki” lub „ćwiartki”, a jeden z tych dwóch dystansów może być dobrym wyborem na pierwsze zawody sezonu.

W kontekście treningów do triathlonu ważną kwestią jest sprzęt sportowy, do którego zaliczają się również  dobre słuchawki sportowe. Przydadzą się zwłaszcza w czasie treningów biegowych i rowerowych. Ulubiona muzyka motywuje do większego wysiłku i umila czas treningu. Zostało to udowodnione w badaniach prowadzonych przez doktora Karageorghisa z Brunel University w Londynie. Biegacze słuchający muzyki dostosowanej do tempa i intensywności ruchu, osiągnęli w nich wynik lepszy o 15% od biegaczy, którzy nie byli wystawieni na bodziec muzyczny. W tej sytuacji dobre słuchawki sportowe to podstawa, a ich wybór na rynku jest dziś bardzo szeroki. Na co najlepiej zwracać uwagę? Przede wszystkim na ich wygodę i komfort niewypadania. W takie atrybuty wyposażone są na przykład wszystkie modele słuchawek Yurbuds oraz słuchawki sportowe serii JBL Reflect (m.in. Reflect, Reflect Mini, Reflect Mini BT, Response, Aware), a także JBL Grip.

A co wyróżnia poszczególne modele? Modele Yurbuds to słuchawki wymyślone przez triathlonistów, a zatem każdy z proponowanych modeli cechuje wygoda wielogodzinnego użytkowania i charakterystyczna technologia zakładania, a w zasadzie „wkręcania” TwistLock. Wart uwagi jest również profil marki Yurbuds na Facebooku, gdyż w najbliższym czasie zapowiadane są tam konkursy, w których do wygrania będą właśnie słuchawki sportowe. Słuchawki JBL Reflect wyróżnia odblaskowa kolorystyka kabli, ich bratni model JBL Reflect Mini to ultralekka wersja słuchawek sportowych z odblaskowymi kablami. JBL Reflect BT i JBL Reflect Mini BT to słuchawki bezprzewodowe, które nie ograniczają zbędnymi kablami. Model JBL Reflect Response to bezprzewodowe słuchawki sportowe sterowane dotykiem, natomiast JBL Reflect Aware to pierwsze słuchawki sportowe ze złączem Lightning.Więcej o...
JBL

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer